Tatry i Podhale to od wielu lat jeden z ulubionych kierunków wypoczynku Polaków o każdej porze roku. Do najbardziej znanych miejscowości turystycznych tych okolic należy Białka Tatrzańska. Choć nie znajduje się w Tatrach, to do najwyższych gór w Polsce jest stąd bardzo blisko, a miejscowość jest bardzo dobrą bazą wypadową na tatrzańskie szlaki.

 

Białka Tatrzańska – wypoczynek w sercu Podhala

Białka Tatrzańska została założona prawdopodobnie w początkach XVII w. i wtedy też pojawiają się o niej pierwsze wzmianki. W stuleciu tym otrzymała liczne przywileje od władców Polski, a urząd sołtysa oddano rodzinie Nowobilskich, która wyodrębniła się z góralskiego rodu Budzów. Mieszkańcy Białki trudnili się przede wszystkim pasterstwem i rolnictwem, a w XIX w. miejscowość stała się ważnym ośrodkiem kuśnierskim. Wytwarzano tu słynne kożuchy kupowane na całym Podhalu. 

W Białce nie zachowało się do dziś zbyt wiele starej zabudowy. Pojedyncze drewniane chałupy góralskie można zobaczyć w znacznie nowszych obejściach. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest drewniany kościół pod wezwaniem św. Szymona i św. Judy Tadeusza. Jest to świątynia z około 1700 r., wybudowana w stylu charakterystycznym dla drewnianych świątyń podhalańskich. Składa się z nawy i prezbiterium o tej samej szerokości, nakrytych wspólnym kalenicowym, wysokim dachem krytym gontem. Do nawy przylega wieża o pochyłych ścianach z izbicą i dachem namiotowym. Kościół jest dziś użytkowany okazjonalnie, głównie na śluby, chrzty i inne uroczystości, a w wakacje sprawowana jest w nim msza po łacinie. Wnętrze utrzymane jest w mieszance stylu barokowego i klasycystycznego. 

Atrakcje – Białka Tatrzańska

Dziś Białka Tatrzańska znana jest przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa. Jej największą atrakcją są Termy Bania, czyli największy na Podhalu zespół całorocznych basenów termalnych z gorącą wodą mineralną o temperaturze 34-38 st. Celsjusza. Znajdują się one zarówno wewnątrz budynku, jak i na wolnym powietrzu. Oprócz samych basenów obecne są tu liczne atrakcje wodne, w tym zjeżdżalnie o różnej długości i wysokości, armatki wodne, kaskady, basen ze sztuczną falą oraz kompleks saun. Termy Bania zostały zaprojektowane z myślą o rodzinnym wypoczynku. Znajdują się tu płytkie baseny, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie dedykowane dla dzieci.

Białka Tatrzańska leży nad rzeką Białką, która jest granicą między Podhalem i Spiszem. Dominują tu pokryte lasami i łąkami górskie grzbiety o wysokości około 1000 m n.p.m. Z miejscowości warto wybrać się na wycieczki piesze po okolicznych szlakach, z których podziwiać można piękne widoki na Tatry, Pieniny i Gorce. Świetnym miejscem widokowym jest niedaleka Przełęcz nad Łapszanką, ceniona przez fotografów, jako jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Tatry. W zasięgu z Białki są też tatrzańskie szlaki, szczególnie we wschodniej części polskich Tatr, oraz Tatry Bialskie na Słowacji. 

Niezwykle urokliwym miejscem jest oddalony o kilka kilometrów Przełom Białki. Rezerwat obejmuje miejsce, gdzie Białka przepływa między malowniczymi skałami Kramnicą i Obłazową. Dzięki wydeptanym ścieżkom można podziwiać ładne widoki, które m.in. są obecne w serialu Janosik. W skale Obłazowa znajdują się też ogólnodostępne groty. Zajmują one ważne miejsce na archeologicznej mapie Polski, ponieważ odnaleziono tu liczący około 3000 lat bumerang z kości mamuta. 

Białka Tatrzańska zimą

 

Atrakcje w Białce Tatrzańskiej nie kończą się tylko na lecie. Zimą jest to jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich na Podhalu. Trzy główne stacje narciarskie – Kotelnica Białczańska, Bania i Kaniówka to łącznie ponad 15 km tras o różnym stopniu trudności, wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie i zaplecze gastronomiczne. Szczególnie polecana rodzinom i początkującym narciarzom jest Kaniówka, zaś przy dolnej stacji Kotelnica znajduje się ciekawa atrakcja – Dom do góry nogami. Stacja Kotelnica działa także latem. Jednym z wyciągów można wjechać na widokowy grzbiet nad Białką i podziwiać stąd panoramę okolicy lub ruszyć na wędrówkę. 

polecamy:

partnerzy: