Zator to niewielka miejscowość położona kilkadziesiąt kilometrów od granic Krakowa. Do niedawna to niespełna czterotysięczne miasto było znane głównie za sprawą znajdujących się tu stawów hodowlanych oraz odbywającej się cyklicznie imprezy Zatorskie Dni Karpia. Obecnie największą atrakcją Zatora bez najmniejszych wątpliwości są zlokalizowane tutaj parki rozrywki: Zatorland i Energylandia. Obydwa wesołe miasteczka cieszą się bardzo dużym powodzeniem: to miejsca naprawdę magiczne, które każdego roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Zator ma jednak do zaoferowania o wiele więcej ciekawych atrakcji. Jeśli wybierasz się w te okolice, być może zainteresuje cię przygotowany przez nas plan zwiedzania. Oto gotowy scenariusz dwudniowej wycieczki, podczas której odwiedzisz mniej znane zakątki tego regionu Polski.

Plan twojej wycieczki:

 

Dzień 1: rowerem przez Dolinę Karpia

10:00 całodzienna wycieczka rowerowa (szlak do wyboru)

14:00 przerwa obiadowa (prowiant zabieramy ze sobą)

18:00 kolacja w restauracji Bonanza (ośrodek WesternCamp w Zatorze)

19:00 nocleg w WesternCamp

 

Dzień 2:

9:00 śniadanie w restauracji Bonanza

10:00 spływ kajakowy Doliną Karpia

Szlaki rowerowe w Dolinie Karpia

 

Większość osób zapytanych o największą atrakcję Zatora prawdopodobnie wymieni Energylandię. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bowiem największy i najnowocześniejszy park rozrywki jak magnes przyciąga miliony fanów ekstremalnych wrażeń oraz atrakcji, których nie oferuje żadne inne wesołe miasteczko w Polsce. Jeżeli jednak wypad do Energylandii macie już za sobą, warto zatrzymać się w Zatorze nieco dłużej i odwiedzić inne ciekawe miejsca. Wystarczy trochę poszperać w Internecie, by przekonać się, że region ten obfituje w wiele interesujących opcji spędzania czasu wolnego. Na brak zajęć z całą pewnością nie będą narzekać miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Kilka kilometrów od granic miasta biegnie na przykład jedna z najładniejszych tras rowerowych Polski południowej, znana wszystkim miłośnikom dwóch kółek Wiślana Trasa Rowerowa – Velo Małopolska. Trasa biegnie wzdłuż rzeki i jest doskonale przygotowana. Warto nadmienić, że w okolicy Zatora znajduje się tak naprawdę kilka tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Poszczególne szlaki mają różną długość, dlatego łatwo możemy wybrać to, co najbardziej odpowiada naszym preferencjom. Przepięknym szlakiem jest również trasa rowerowa łącząca dwa największe zabytki gminy Zator, zamek i pałac, przebiegająca po unikatowych przyrodniczo terenach Doliny Karpia. Najbardziej wytrwałym polecamy łatwą i przyjemną pętlę rowerową dookoła Zatora szlakiem czarnym. Trasa ma około 40 km i nie ma na niej żadnych trudniejszych podjazdów. Całość jazdy nie zajmie wam dłużej niż 4h (sam przejazd), warto jednak zabrać ze sobą koc i urządzić sobie piknik wśród stawów.

Westernowe miasteczko w sercu Małopolski

 

Niecodzienną atrakcją Zatora jest ośrodek wypoczynkowy WesternCamp stylizowany na kowbojską wioskę. Przestrzeń obiektu jest bardzo ciekawie zaaranżowana. Nie jest to kolejny typowy hotel czy zwykły pensjonat, lecz jedyny w Polsce ośrodek przypominający amerykański Dziki Zachód. Kompleks oferuje gościom trzy różne rodzaje noclegów. Do wyboru mamy klimatyczne drewniane domki z balkonami stylizowane na zabudowę typową dla westernowego miasteczka, oryginalne indiańskie namioty tipi oraz prawdziwe wozy kowbojskie zapewniające niecodzienne wrażenia. WesternCamp to idealne miejsce na nietuzinkowy nocleg przy okazji zwiedzania Zatora i okolic. To także doskonała baza wypadowa do uprawiania różnorakich form turystyki: jazdy na rowerze, górskich spacerów czy spływów kajakowych.

Warto wspomnieć, że WesternCamp posiada też własną restaurację na miejscu. W urokliwie usytuowanej Bonanzie zjedzie prawdziwie westernowy posiłek wśród szumu drzew i śpiewu ptaków. Dzięki ogromnym przeszklonym ścianom oraz drewnianym elementom wystroju wnętrz restauracja ma niepowtarzalny charakter.

Kajakiem przez Dolinę Karpia

 

Zator ma do zaoferowania mnóstwo fantastycznych miejsc, które trzeba zobaczyć. Piękno Doliny Karpia możemy podziwiać na różne sposoby. Stawy rybne zachęcają do długich spacerów, a malownicze tereny wokół Zatora można eksplorować jeżdżąc na rowerze. Wycieczka w te rejony szczególnie mocno ucieszy też amatorów sportów wodnych, przede wszystkim kajakarstwa. Aby zobaczyć piękno Doliny Karpia od strony wody warto wybrać się na spływ kajakowy po rzekach Skawie i Wiśle. Ta forma aktywności to doskonała okazja do podglądania dzikiej przyrody. Podczas spływu kajakiem będziemy mogli podziwiać ptactwo gniazdujące na brzegach rzeki oraz oglądać ryby żyjące w okolicznych akwenach. Spływy kajakowe odbywają się na dwóch zupełnie odmiennych rzekach: górskiej Skawie i nizinnej Wiśle. Wycieczki odbywają się na zaplanowanych trasach, które są dostosowane do wieku i umiejętności uczestników. To świetna propozycja na ciekawe spędzenie czasu w pięknych krajobrazowo terenach. Wypoczynek na kajakach gwarantuje oderwanie od pośpiechu i codzienności, jest również wspaniałą przygodą, którą zapamiętacie na długo.