Wycieczka tygodniowa w Pieniny i do Energyladnii

Wraz z nadejściem cieplejszych dni rośnie chęć na przeżycie szalonych przygód. Fantastycznym regionem do spędzenia aktywnych, pełnych ekscytujących doświadczeń dni jest województwo małopolskie. Spośród licznych atrakcji tego regionu warto wyróżnić długie górskie wędrówki, wspinaczki po skałach, spływy kajakowe rzekami oraz żaglówki na zalewach. Wszystkie z tych wymienionych atrakcji oferują Pieniny.

Urlop w Pieninach

Pieniny to jeden z najpiękniejszych regionów górskich w Polsce, a jego niewątpliwą wizytówką jest Przełom Dunajca, który przecina Pieniny Właściwe wzdłuż granicy Polski i Słowacji. Na rzece można uprawiać rafting, choć znacznie popularniejszą aktywnością jest tutaj tradycyjny spływ tratwami wraz z lokalnymi flisakami. Góry te oferują również całodzienne wędrówki szlakami, dzięki czemu tygodniowa wycieczka po Małopolsce może mieć wyraźnie aktywny przebieg. Znajdująca się w okolicy góra Wdżar umożliwia uprawianie sportów zimowych oraz wspinaczki, a oglądane z jej szczytu panoramy zapierają dech w piersiach. Słynnymi obiektami są w okolicy bliźniacze zamki w Czorsztynie oraz Niedzicy, które oddzielone są od siebie Zalewem Czorsztyńskim. Sam zalew to wspaniała okazja do skorzystania z kąpieli wodnych i słonecznych, rejsu promem, a także rowerów wodnych, kajaków i żaglówek. Ważnym punktem na mapie najciekawszych propozycji do zwiedzania jest tu także zapora na Dunajcu oraz znajdujące się obok park miniatur – Spiska Kraina, które cieszą się sporym uznaniem wśród turystów. Coraz większą popularność zyskuje powstała niedawno Velo Dunajec – trasa rowerowa poprowadzona w okolicy jeziora, oferująca piękne widoki podczas przejażdżek. Pieniny to również region bogaty w lokalne tradycje. Odwiedzając ten obszar można poznać tradycyjną architekturę, a podczas świąt i uroczystości podziwiać tutejsze zwyczaje i dziedzictwo kulturowe, w tym unikatowe góralskie stroje.

Po przerwie związanej z wprowadzonym w Polsce lockdownem, w sezonie 2021 Park Rozrywki Zatorland będzie przyjmować gości od 21 maja. Bilety wstępu można zakupić na miejscu lub przez Internet. Dostępne są bilety ulgowe oraz normalne jedno- i dwudniowe. Jeżeli chcecie połączyć pobyt w Zatorlandzie z wizytą w Energylandii, warto kupić bilet łączony ze zniżką -10% (promocja trwa do 25.06.2021), który zrealizujecie w każdym z dwóch parków rozrywki. Zatorland jest czynny w dni robocze, weekendy i święta. Przed przyjazdem na miejsce polecamy zapoznać się z kalendarium otwarcia parku 2021, dostępnym na stronie internetowej.

Ciężko odwiedzić i doświadczyć wszystkich tych atrakcji podczas tygodniowej wycieczki po Małopolsce, jednak poznanie i przeżycie choć w części górskiej atmosfery Pienin to idealny sposób na ucieczkę od zgiełku miasta i miła alternatywa dla nizinnych obszarów. Tygodniową wycieczkę po Małopolsce dobrze urozmaicić o ekstremalne doznania. W tym celu warto wybrać się na dzień lub dwa do położonej na zachodzie województwa miejscowości Zator. Tam na odwiedzających czekają niepowtarzalne przeżycia w kompleksie wypoczynkowym Western Camp Resort oraz parku rozrywki Energylandia.

Świetna zabawa w Energylandii

Park Rozrywki oferuje jednodniowe oraz dwudniowe bilety wstępu, a Western Camp Resort to idealne miejsce na odpoczynek w oryginalnym stylu. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Energylandii, które podzielone są pomiędzy pięć szalonych stref: Ekstremalną, Familijną, Smoczy Gród, Bajkolandię i Big Milk Water Park. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od ekstremalnych urządzeń, takich jak ultraszybkie roller coastery, wieże zrzutu, wodne kolejki i wahadłowe maszyny przeczące prawom grawitacji, po rodzinne zakątki, oferujące doznania i emocje przygotowane szczególnie dla potrzeb i możliwości najmłodszych. Najsilniejszych doznań można doświadczyć w strefach Ekstremalnej oraz Smoczym Ogrodzie. Tutejsze roller coastery: Hyperion i Mayan zabiorą Was na niezapomnianą przejażdżkę z niesamowitą prędkością, a znajdujący się w Smoczym Ogrodzie wooden coaster Zadra wwiezie na najwyższy punkt spośród wszystkich drewnianych kolejek całego świata. Strefy Familijna i Bajkolandia zostały stworzone specjalnie dla rodzin z dziećmi, aby najmłodsi mogli w odpowiednim stopniu przeżywać niezapomniane emocje na ich poziomie. Mini coastery, tradycyjne karuzele i kultowe filiżanki to tylko niektóre z licznych atrakcji tych dwóch stref. Warto odwiedzić tu Dom Strachów oraz poznać bajkowy świat jednej z tematycznych wiosek: krasnali, Wikingów oraz szwajcarskiej oraz udać się w rejs dziką rzeką. W sezonie letnim odwiedzający mogą dać się porwać szalonym zjeżdżalniom i wodnym atrakcjom strefy Big Milk Water Park, a już niebawem do oferty parku rozrywki Energylandia dołączy kolejna, zupełnie nowa strefa – Aqualantis. Całkiem nowa część parku zaprojektowana jest w taki sposób, aby odwiedzający mogli przenieść się do antycznego miasta, wypełnionego wodnymi szaleństwami.

Nocleg w indiańskim stylu

Najlepszym miejscem do zatrzymania się w Zatorze jest Western Camp Resort, który niemal bezpośrednio sąsiaduje z Energylandią. Western Camp Resort to ośrodek wypoczynkowy stylizowany na miasteczko z Dzikiego Zachodu USA. Jest jednym z najciekawszych tego rodzaju obiektów w kraju, dzięki typom zakwaterowania oraz udogodnieniom, które oferuje swoim gościom. Odwiedzający mogą spędzić tutaj noc w jednym z trzech typów pokoi: indiańskim namiocie tipi, kowbojskim wozie oraz domku szeryfa. Czas wolny w Western Camp Resort można przeznaczyć na relaks w jednej ze stref odpoczynku, czy przy łowisku ryb, ale także spędzić go aktywnie uprawiając sporty na przygotowanych tu boiskach oraz placu zabaw. Kulinarną wyprawę do Ameryki Północnej oferuje świetna restauracja Bonanza, a paleniska umożliwiają przygotowanie wyśmienitych potraw z grilla. Bogata oferta gastronomiczna czeka także w restauracji Bonanza.

Tygodniowa wycieczka po Małopolsce to idealna okazja na przeżycie wielu przygód o zróżnicowanym charakterze. Bliskość natury i dostęp do wielu atrakcji to wielkie zalety województwa, które pozwoli odetchnąć pełną piersią, a park rozrywki Energylandia oraz kowbojski świat Western Camp Resort dostarczą emocji na całkiem nowym poziomie.