Kraków należy do najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Nie ma się co dziwić, liczba nagromadzonych tu atrakcji potrafi przytłoczyć. Zabytki, wiekowe dzielnice o wyjątkowym charakterze, muzea, parki, a także coraz śmielej pojawiające się propozycje interaktywne przeznaczone specjalnie dla dzieci to dość, by spędzić tu nie tylko fascynujący weekend, ale także dłuższy czas. Dlatego przyjazd do Krakowa warto dobrze zaplanować i wybrać rozrywki, które będą najlepsze dla własnych upodobań, zainteresowań oraz charakteru wyjazdu.

Krakowskie klasyki – co można zwiedzić w Krakowie

Na początek warto przypomnieć sobie najważniejsze zabytki Krakowa i okolic, które powinien znać w zasadzie każdy. Wyjazd samodzielny, z rodziną, znajomymi – najcenniejsze budynki można wpleść w wycieczki o różnorodnym charakterze. Tym bardziej że w ostatnich latach mnożą się możliwości ich zwiedzania z wykorzystaniem aplikacji, ale także w towarzystwie przewodników stosujących elementy gier miejskich czy animacji.

Jakich zabytków Krakowa nie sposób pominąć? Na pewno jedno z czołowych miejsc zajmuje Wawel. Dawna siedziba królów Polski, jeden z najbardziej znanych w kraju zamków stoi na skalistym wzniesieniu nad Wisłą. Do jego symboli należą wspaniały dziedziniec z renesansowymi krużgankami, gotycka katedra wraz z niezwykle cenną Kaplicą Zygmuntowską oraz kryptami, w których pochowani są królowie i osoby zasłużone dla Polski, a także Smocza Jama ze stojącą u jej wejścia figurą wawelskiego smoka ziejącego ogniem.

Spod Wawelu można udać się w stronę Starego Miasta i Drogą Królewską dotrzeć na Rynek. To kolejny z krakowskich symboli. Plac o wymiarach 200 na 200 m należy do największych średniowiecznych europejskich rynków. W jego centralnym punkcie stoi gmach Sukiennic, gdzie nieprzerwanie od wieków kwitnie handel – obecnie głównie pamiątkami i wyrobami regionalnymi. Z kolei na jednej z pierzei w górę strzelają dwie niesymetryczne wieże Kościoła Mariackiego. Jego wnętrze skrywa jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków sztuki gotyckiej, czyli ołtarz wykonany przez Wita Stwosza.

Nie sposób wyliczyć wszystkich wartych zobaczenia punktów Starego Miasta w Krakowie. Tu każda kamienica, ulica i plac skrywa długą i bogatą historię. Kościoły jak romański św. Andrzeja czy sąsiadujący z nim barokowy św. Anny, położony na obrzeżach franciszkanów i wiele innych to świadkowie historycznych wydarzeń. Podobnie jak Barbakan, Brama Floriańska czy pozostałości murów miejskich. Nawet przyjeżdżając do Krakowa wielokrotnie, można wciąż odkrywać tę część miasta na nowo.

Atrakcje w Krakowie – niebanalne dzielnice

Ale Stare Miasto to ledwie początek. Kraków ma mnóstwo do zaoferowania, a jego dzielnice czarują swym niepowtarzalnym charakterem. Jedną z nich, znajdującą się niedaleko od ścisłego centrum, jest Kazimierz. W przeszłości zamieszkiwali ją Żydzi, a ich ślady widoczne są na każdym kroku. Synagogi takie jak Temple, Remuh i inne, cmentarze, ale też kamienice i place – one wszystkie opowiadają o ich wielowiekowej obecności w tej dzielnicy. Malownicza, choć może nieco przestylizowana, jest ulica Szeroka, na której odtworzono szyldy i witryny dawnych żydowskich sklepów.

Dziś charakter Kazimierza się zmienił. To miejsce, które upodobała sobie krakowska bohema i artyści. Restauracje, bary i kluby sąsiadują tu z małymi galeriami, warsztatami rękodzieła i sklepikami z wyrobami rzemiosła artystycznego.

Zupełnie odmienny charakter ma Nowa Huta. Można się zdziwić w pierwszej chwili i uznać ją za żart w zestawieniu krakowskich atrakcji. Ale ta zbudowana od podstaw dawna dzielnica robotnicza z monumentalnym Placem Centralnym jest doskonale zachowanym przykładem budownictwa socrealistycznego. A zwiedzając ją z przewodnikiem lub odwiedzając Muzeum Nowej Huty, można odkryć miejsca i zakamarki, które wprawiają w zdziwienie. Bo gdzie indziej w Krakowie da się wejść do prawdziwego schronu atomowego?

Co zwiedzić w Krakowie z dziećmi

Kraków jest niezwykle różnorodny i ma w swojej ofercie atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Atrakcji koło Krakowa dla dzieci również jest sporo. Choć pokazanie najmłodszym kilku zabytków jest na pewno działaniem ze wszech miar godnym pochwały, to warto pamiętać, że maluchy potrzebują aktywności, ruchu i doświadczania pewnych sytuacji.

Co robić w Krakowie z dzieckiem? Tym, co nasuwa się samo, jest z pewnością wizyta w Smoczej Jamie i przy pomniku Smoka Wawelskiego oraz odwiedziny w znajdującym się w Lasku Wolskim Ogrodzie Zoologicznym.

Jednak w ostatnich latach Kraków oferuje znacznie więcej atrakcji dla najmłodszych. Świetnym pomysłem będą… muzea. Ale nie takie „zwyczajne”, gdzie chodzi się od gabloty do gabloty i nie można niczego dotknąć. W Żywym Muzeum Obwarzanka można samodzielnie przygotować najbardziej znany krakowski przysmak, w Muzeum Lotnictwa można wejść do kabiny samolotu czy helikoptera, w Muzeum Inżynierii Miejskiej czeka Strefa Kreatywności, gdzie najmłodsi mogą budować, projektować i… burzyć. Uzupełnieniem tych odkryć może być wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który działa w Parku Lotników oraz zabawy na licznych fantastycznych placach zabaw np. na Smoczym Skwerze czy w Parku Jordana.

Co warto zobaczyć w Krakowie – niezwykłe muzea

Słynący ze swoich zabytków i historii Kraków może się też pochwalić niezwykłymi muzeami. To nie tylko Muzeum Narodowe, ale także interaktywne Podziemia Rynku, nowocześnie zaaranżowane Muzeum Krakowa z aktywnymi wystawami, które zainteresują dorosłych i dzieci. Te kilka wymienionych to dopiero rozgrzewka. Muzeum Witrażu, Bunkier Sztuki, Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha, Dom Jana Matejki, Fabryka Schindlera, Muzeum Inżynierii Miejskiej – już te kilka wymienionych pokazują różnorodność ich tematyki. Wystarczy chwilę poszukać i można znaleźć coś, co trafi w zainteresowania i nastrój danego dnia. Bo Kraków jest dla każdego.

 

polecamy:

partnerzy: