źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grunwald_Skamienia%C5%82e_Miasto_SM1.jpg

Małopolska jest regionem o bogatych walorach turystycznych. Ta część naszego kraju przyciąga licznymi atrakcjami, wśród których znajdziemy zarówno wspaniałe zabytki, jak i zniewalającą przyrodę. Sercem regionu jest Kraków – tętniące życiem miasto jak magnes przyciągające turystów z najdalszych stron świata. Gdy odwiedzimy już wszystkie ważniejsze zabytki warto wybrać się na wycieczkę również do okolicznych miejscowości – szczególnie, że wiele z nich to prawdziwe turystyczne perełki. Okolice Krakowa są bardzo zróżnicowane pod względem atrakcji, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wiele z nich znajduje się na tyle blisko, że można odwiedzić je w ramach jednodniowej wycieczki lub nawet podczas jednego popołudnia przeznaczonego na zwiedzanie okolic Krakowa. Wśród mniej znanych, lecz szczególnie wartych zobaczenia miejsc, znajdują się Ciężkowice – a ściślej: tutejsze Skamieniałe Miasto.

Skamieniałe miasto Ciężkowice – dojazd

źródło zdjęcia:
https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Ci%C4%99%C5%BCkowice,_Poland_-_panoramio_(60).jpg

Ciężkowice to miasto położone na Pogórzu Ciężkowickim, w powiecie tarnowskim. Miasto uzyskało lokację jeszcze w okresie średniowiecza, a typowy dla tamtych czasów układ urbanistyczny został zachowany do dziś. Najbardziej urokliwym miejscem w Ciężkowicach jest rynek, na którym można podziwiać świetnie zachowaną zabudowę drewnianą. Z uwagi na liczne walory architektoniczne miasto w całości zostało wpisane do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Z Krakowa dojedziemy tu w niespełna 1,5 godziny. Najprostsza (i najszybsza) trasa prowadzi autostradą A4 w stronę Tarnowa (zjazd Tarnów-Zachód), a następnie DW 975, DW 980 i DW 977.

Ciężkowice – Rezerwat Przyrody Nieożywionej Skamieniałe Miasto

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ci%C4%99%C5%BCkowice,_Poland_-_panoramio_(53).jpg

Największą atrakcją okolic Ciężkowic jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. Nazwa tego wyjątkowego miejsca nie jest przypadkowa, bowiem według jednej z legend znajdujące się tu kiedyś miasteczko zostało zamienione w kamień. Skamieniałe Miasto jest położone na obszarze Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Można podziwiać tu niezwykłe ostańce skalne rozrzucone w liczne ciekawe formacje rozciągające się na grzbiecie i zboczach wzniesienia Skała. Skały piaskowcowe rozrzucone są na terenie leśnym, miejscami tworząc niesamowite wąwozy i fantazyjne kształty powstałe na skutek działania procesów erozji. Największe z ostańców osiągają wysokość 17 metrów, co robi naprawdę ogromne wrażenie. Formacje skalne stanowią nie tylko atrakcję turystyczną, lecz mają też walor dydaktyczny. Warto wybrać się tu na wycieczkę z całą rodziną.

Skamieniałe Miasto – skąd wzięła się nazwa?

Jak wspomnieliśmy, nazwa rezerwatu związana jest z pewną legendą. Według niej znajdujące się tutaj skały to domy miasta, które zostało zamienione w kamień wraz z mieszkańcami. Stało się tak z powodu kary za przewinienia, których dopuścili się mieszkańcy.

Skamieniałe Miasto – co warto zobaczyć?

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ci%C4%99%C5%BCkowice,_Poland_-_panoramio_(69).jpg

Skamieniałe Miasto jest czynne 24h na dobę, dlatego możemy wybrać się tu kiedy tylko chcemy (nawet w nocy). Na miejscu znajduje się obszerny parking przy drodze nr 977, na którym z łatwością zmieści się kilkadziesiąt samochodów. Zwiedzać można indywidualnie, można też skusić się na oprowadzanie z przewodnikiem (to miejsce naprawdę unikatowe, więc naszym zdaniem – warto). Wejście na teren rezerwatu jest płatne, ale nie jest to wysoki koszt (za bilet zapłacimy jedynie kilka złotych). Przez całe Skamieniałe Miasto prowadzi znakowany szlak turystyczny (niebieski), rozpoczynający się zaraz za parkingiem, a kończący przy Wodospadzie Czarownic. Przejście całego szlaku zajmuje około 2-3 godziny, zależy jak często będziemy się zatrzymywać. Długość trasy to w przybliżeniu 2 kilometry. Po drodze można podziwiać niezwykłe skały o równie tajemniczych nazwach: Ratusz, Czarownica, Grunwald, Warownia Dolna i Górna, Kamieniołom, Orzeł, Pieczarki, Pianino, Jajo Żółwia, Piekiełko, Borsuk, Piramidy, Lisi Wąwóz, Pustelnia, Grzybek, Baszty Paderewskiego, Cyganki i Skała z Krzyżem. Wszystkie znajdują się bezpośrednio przy szlaku. Ale to nie koniec niespodzianek: po przejściu całej trasy czeka na nas Wąwóz i Wodospad Czarownic, zdecydowanie najładniejsze miejsca w całym Skamieniałym Mieście. Uwaga: na teren rezerwatu nie można wprowadzać psów, dlatego tym razem lepiej zostawić czworonoga w domu.

Bruśnik – ciekawy punkt widokowy

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bru%C5%9Bnik,_wie%C5%BCa_widokowa,_widok_w_kierunku_P%C5%82awnej_(HB3).jpg

Po pełnym wrażeń spacerze polecamy wybrać się na obiad do którejś z restauracji w okolicy Ciężkowic. A skoro już tu jesteśmy, warto skusić się na jeszcze jedną atrakcję turystyczną, do której można dojechać samochodem. Niecałe 10 minut od parkingu przy Skamieniałym Mieście znajduje się wieża widokowa w miejscowości Bruśnik. Wieża posiada aż pięć tarasów, z której można podziwiać fantastyczną panoramę okolicznych wzniesień i wzgórz. Z najwyższego tarasu roztacza się przepiękny widok na Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie i Beskid Niski. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, a punkty widokowe Małopolski zdecydowanie urozmaicą rodzinny wyjazd.

Plan twojej wycieczki

9:00 wyjazd z Krakowa

11:30 Skamieniałe Miasto

14:30 obiad w Ciężkowicach

17:00 Bruśnik – wieża widokowa

polecamy:

partnerzy: