Małopolska dla aktywnych – pomysł na wycieczkę dwudniową

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, lecz nie przepadasz za zbyt wysokimi temperaturami, polecamy urlop na przełomie września i października. Województwo małopolskie posiada znakomite warunki do rozwoju wszelkich form turystyki. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy narciarstwa, jak i pasjonaci wędrowania po górach, entuzjaści wspinaczki, miłośnicy sportów ekstremalnych czy wielbiciele żeglarstwa. Polska południowa słynie także z fantastycznych tras dla rowerzystów – tak dla osób pragnących połączyć jazdę na rowerze ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, jak i dla kolarzy lubiących długodystansowe wyzwania. Szukasz ciekawego miejsca na wycieczkę rowerową w okolicy Krakowa? Polecamy połączyć to z odwiedzinami w jednym z parków rozrywki. Poniżej znajdziesz gotowy plan takiej wyprawy.

Szlaki rowerowe Małopolski

W Małopolsce jest mnóstwo ciekawych tras dla rowerzystów. Poruszanie się po tutejszych malowniczych terenach to sama przyjemność – o czym sami przekonaliśmy się już niejeden raz. W ciągu ostatnich lat przybyło kilkaset kilometrów nowych ścieżek i szlaków rowerowych, co znacznie podniosło standard uprawiania tej formy turystyki. Wśród tutejszych tras znajdują się prawdziwe perełki, np. VeloDunajec czy Wiślana Trasa Rowerowa. Ich mapy bez problemu znajdziemy w Internecie (można je pobrać w wersji do wydruku). Jednym z mniej znanych, lecz bardzo interesujących szlaków, jest trasa rowerowa po fortach twierdzy Kraków.

Twierdza Kraków

Każde miasto ma swoje tajemnice. Ma je również Kraków – jednym z najciekawszych, a jednocześnie najmniej znanych szlaków rowerowych jest trasa po dawnych warowniach obronnych. Twierdza Kraków, czyli system XIX-wiecznych austriackich fortyfikacji wokół miasta, jak magnes przyciąga pasjonatów historii i architektury militarnej. Cała trasa rowerowa wokół systemu fortów jest dość rozległa, dlatego najlepiej wybrać którąś z jej części. Szczególnie atrakcyjny jest fragment północny. Wyprawę można rozpocząć na wylocie Krakowa w kierunku Zielonek. Po około 11 kilometrach dotrzemy do pierwszej warowni (Fort Zielonki – Marszowiec), a następnie do kilkunastu kolejnych. Warte uwagi są zwłaszcza Fort Batowice, Fort Mistrzejowice oraz Fort Krzesławice. Wycieczkę polecamy zakończyć przy Kopcu Wandy, skąd można ruszyć w drogę powrotną.

Nocleg w klimacie Dzikiego Zachodu

Po całodziennej aktywności pora na ciekawy nocleg. I wcale nie myślimy tu o Krakowie, lecz oddalonym od niego o około 50 km Zatorze. W tej urokliwej miejscowości położonej nad rzeką Skawą w Kotlinie Oświęcimskiej znajduje się jeden z najbardziej oryginalnych kompleksów wypoczynkowych w kraju. WesternCamp to bez dwóch zdań miejsce wyjątkowe. Pobyt tutaj to niezwykła okazja doświadczenia klimatu amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Ośrodek stylizowany jest na westernowe miasteczko – o czym świadczą nie tylko niecodzienne miejsca noclegowe, lecz również aranżacja samej przestrzeni. A jeśli już mowa o spaniu – goście tego niezwykłego kurortu mogą spędzić noc w przytulnym domku szeryfa, mogą też zdecydować się na coś jeszcze bardziej niesztampowego: drewniany wóz kowbojski lub oryginalne indiańskie tipi. Na terenie obiektu nie brakuje też innych fantastycznych atrakcji. Znajdziecie tu boiska sportowe, stanowisko do wędkowania z wypożyczalnią wędek, pola ogniskowe, plac zabaw, kino plenerowe i komfortową strefę relaksu. Ogromnym atutem tego miejsca jest również fakt, że w pobliżu znajduje się Energylandia.

Jesienna przygoda w Energylandii

Jeszcze kilkanaście lat temu wesołe miasteczka kojarzyły się wyłącznie z atrakcjami dla dzieci. Branża rozrywkowa przeszła jednak prawdziwą metamorfozę – obecnie w takich miejscach można już znaleźć atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Najlepszym przykładem nowoczesnego parku rozrywki dla dzieci i dorosłych jest Energylandia. Trzeba wiedzieć, że to naprawdę gigantyczne przedsięwzięcie: z niczym nie wyróżniającego się lunaparku Energylandia w ciągu zaledwie kilku lat przeobraziła się w najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Polsce. Na terenie parku znajduje się aż sześć osobnych części tematycznych – do wszystkich można wejść w ramach jednego biletu. Na odwiedzających czeka przeszło 80 urządzeń rozrywkowych, wśród których znajdziemy m.in. słynne rollercoastery Hyperion i Zadra. Zabawę polecamy rozpocząć od Strefy Familijnej, miejsca stworzonego z myślą o rodzinach z dziećmi. Nie dajcie się jednak zwieść – niektóre z tutejszych atrakcji naprawdę przyprawią was o szybsze bicie serca. A co jeśli macie ochotę na naprawdę ekstremalne wrażenia? Strzałem w dziesiątkę będzie Strefa Ekstremalna, gdzie znajdziecie najbardziej intensywne rozrywki – tylko dla najodważniejszych! A gdy zgłodniejecie, wcale nie musicie szukać daleko. Na terenie Energylandii funkcjonuje osobna część z licznymi lokalami gastronomicznymi. Można tu zjeść zarówno fast foody, jak i normalne dania obiadowe. Nie mogło zabraknąć tu również wielu sklepików ze słodyczami oraz urokliwych kawiarenek. Na koniec pełnego wrażeń dnia polecamy wybrać się do Smoczego Grodu – strefy tematycznej zaaranżowanej w klimacie średniowiecznego miasteczka. Nastrojowa muzyka, dopracowane w każdym szczególe dekoracje, a przede wszystkim niesamowite atrakcje przeniosą was w świat dobrej powieści fantasy.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1:

10:00 całodzienna wycieczka rowerowa szlakiem Twierdzy Kraków

20:00 nocleg w Zatorze (WesternCamp)

Dzień 2: Energylandia

9:00 śniadanie w restauracji WesternCamp

10:00 Strefa Familijna

12:00 Strefa Ekstremalna

15:00 obiad w strefie gastronomicznej

16:00 Smoczy Gród

polecamy:

partnerzy: