Małopolska dla aktywnych – pomysł na wycieczkę dwudniową

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, lecz nie przepadasz za zbyt wysokimi temperaturami, polecamy urlop na przełomie września i października. Województwo małopolskie posiada znakomite warunki do rozwoju wszelkich form turystyki. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy narciarstwa, jak i pasjonaci wędrowania po górach, entuzjaści wspinaczki, miłośnicy sportów ekstremalnych czy wielbiciele żeglarstwa. Polska południowa słynie także z fantastycznych tras dla rowerzystów – tak dla osób pragnących połączyć jazdę na rowerze ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, jak i dla kolarzy lubiących długodystansowe wyzwania. Szukasz ciekawego miejsca na wycieczkę rowerową w okolicy Krakowa? Polecamy połączyć to z odwiedzinami w jednym z parków rozrywki. Poniżej znajdziesz gotowy plan takiej wyprawy.

Szlaki rowerowe Małopolski

W Małopolsce jest mnóstwo ciekawych tras dla rowerzystów. Poruszanie się po tutejszych malowniczych terenach to sama przyjemność – o czym sami przekonaliśmy się już niejeden raz. W ciągu ostatnich lat przybyło kilkaset kilometrów nowych ścieżek i szlaków rowerowych, co znacznie podniosło standard uprawiania tej formy turystyki. Wśród tutejszych tras znajdują się prawdziwe perełki, np. VeloDunajec czy Wiślana Trasa Rowerowa. Ich mapy bez problemu znajdziemy w Internecie (można je pobrać w wersji do wydruku). Jednym z mniej znanych, lecz bardzo interesujących szlaków, jest trasa rowerowa po fortach twierdzy Kraków. Warto również sprawdzić trasy rowerowe po Dolinkach Krakowskich.

Twierdza Kraków

Każde miasto ma swoje tajemnice. Ma je również Kraków – jednym z najciekawszych, a jednocześnie najmniej znanych szlaków rowerowych jest trasa po dawnych warowniach obronnych. Twierdza Kraków, czyli system XIX-wiecznych austriackich fortyfikacji wokół miasta, jak magnes przyciąga pasjonatów historii i architektury militarnej. Cała trasa rowerowa wokół systemu fortów jest dość rozległa, dlatego najlepiej wybrać którąś z jej części. Szczególnie atrakcyjny jest fragment północny. Wyprawę można rozpocząć na wylocie Krakowa w kierunku Zielonek. Po około 11 kilometrach dotrzemy do pierwszej warowni (Fort Zielonki – Marszowiec), a następnie do kilkunastu kolejnych. Warte uwagi są zwłaszcza Fort Batowice, Fort Mistrzejowice oraz Fort Krzesławice. Wycieczkę polecamy zakończyć przy Kopcu Wandy, skąd można ruszyć w drogę powrotną.

Nocleg w klimacie Dzikiego Zachodu

Po całodziennej aktywności pora na ciekawy nocleg. I wcale nie myślimy tu o Krakowie, lecz oddalonym od niego o około 50 km Zatorze. W tej urokliwej miejscowości położonej nad rzeką Skawą w Kotlinie Oświęcimskiej znajduje się jeden z najbardziej oryginalnych kompleksów wypoczynkowych w kraju. WesternCamp to bez dwóch zdań miejsce wyjątkowe. Pobyt tutaj to niezwykła okazja doświadczenia klimatu amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Ośrodek stylizowany jest na westernowe miasteczko – o czym świadczą nie tylko niecodzienne miejsca noclegowe, lecz również aranżacja samej przestrzeni. A jeśli już mowa o spaniu – goście tego niezwykłego kurortu mogą spędzić noc w przytulnym domku szeryfa, mogą też zdecydować się na coś jeszcze bardziej niesztampowego: drewniany wóz kowbojski lub oryginalne indiańskie tipi. Na terenie obiektu nie brakuje też innych fantastycznych atrakcji. Znajdziecie tu boiska sportowe, stanowisko do wędkowania z wypożyczalnią wędek, pola ogniskowe, plac zabaw, kino plenerowe i komfortową strefę relaksu. Ogromnym atutem tego miejsca jest również fakt, że w pobliżu znajduje się Energylandia.

Jesienna przygoda w Energylandii

Jeszcze kilkanaście lat temu wesołe miasteczka kojarzyły się wyłącznie z atrakcjami dla dzieci. Branża rozrywkowa przeszła jednak prawdziwą metamorfozę – obecnie w takich miejscach można już znaleźć atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Najlepszym przykładem nowoczesnego parku rozrywki dla dzieci i dorosłych jest Energylandia. Trzeba wiedzieć, że to naprawdę gigantyczne przedsięwzięcie: z niczym nie wyróżniającego się lunaparku Energylandia w ciągu zaledwie kilku lat przeobraziła się w najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Polsce. Na terenie parku znajduje się aż sześć osobnych części tematycznych – do wszystkich można wejść w ramach jednego biletu. Na odwiedzających czeka przeszło 80 urządzeń rozrywkowych, wśród których znajdziemy m.in. słynne rollercoastery Hyperion i Zadra. Zabawę polecamy rozpocząć od Strefy Familijnej, miejsca stworzonego z myślą o rodzinach z dziećmi. Nie dajcie się jednak zwieść – niektóre z tutejszych atrakcji naprawdę przyprawią was o szybsze bicie serca. A co jeśli macie ochotę na naprawdę ekstremalne wrażenia? Strzałem w dziesiątkę będzie Strefa Ekstremalna, gdzie znajdziecie najbardziej intensywne rozrywki – tylko dla najodważniejszych! A gdy zgłodniejecie, wcale nie musicie szukać daleko. Na terenie Energylandii funkcjonuje osobna część z licznymi lokalami gastronomicznymi. Można tu zjeść zarówno fast foody, jak i normalne dania obiadowe. Nie mogło zabraknąć tu również wielu sklepików ze słodyczami oraz urokliwych kawiarenek. Na koniec pełnego wrażeń dnia polecamy wybrać się do Smoczego Grodu – strefy tematycznej zaaranżowanej w klimacie średniowiecznego miasteczka. Nastrojowa muzyka, dopracowane w każdym szczególe dekoracje, a przede wszystkim niesamowite atrakcje przeniosą was w świat dobrej powieści fantasy.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1:

10:00 całodzienna wycieczka rowerowa szlakiem Twierdzy Kraków

20:00 nocleg w Zatorze (WesternCamp)

Dzień 2: Energylandia

9:00 śniadanie w restauracji WesternCamp

10:00 Strefa Familijna

12:00 Strefa Ekstremalna

15:00 obiad w strefie gastronomicznej

16:00 Smoczy Gród

polecamy:

partnerzy: