Weekend w okolicach Krakowa

Zwiedzanie województwa małopolskiego to super pomysł na wycieczkę dla par i rodzin z dziećmi. Turyści pokochali Małopolskę przede wszystkim za wyjątkowe walory przyrodnicze oraz niezapomniane atrakcje. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszy się Kraków: miasto artystów, pisarzy i naukowców. Atutami Grodu Kraka są nie tylko doskonała lokalizacja, wspaniałe zabytki, duża ilość wydarzeń muzycznych i kulturalnych czy mnóstwo przepięknych tras spacerowych, lecz także jego niezwykły klimat. Jednak Małopolska to nie tylko dawne miasto królów. Lista ciekawych miejsc na weekend w Małopolsce jest bardzo długa, dlatego wielu turystów chętnie przyjeżdża tu więcej niż kilka razy. Planujesz wycieczkę w te rejony? Być może przypadnie ci do gustu nasza propozycja. Oto dwudniowa przygoda w Małopolsce dla fanów ciekawych miejsc i dobrej zabawy.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1:

11:00 Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiezłowie

13:00 obiad

14:30 Zamek Lipowiec

18:00 nocleg w Zatorze (ośrodek wypoczynkowy WesternCamp)

Dzień 2:

10:00 całodzienna zabawa w Energylandii

14:00 przerwa na obiad (strefa gastronomiczna Energylandii)

Historia i rzemiosło: z wizytą w małopolskim parku etnograficznym

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nadwi%C5%9Bla%C5%84ski_Park_Etnograficzny_22.jpg

Kraków stanowi świetną bazę wypadową do wypraw po regionie. Popularnymi celami wycieczek są Wieliczka, Ojców, Pieskowa Skała, Puszcza Niepołomicka czy dolinki jurajskie. Obowiązkowym punktem programu są również miejsca związane z tradycją i kulturą regionu. Budowlanym dziedzictwem narodowym są skanseny i parki etnograficzne. Takich obiektów jest w Polsce południowej jest cała masa. Dzięki nim możemy zobaczyć jak wyglądało życie na wsi i poznać dawne obyczaje. Jedną z najbardziej niezwykłych pamiątek historii Małopolski jest Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiezłowie. Obiekt znajduje się w niewielkiej miejscowości Wygiezłów, położonej około 45 kilometrów od Krakowa, na skrzyżowaniu tras 780 i 781. To miejsce jest naprawdę magiczne. Skansen w Wygiezłowie to jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu. Możemy w nim podziwiać zachowane w nienagannym stanie ciekawe zabytki architektury drewnianej charakterystyczne dla Krakowiaków Zachodnich. Interesujący jest również sam rozkład budynków: są one umiejscowione w sektorze małomiasteczkowym i wiejskim. Możemy tu zobaczyć m.in. kościół z początku XVII wieku, olejarnię oraz Dwór Szlachecki z początku XVII wieku. W sezonie letnim (1 marca – 31 października) skansen jest czynny codziennie w godzinach od 8:00 do 18:00, natomiast w sezonie zimowym (1 listopada – 28/29 lutego) – od 8:00 do 15:00. Na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego znajduje się również bardzo klimatyczna restauracja. Polecamy zatrzymać się tu na obiad i spróbować regionalnych przysmaków.

Szlakiem Orlich Gniazd: Zamek Lipowiec

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_Lipowiec.jpg

Powyżej Skansenu w Wygiezłowie, na strzelistym wzgórzu wapiennym wznoszą się ruiny zamku Lipowiec. Wraz ze skansenem tworzy on Nadwiślański Park Etnograficzny. Okolica jest bardzo malownicza – wycieczkę tutaj warto odbyć zwłaszcza na przełomie października i listopada, gdy wszystko skąpane jest w promieniach jesiennego słońca. Ruiny zamku Lipowiec pochodzą z XIII wieku. Budowla została wzniesiona w systemie Orlich Gniazd, średniowiecznych warowni obronnych strzegących granic dawnego Królestwa Polskiego.

Małopolskie miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu

Świetnym miejscem na krótki nocleg w pobliżu Krakowa jest kompleks wypoczynkowy WesternCamp w Zatorze. Opuszczając Wygiezłów skierujcie się na południe (droga nr 781), a po około piętnastu minutach dotrzecie do najprawdziwszego westernowego miasteczka. WesternCamp to ośrodek stylizowany na klasyczną wioskę z Dzikiego Zachodu. Znajdziecie tu wszystko, co znane jest z kultowych filmów o kowbojach: oryginalne indiańskie tipi, drewniane wozy kowbojskie, kapitalne domki szeryfa (w każdym z nich możecie zamieszkać!), a nade wszystko wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat amerykańskiej prerii. Oprócz rozmaitych opcji zakwaterowania na gości czeka mnóstwo świetnych atrakcji, a także wyśmienita kuchnia w urokliwie usytuowanej restauracji Bonanza.

Ekstremalna rozrywka dla fanów mocnych wrażeń

Nieprzypadkowo poleciliśmy wam nocleg w WesternCamp, zaraz obok ośrodka znajduje się bowiem największy, najnowocześniejszy i najchętniej odwiedzany przez turystów z Polski i zagranicy park rozrywki w tej części Europy. Energylandia to inwestycja zrealizowana z naprawdę wielkim rozmachem. Sześć całkowicie odmiennych części tematycznych, superszybkie rollercoastery i inne ekstremalne atrakcje, widowiska z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, zapierające dech w piersiach pokazy kaskaderskie i fantastyczna gastronomia – to wszystko i o wiele więcej czeka na ciebie w jednym z najpopularniejszych lunaparków w Europie. Tematyczny park rozrywki Energylandia oferuje przeszło 80 różnorodnych atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych. Znajdziesz tu urządzenia charakteryzujące się różnym stopniem intensywności i określonymi parametrami (np. udźwigiem). Ze wszystkich możesz korzystać w ramach jednego biletu! Gwarantujemy, że dzień spędzony w Energylandii pozwoli ci przeżyć niezapomnianą przygodę, a wspomnienia, które stąd przywieziesz, zostaną z tobą na lata.

polecamy:

partnerzy: