Któż nie zna Zakopanego. Nazwa tego miasta nieodłącznie kojarzona jest z Tatrami i Podhalem. To baza wypadowa dla tych, którzy lubią górskie wędrówki, ale jednocześnie miejsce, które kryje wiele fascynujących atrakcji. Niestety w niektórych przypadkach trzeba ich szukać pod grubą warstwą rozbuchanej do granic możliwości komercji. Jeśli jednak odrzuci się tę odstraszających wielu otoczkę, można zobaczyć Zakopane od innej, bardziej prawdziwej i pięknej strony.

Atrakcje – Zakopane i okolice

Chyba pierwszą rzeczą, która nasuwa się jako odpowiedź na pytanie, co zobaczyć w Zakopanem są piękne górskie punkty widokowe Zakopanego. Tatry są tu niemal na wyciągnięcie ręki, choć warto zdawać sobie sprawę, że do wielu popularnych miejsc nie da się dojść bezpośrednio z miasta. Zakopane może być punktem wyjścia do Doliny Strążyskiej i na Sarnią Skałę, do Doliny Gąsienicowej, na Giewont czy do Doliny Białego. Ale żeby odbyć wycieczkę nad Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów, Kościeliskiej czy Chochołowskiej, trzeba wyjechać z miasta i dotrzeć do szlaków oddalonych nawet o kilkanaście kilometrów.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych atrakcji górskich, które znajdują się w samym Zakopanem, jest kolej linowa na Kasprowy Wierch. Jej dolna stacja mieści się w Kuźnicach, które same w sobie także warte są odwiedzenia i spaceru choćby po Zespole Dworsko- Parkowym, który należał do rodziny Zamoyskich.

Co zwiedzić w Zakopanem

Turyści przyjeżdżający do Zakopanego często w pierwszej kolejności trafiają na Krupówki i przeżywają rozczarowanie. Gdzie ta piękna architektura góralska, te ikony stylu? Cóż, żeby je odnaleźć, trzeba zejść z głównego deptaka, jednak część z nich ukryta jest całkiem blisko. Przy ulicy Kościeliskiej znajduje się zespół zabytkowej zabudowy z góralskimi chatami, które do dziś zamieszkane są przez stare zakopiańskie rody. Bardziej trzeba się naszukać, by na osiedlu Krzeptówki znaleźć Chałupę Sabały, najbardziej znanego lokalnego gawędziarza, muzykanta, ale też jednego z pierwszych przewodników tatrzańskich. Obecnie działa w niej rodzinne muzeum pokazujące pamiątki po nim.

Ulica Kościeliska to nie tylko góralskie chaty. Stoi tu m.in. pierwsza zakopiańska kawiarnia – U Wnuka. Nieopodal zaś przy niepozornym drewnianym Starym Kościele znajduje się miejsce, które samo opowiada o historii Zakopanego, czyli Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. To jedyna w swoim rodzaju nekropolia, na której pochowani są zasłużeni dla miasta, a także prawdziwe dzieło sztuki z nagrobkami będącymi wyrazem lokalnej kultury i tradycji.

Co warto zobaczyć w Zakopanem – budynki w stylu zakopiańskim

Styl zakopiański kojarzy się automatycznie ze stolicą Tatr. Stworzony na przełomie XIX i XX w. przez Stanisława Witkiewicza nawiązuje do architektury góralskiej, ale jednocześnie tworzy nową jakość. Dziś wille w stylu zakopiańskim to prawdziwe perełki architektury drewnianej, a ich poszukiwania w zabudowie Zakopanego to prawdziwa wyprawa po skarb. Najłatwiej znaleźć willę Koliba, która znajduje się przy ul. Kościeliskiej. Mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego, a stylowe wnętrza to prawdziwa uczta dla oczu.

Koliba nie jest jedyna. Na mapie Zakopanego można też znaleźć willę Oksza mieszczącą Galerię Sztuki XX w., willę Atma z Muzeum Karola Szymanowskiego, willę Harenda z Muzeum Jana Kasprowicza czy willę pod Jedlami. Warto spacerując po Zakopanem, wypatrywać charakterystycznych sylwetek posiadłości w stylu zakopiańskim. Niestety znikają one z krajobrazu i są zastępowane nowoczesnymi budynkami.

Absolutnym fenomenem wśród budowli stylu zakopiańskiego jest Kaplica na Jaszczurówce. Zaprojektował ją sam Witkiewicz, a wykonali cieśle z Gliczarowa. W pierwszej chwili trudno się domyślić, że ma się do czynienia z miejscem sakralnym. Budynek wygląda raczej jak drewniany pałacyk. Niewielka, kameralna kaplica wykonana z bali jest pięknie zdobiona motywami góralskimi, a jej wnętrze, także drewniane, odnosi się nie tylko do religii, ale także historii Polski.

Zakopiańskie Muzea

Oprócz wspomnianych wyżej muzeów mieszczących się w zabytkowych willach Zakopane może się pochwalić także innymi tego typu placówkami. To przede wszystkim gmach główny Muzeum Tatrzańskiego usytuowany w pobliżu Krupówek. Prezentowane w nim wystawy obrazują historię i kulturę Zakopanego oraz rozwój miasta jako ośrodka wypoczynkowego i kurortu narciarskiego.

Atrakcją, której nie można pominąć, jest również Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, nazywane wciąż często Muzeum Przyrodniczym. To interaktywna, świetnie przygotowana ekspozycja, na której można poznać przyrodę i krajobrazy Tatr. Przy obiekcie znajduje się też ogród roślin tatrzańskich.
Dla osób zainteresowanych kulturą Podhala i jej specyfiką interesujące będzie Muzeum Oscypka, gdzie można poznać technologię jego wytwarzania oraz tradycje związane z pasterstwem i produkcją owczych serów w Tatrach.

Atrakcje w Zakopanem – czas na zabawę

Zakopane oferuje także atrakcje, które pozwalają po prostu dobrze się bawić. Można tu skorzystać z Aquaparku i term wykorzystujących wody geotermalne. Latem z kolei odkryte baseny działają na Polanie Szymoszkowej. Jednym z chętniej odwiedzanych miejsc atrakcji jest też Wielka Krokiew. Oprócz możliwości oglądania najbardziej znanej polskiej skoczni narciarskiej można też wejść lub wjechać wyciągiem na miejsce skąd startują skoczkowie, a także wziąć udział w ślizgu na pontonach z igielitowego zeskoku.

I na koniec miejsce uwielbiane i znienawidzone. Gubałówka. Dla wielu synonim komercji, dla innych doskonałe miejsce do zabawy. Na szczyt można wjechać kolejką linowo-terenową lub wejść szlakiem. Przy górnej stacji, z tarasu widokowego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Gubałówka to zagłębie straganów, stoisk z pamiątkami, barów. Jjest tu także zjeżdżalnia grawitacyjna, u podnóża góry zaś inna, ogromna, o nazwie Góralski Ślizg.

 

polecamy:

partnerzy: