Najlepsze punkty i wieże widokowe w Małopolsce

Małopolska to region, który jak niewiele innych w Polsce może się poszczycić wspaniałymi krajobrazami i rozległymi widokami. Na północy wyżynny, przechodzący następnie w coraz wyższe górskie pasma, tworzy niepowtarzalną mozaikę, w której nakładają się na siebie kolejne krajobrazowe plany. Te panoramy oglądać można z licznych punktów i wież widokowych. Oto wybrane miejsca do ich podziwiania.

Babia Góra

Z najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego można podziwiać rozległe widoki obejmujące Beskid Żywiecki i Śląski, Orawę ze znajdującym się po słowackiej stronie Zbiornikiem Orawskim oraz górujący nad nim łańcuch Tatr. Szczególnie pięknie cały krajobraz prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca.

Wysoka

Nad Jaworkami koło Szczawnicy wznosi się najwyższy szczyt Pienin, Wysoka. Z platformy widokowej na jej wierzchołku wspaniale prezentują się Trzy Korony i cała grupa Pienin Właściwych, a także Gorce, Spisz i wznoszące się nad nim Tatry. Przy dobrej pogodzie można stąd także dostrzec najwyższy szczyt Beskidów w Polsce, Babią Górę o charakterystycznym kształcie piramidy. Jest to świetna atrakcja na dzień dziecka w Małopolsce, rodzinny spacer w to miejsce z pewnością zapadniedziecku w pamięć. 

Wieża Kościoła Mariackiego w Krakowie

Podczas spaceru po Starym Mieście w Krakowie zadziera się zwykle głowę, by dojrzeć pojawiającego się w oknie Wieży Mariackiej strażaka- hejnalistę. Można też odwrotnie – spojrzeć z góry na płytę Rynku oraz krakowskie Stare Miasto. Wyjątkowo pięknie prezentuje się z tej perspektywy stojący na wzniesieniu Wawel. Wejście na wieżę Kościoła Mariackiego jest płatne i odbywa się w niewielkich grupach.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch ze względu na łatwą dostępność za pomocą kolei linowej z Kuźnic jest jednym z popularniejszych tatrzańskich szczytów odwiedzanych przez turystów. Pięknie wygląda stąd Dolina Gąsienicowa i jej otoczenie, a także całą grań Tatr Zachodnich. Kasprowy to także jeden z lepszych w polskich górach punktów na dalekie obserwacje. Przy bardzo sprzyjających warunkach można stąd zobaczyć nawet Pradziada w Sudetach.

Wieża widokowa i Ścieżka w Koronach Drzew na Słotwinach

To na pewno najbardziej spektakularna wieża widokowa w Polsce, a do tego największa w Europie drewniana wieża widokowa. Wznosi się na Słotwinach w Krynicy, a dojście do niej prowadzi Ścieżką w Koronach Drzew. Z platformy oglądać można piękną panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

 

Przełęcz nad Łapszanką

Jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry w Małopolsce można oglądać z Przełęczy nad Łapszanką. Ta niewielka spiska wioska zajmuje wąską i krętą dolinę potoku o tej samej nazwie. Na jej końcu znajduje się widokowa przełęcz, na której stoi zabytkowa kapliczka. To właśnie z tego miejsca podziwiać można wznoszący się na wprost łańcuch skalnych Tatr, które pięknie odcinają się od zieleni spiskich i tatrzańskich łąk i lasów na pierwszym planie.

Gubałówka

Choć Gubałówka sama w sobie nie jest najpiękniejszym miejscem w otoczeniu Zakopanego, a wielu turystów wręcz odstrasza swoją zabudową i chaosem, to nie można jej odmówić, że jest jednym z lepszych w okolicy punktów widokowych. Przy górnej stacji kolejki linowo- terenowej znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać leżące poniżej Zakopane i wznoszące się nad nim właściwie całe Tatry z widocznym centralnie Giewontem.

Wieża widokowa na Lubaniu

Lubań to szczyt we wschodniej części Gorców, a znajdująca się tu wieża widokowa oferuje wspaniałe panoramy. Oprócz położonych najbliżej Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego można stąd oczywiście podziwiać łańcuch Tatr. A gdy pogoda sprzyja i powietrze jest czyste na zachodnie i południowym zachodzie wyłaniają się Beskid Żywiecki i Śląski, a także leżące na Słowacji Mała Fatra i Wielki Chocz odległe o ok. 80-100 km.

Trzy Korony

Ten widok nigdy się nie nudzi! Wijąca się zakolami wstęga Dunajca wpadająca w Pieniński Przełom i góry po horyzont. Od Pienin przez Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki po zielony, pofalowany Spisz i górujące nad nim Tatry.

Czubatka

Skąd najlepiej podziwiać jedyną polską pustynię? Oczywiści z Czubatki. Wzniesienie o wysokości 382 m n.p.m. na terenie gminy Klucze pozwala z wysokości przyjrzeć się temu niezwykłemu terenowi. I jednocześnie uświadomić sobie, że z roku na rok Pustynia Błędowska coraz bardziej zarasta i coraz więcej na niej zieleni.

polecamy:

partnerzy: