Wakacyjny wypad w okolice Krakowa

Kraków to doskonała baza wypadowa dla ciekawych wycieczek po regionie. W okolicy Grodu Kraka znajdziecie mnóstwo miejsc do aktywnego wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Choć zaplanowanie trzydniowego wypadu za miasto to z pozoru łatwa sprawa, organizacja takiej wyprawy może przysporzyć sporo trudności nawet najbardziej zaprawionym podróżnikom. Jakie atrakcje uwzględnić, by wszyscy uczestnicy byli zadowoleni? Naszym zdaniem recepta jest tylko jedna: postaw na różnorodność. Planując wakacyjne wojaże możecie skorzystać też z naszych pomysłów. Tym razem przedstawiamy wam propozycję trzydniowej wyprawy w okolice Krakowa.

Skarby Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jednym z najbardziej niezwykłych regionów geograficznych Małopolski jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Walory przyrodnicze i bogactwo zabytków architektury przyciągają tu turystów krajowych i zagranicznych. Jura Krakowsko-Częstochowska obejmuje przeszło 80-kilometrowy pas ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Charakterystycznym elementem tutejszego pejzażu są średniowieczne zamki oraz warownie wybudowanie w systemie tzw. Orlich Gniazd. Nie wszystkie spośród imponujących niegdyś budowli zachowały się do naszych czasów. Część z nich popadła w ruinę, część jednak udało się odrestaurować. Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej leży Zamek Ogrodzieniec, jedna z najbardziej majestatycznych twierdz strzegących niegdyś granic Królestwa Polskiego. Ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania. Warto wybrać się tu na rodzinną wycieczkę również dlatego, że w pobliżu zamku znajduje się ciekawy park rozrywki z mnóstwem atrakcji dla dzieci.

Coś dla fanów pociągów

Przebywając w okolicy nie sposób pominąć Kolejowego Parku Rozrywki w Ogrodzieńcu. To jedyny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej park tematyczny z atrakcjami związanymi z kolejnictwem. Na miejscu znajdują się dwie trasy kolejki parkowej o długości 450 i 180 metrów, a także inne urządzenia rozrywkowe: rollercoaster, kino sferyczne, bungee, drezyna, bajkowa ciuchcia, basen z łódkami, plac zabaw, karuzela, dmuchańce i gokarty.

Dziki Zachód na wyciągnięcie ręki

Po spotkaniu z atrakcjami Jury Krakowsko-Częstochowskiej udajemy się na obiad do Olkusza, a następnie jedziemy dalej na południe. Po około godzinnej trasie docieramy na miejsce noclegu. Spośród wielu urokliwych miejscowości niewątpliwym numerem jeden jeśli chodzi o wszechstronność rozrywek jest Zator. Proponujemy zatrzymać się np. w WesternCamp Resort, ośrodku stylizowanym na westernowe miasteczko. Klimat Dzikiego Zachodu to nie tylko ciekawa aranżacja przestrzeni (która, nawiasem mówiąc, jest po prostu kapitalna) – równie nietuzinkowa jest także sama oferta hotelowa. Goście mogą zatrzymać się w kameralnych, drewnianych domkach z balkonami, mogą również spędzić noc w najprawdziwszym indiańskim tipi lub komfortowo wyposażonym wozie kowbojskim. Ogromną zaletą ośrodka jest również fakt, że znajduje się on w pobliżu największego parku rozrywki w Polsce. Ale o tym za chwilę.

Świat w miniaturze

Kolejnym miejscem, które pragniemy wam polecić, jest Park Miniatur w Inwałdzie. Czeka was podróż szlakiem najważniejszych zabytków Europy, Azji, Australii i obydwu Ameryk. Znajdziecie tu odwzorowane w skali 1:15 obiekty, które powinien zobaczyć każdy turysta wybierający się w podróż dookoła świata. Będziecie mogli podziwiać modele takich obiektów architektonicznych, jak Łuk Triumfalny, Koloseum, Wieża Eiffla, Biały Dom, Big Ben, Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, Statua Wolności, Wielki Mur Chiński, Partenon czy Krzywa Wieża w Pizie. W skład Inwałd Parku wchodzą także inne atrakcje: Warownia Inwałd oraz Rodzinny Lunapark. Ponieważ obiekt położony jest nieopodal Wadowic, to właśnie tam proponujemy udać się na obiad. Przy okazji możecie zwiedzić to popularne miasteczko i spróbować słynnych kremówek. Na koniec dnia wracamy do kowbojskich klimatów – czeka nas druga noc w resorcie WesternCamp.

Zabawa na całego!

Po wyśmienitym śniadaniu zjedzonym w przytulnej restauracji WesternCamp ruszamy na spotkanie kolejnych przygód. Do niedawna Zator był tylko jednym z mało znanych miasteczek między Krakowem a Katowicami. Wszystko zmieniło się w roku 2014, kiedy to na terenie miejscowości został otwarty wyjątkowy park rozrywki. Początkowo składał się on z 30 atrakcji, jednak w kolejnych latach z lokalnego wesołego miasteczka przekształcił się w obiekt na prawdziwie europejskim poziomie. Wiecie już, o czym mowa? Oczywiście – to Energylandia. Najważniejszy park tematyczny Zatora jest obecnie największym i najnowocześniejszym obiektem rodzinnej rozrywki w Polsce. Na ogromnej powierzchni 35 hektarów znajduje się blisko 80 urządzeń podzielonych na sześć stref tematycznych. Energylandia oferuje atrakcje przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani adrenaliny, jak i osoby pragnące spędzić czas na zabawie wraz z całą rodziną. Od roku 2016 Energylandia posiada także zewnętrzny park wodny naśladujący egzotyczną wyspę, z licznymi miejscami do relaksu oraz wodnymi atrakcjami o różnym stopniu intensywności. Jedno jest pewne: w tej wyjątkowej krainie z pewnością nie będziecie się nudzić! Warto dodać, że w Energylandii nie brakuje także punktów gastronomicznych z szeroką ofertą obiadów i smacznych przekąsek dla dużych i małych.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1
9:00 wyjazd z Krakowa
10:00 przyjazd do Ogrodzieńca
10:30 zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec
12:00 Kolejowy Park Rozrywki Ogrodzieniec
16:00 obiad w Olkuszu
17:00 wyjazd do Zatora
18:30 nocleg w WesternCamp

Dzień 2
10:00 śniadanie w WesternCamp
11:30 Park Miniatur w Inwałdzie
16:00 obiad w Wadowicach, spacer po mieście
18:30 przyjazd do Zatoru, nocleg w WesternCamp

Dzień 3
10:00 całodzienna zabawa w Energylandii

 

polecamy:

partnerzy: