Najwyższe polskie góry, czyli Tatry, przyciągają każdego roku rzesze turystów. Nie da się ukryć, że ich łańcuch to jeden z najpiękniejszych widoków w Małopolsce. Jednak nie zawsze trzeba jechać w Tatry, by móc je podziwiać. Równie wspaniale prezentują się z Podhala, Pienin, Beskidów, a także z nieco dalszych odległości, choć tu już trzeba mieć więcej szczęścia, by trafić na widoki. Skąd Tatry wyglądają najpiękniej? Zapraszamy na przegląd punktów widokowych.

Gubałówka

Choć sama Gubałówka jest przez część turystów wręcz znienawidzona ze względu na swoje zatłoczenie, chaos i przesadną komercjalizację, to jednego nie można jej odmówić — trudno znaleźć drugie miejsce z takim widokiem na Tatry. Są na wyciągnięcie ręki, można łatwo rozróżnić poszczególne szczyty, poza tym prezentują się stąd wyjątkowo dostojnie. Najlepsze miejsce do podziwiania widoków znajduje się przy górnej stacji kolejki na Gubałówkę.

Głodówka

Ten widok na Tatry znany jest każdemu, kto przemieszcza się z Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku przejścia na Łysej Polanie. Podziwiać można stąd panoramę Tatr Wysokich z Gerlachem, Rysami i Wysoką. Przy drodze znajduje się niewielki parking, z którego można zrobić rewelacyjne zdjęcia.

Salamandra

Salamandra to nazwa punktu widokowego i ulicy w Kościelisku na zboczach Gubałówki. Jest tu znacznie spokojniej niż na punkcie odwiedzanym przez większość turystów w rejonie szczytu. Widok jest rewelacyjny i obejmuje Tatry Zachodnie, Wysokie i Bialskie. Wspaniale wygląda stąd Giewont sprawiający wrażenie najwyższej góry w całym masywie.

Polana Szymkówka

Przełęcz nad Łapszanką znajduje się na Spiszu. Szerokie siodło z malowniczą kapliczką jest jednym z najpiękniejszych miejsc, z których można podziwiać Tatry. Panorama jest tu bardzo szeroka i obejmuje Tatry Bialskie i Wysokie, zarówno polskie, jak i słowackie. Ponieważ miejsce to jest nieco oddalone od samych Tatr, to są one widoczne ponad porośniętymi lasami niższymi wzniesieniami Magury Spiskiej i Pogórza Gliczarowsko- Gubałowskiego. Przełęcz nad Łapszanką, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, jest jednym z ulubionych miejsc profesjonalnych fotografów oraz plenerów fotograficznych.

Przełęcz nad Łapszanką

Polana Szymkówka znajduje się koło Bukowiny Tatrzańskiej, przy drodze w stronę Łysej Polany. Mieści się tu popularna karczma z tarasem widokowym. To doskonały punkt widokowy na Tatry Wysokie, przed którymi rozpościera się ogromna polana z szałasami pasterskimi, a w sezonie wypasowym można tu także spotkać stada owiec.

Grandeus

O tym szczycie mało kto słyszał, podobnie jak o rejonie Pienin Spiskich. Ich zielony, zalesiony wał znajduje się po południowej stronie Jeziora Czorsztyńskiego. Na Grandeus trzeba wejść pieszo, ale wycieczka z Łapszów Wyżnych lub Dursztyna to jedynie pół godziny. Widok potężnych Tatr sterczących nad zielonymi polami i lasami Spisza wart jest tego wysiłku.

Góra Wdżar

Wdżar to niezbyt wysoki szczyt znajdujący się nad Przełęczą Snozka, przy drodze prowadzącej z Krościenka do Nowego Targu. Wdżar, sam w sobie bardzo ciekawy ze względu na wychodnie andezytów, jest też doskonałym punktem widokowym na Tatry. Na szczyt można wejść ścieżką spacerową przez malowniczy wąwóz lub wjechać wyciągiem. Panorama obejmuje nie tylko całe Tatry, ale też znajdujące się poniżej Jezioro Czorsztyńskie i zalesione grzbiety Pienin Spiskich wraz z Magurą Spiską.

Wysoki Wierch

Położone niedaleko Tatr Pieniny słyną z pięknych widoków na najwyższe polskie góry. A na pierwsze miejsce wysuwa się tu zdecydowanie Szeroki Wierch. To szczyt położony w Małych Pieninach, na granicy polsko-słowackiej. Można się do niego dostać jedynie szlakiem prowadzącym ze Szczawnicy (zamiast podejścia można wjechać wyciągiem na Palenicę) albo z Jaworek. Widok na Tatry jest stąd oszałamiający, a do tego podziwiać można także w pełnej krasie Trzy Korony i ich otoczenie, a przy lepszej widoczności odległą o około 75 km Babią Górę.

Inne punkty widokowe na Tatry

Tatry widoczne są z wielu miejsc w Małopolsce, ale też w województwie śląskim czy na Podkarpaciu. Wędrując po Beskidzie Żywieckim, Sądeckim czy Wyspowym można je podziwiać m.in. z Babiej Góry, Jaworzyny Krynickiej, Mogielicy, Modynia, Pilska, Wielkiej Raczy i wielu innych. Ciekawostką jest fakt, że przy bardzo dobrej widoczności Tatry można zobaczyć aż z Bieszczadów, z odległości około 180 km.

 

polecamy:

partnerzy: