Wakacje w Małopolsce

Lato nieodmiennie kojarzy się z wyjazdami; nic więc dziwnego, że blogi podróżnicze to obecnie jedne z częściej wyszukiwanych stron w Internecie. Szukasz pomysłów, co można zwiedzić w Małopolsce? Skorzystaj z naszego doświadczenia! Jako osoby od lat zakochane w tej magicznej krainie przemierzamy ją wzdłuż i wszerz, gromadząc wiedzę na temat najbardziej interesujących atrakcji. Prezentujemy zarys tygodniowych wakacji w Małopolsce – jeśli marzy ci się aktywny wypoczynek i niezapomniana przygoda, ten plan jest właśnie dla ciebie!

Plan twojej wycieczki

Dzień 1 – Kraków
10:00 Rynek Główny, Wawel, smok
14:00 spacer nad Wisłą
15:00 obiad w restauracji na barce
17:00 podziwianie panoramy miasta z koła widokowego
20:00 nocleg na Kazimierzu

Dzień 2 – krakowskie dzielnice Kazimierz i Nowa Huta
9:00 śniadanie w restauracji na Kazimierzu
10:00 spacer szlakiem synagog
12:30 Muzeum Inżynierii Miejskiej
15:00 obiad na Kazimierzu
16:30 zwiedzanie Nowej Huty
20:00 nocleg w Wieliczce

Dzień 3
10:00 Kopalnia Soli w Wieliczce
13:30 obiad w Wieliczce
15:30 przyjazd do Chabówki
16:00 Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
19:00 Maniowy – nocleg

Dzień 4 – rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego
10:00 całodzienna wycieczka rowerowa
• Zamek w Czorsztynie
• Zamek w Nidzicy
19:00 Maniowy – nocleg

Dzień 5 – spacer po Pieninach
10:00 trasa spacerowa szlakiem z Jaworek, przez Wąwóz Homole i na Wysoką
18:00 nocleg w Szczawnicy

Dzień 6 – relaks na termach
10:00 wyjazd ze Szczawnicy
11:00 przyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej, całodzienny relaks na termach
20:00 Zakopane – nocleg

Dzień 7 – Zakopane
10:00 śniadanie na Krupówkach
11:00 zwiedzanie Zakopanego

 

Plan zwiedzania:

Kraków

Zwiedzanie Małopolski rozpoczynamy w jej sercu, czyli magicznym Krakowie. To ukochane miasto artystów, ważny ośrodek uniwersytecki i prawdziwa perła architektury. Gród Kraka bez wątpienia należy do najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica województwa małopolskiego zachwyca przede wszystkim niezwykłym bogactwem wspaniałych budowli, bezcennym dziedzictwem historycznym oraz jedynym w swoim rodzaju klimatem. Będąc w Krakowie koniecznie zobaczcie Rynek Główny i przejdźcie się na Wawel (dzieli je jedynie kilkanaście minut piechotą). Następnie wybierzcie się na spacer nad Wisłę i zatrzymajcie się na obiad na jednej z zacumowanych przy brzegu barek. Świetnym pomysłem będzie także obejrzenie panoramy miasta z koła widokowego nieopodal Hotelu Forum. Pobyt w Krakowie nie może odbyć się bez odwiedzenia Kazimierza, chyba najbardziej barwnej dzielnicy tego wspaniałego miasta. Szczególna atmosfera Kazimierza została w dużej mierze ukształtowana przeplatającymi się od lat tradycjami chrześcijańską i judaistyczną. Polecamy wam spacer szlakiem synagog, słynne zapiekanki na Placu Nowym oraz koniecznie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Wawrzyńca. Innym ciekawym miejscem w Krakowie jest Nowa Huta, obecnie dzielnica, niegdyś osobne miasto. Infrastruktura Nowej Huty w całości oddaje to, co pragnęli zademonstrować architekci epoki socrealizmu: szczegółowe planowanie przestrzeni w taki sposób, by oddać potęgę i wielkość miasta.

Wieliczka

Kilkanaście kilometrów od Krakowa znajduje się słynna Kopalnia Soli w Wieliczce. Warto wybrać się tutaj nie tylko z powodu wyjątkowo zdrowego mikroklimatu, lecz także dlatego, że podziemna trasa turystyczna wiedzie przez najpiękniejsze solne komory i kaplice. Spacerując po podziemiach możemy podziwiać tajemnicze jeziora solankowe, misternie wykonane detale solnych rzeźb i płaskorzeźb, niesamowite żyrandole (przede wszystkim ten w Kaplicy św. Kingu) czy kryształowe pomniki przedstawiające świętych. Kopalnia Soli w Wieliczce to atrakcja na każdą pogodę. Bez względu na aurę na zewnątrz, w podziemiach zawsze panuje przyjemny klimat.

Skansen w Chabówce

Są na sali jacyś fani kolei? Założymy się, że tak, i że jest to całkiem spore grono. Jeśli chcecie obejrzeć prawdziwe lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne, a przy okazji dowiedzieć się czegoś na temat polskiego kolejnictwa, koniecznie wybierzcie się do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Ekspozycja składa się z blisko 90 eksponatów zabytkowych pojazdów szynowych wąsko- i normalnotorowych. Skansen organizuje także przejazdy pociągami retro.

Jezioro Czorsztyńskie

Macie ochotę na trochę aktywności na świeżym powietrzu? Co powiecie na wycieczkę rowerową połączoną ze zwiedzaniem zapierających dech w piersiach zamków? Doskonałym rejonem na taką wyprawę jest okolica Jeziora Czorsztyńskiego. Świetnym punktem wypadowym do wycieczek po okolicy są Maniowy, malowniczo położona wieś w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn. To właśnie tu warto zatrzymać się na noc (zwłaszcza, że tutejsza baza hotelowa jest naprawdę różnorodna). Jak wspomnieliśmy, głównym punktem programu jest wyprawa rowerowa. Proponujemy wam trasę wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Oczywiście nie musicie robić pełnego okrążenia (cały szlak rowerowy ma 47 kilometrów) – wystarczy, że przejedziecie kawałek, a na pewno zachwycicie się niewiarygodnym pięknem tutejszego pejzażu. Trasa jest łatwa (choć z kilkoma trudniejszymi podjazdami) i w 100% asfaltowa. Po drodze warto wybrać się na ruiny gotyckiego Zamku w Czorsztynie lub odwiedzić Zamek Niedzica.

Pieniny

Ciepłe dni zachęcają do aktywności na zewnątrz, dlatego kolejny dzień także polecamy spędzić w „terenie”. Niedaleko Jeziora Czorsztyńskiego przebiega jedno z najbardziej urokliwych pasm górskich w Polsce. Mowa o Pieninach, zachwycających zawsze i o każdej porze roku. Choć najbardziej znanym szczytem Pienin są Trzy Korony (z charakterystyczną pochyloną sosną i wspaniałym widokiem na przełom Dunajca), tym razem proponujemy wam coś innego. Ponieważ na Trzech Koronach z pewnością spotkalibyście tłumy (to bardzo popularna trasa turystyczna), warto wybrać się inną urokliwą górę, czyli Wysoką. Warto dodać, że to najwyższy szczyt Pienin (co na pewno was ucieszy jeśli akurat jesteście w trakcie zdobywania Korony Gór Polski). Pójdziecie szlakiem wychodzącym z parkingu w miejscowości Jaworki, przechodzącym przez Wąwóz Homole, zahaczającym o Wysoką i prowadzącym dalej, w stronę Wysokiego Wierchu po stronie Słowackiej. Na pierwszy raz wystarczy jednak, gdy dojdziecie do schroniska pod Durbaszką – serwują tam naprawdę pyszne obiady.

Bukowina Tatrzańska i Zakopane

Po kilku tak intensywnych dniach warto podarować sobie odrobinę relaksu. Fantastycznym miejscem do naładowania baterii i odprężenia w iście górskim klimacie są baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej. To nowoczesny i pięknie urządzony kompleks w stylu góralskim, a jednocześnie jeden z największych tego typu obiektów na całym Podhalu. Termy gwarantują odpoczynek w eleganckich basenach z naturalnie podgrzewaną wodą, masaż różnych części ciała na stanowiskach do hydromasażu oraz zabawę na świeżym powietrzu z widokiem na Tatry. Warto spędzić tu cały dzień – to prawdziwe ukojenie dla ciała i umysłu. A co nazajutrz? Oczywiście Zakopane! Zjedzcie pyszne śniadanie na Krupówkach, a później zwiedzajcie, zwiedzajcie, zwiedzajcie. Jedno jest pewne: to mogą być najlepsze wakacje waszego życia!

polecamy:

partnerzy: