Okolice Krakowa z dzieckiem

Okres wakacyjny to czas, kiedy bardzo chętnie spędzamy czas na zewnątrz. I choć pogoda w Polsce nie zawsze nas rozpieszcza, synoptycy przewidują w tym roku wyjątkowo przyjemne lato. Jeśli akurat trafił nam się wolny weekend, nie ma co się zastanawiać – warto przeznaczyć go na wycieczkę z rodziną! No dobrze, ale gdzie się wybrać? Jednym z ciekawszych regionów turystycznych naszego kraju jest Małopolska. Mnóstwo rodzinnych atrakcji znajduje się na przykład w okolicach Krakowa. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy plan dwudniowej wycieczki po najlepszych naszym zdaniem miejscach dla rodzin z dziećmi.

Kraków – śniadanie w dzielnicy Kazimierz

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Krakowie. Zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym polecamy na sam początek zjeść pyszne śniadanie w jednej z najbardziej klimatycznych dzielnic miasta, czyli na Kazimierzu. Choć plan naszej wyprawy nie przewiduje tym razem zwiedzania samego Krakowa, wystarczy spędzić choć chwilę na Kazimierzu by poczuć jego niepowtarzalny urok. Niezwykły nastrój tego miejsca został ukształtowany dzięki przeplataniu się tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej. Malownicze uliczki Kazimierza pełne są kameralnych galerii sztuki, ciekawych murali, pięknych antykwariatów, przytulnych kafejek i fantastycznych restauracji. Kiedyś zaprosimy was na dłuższe zwiedzanie Krakowa; tymczasem udajmy się na spotkanie z nieco innymi atrakcjami.

Lanckorona i Wadowice

Wyjeżdżamy z Krakowa i obieramy kierunek na południowy-zachód. Przez chwilę jedziemy zakopianką, po czym na wysokości Głogoczowa zjeżdżamy na drogę krajową nr 52. Mijamy Krzywaczkę i w miejscowości Izdebnik skręcamy w lewo ulicę Krakowską, która doprowadzi nas do kolejnego punktu naszej wyprawy. Jest nią Lanckorona, niewielka wieś położona w powiecie wadowickim. Zdaniem wielu to jednak z najbardziej magicznych i tajemniczych miejscowości Polski południowej. Nie da się ukryć, że położona na górskim zboczu Lanckorona jest wyjątkowo malownicza. Zwiedzanie rozpoczniemy na rynku, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę. Możemy podziwiać położone niżej dolinki, a przy dobrej widoczności zobaczyć nawet zabytkowy klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej czy wierzchołek Babiej Góry. Lanckorona to ukochane miejsce artystów i miłośników sztuki. Nie znajdziemy tu splendoru i hucznej atmosfery wielkiego miasta, za to zobaczymy klimatyczne XIX-wieczne domy z drewna, liczne kapliczki, a nawet świetnie zachowane ruiny budowli obronnej z XIV wieku. Na szczycie Lanckorońskiej Góry znajdują się pozostałości wspaniałego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Po zwiedzaniu Lanckorony warto wybrać się na obiad do pobliskich Wadowic.

Zatorland

Brzuchy napełnione, zatem pora na dzisiejszy gwóźdź programu. Opuszczamy Wadowice i około godziny 15:00 przybywamy do Zatora. Ta okolica to prawdziwe zagłębie rodzinnych atrakcji i popularny cel familijnych wyjazdów. Jedną z nich jest Zatorland – nietypowy park rozrywki składający się z czterech różnych części tematycznych. Czy wiecie, że właśnie tutaj znajduje się największy w Europie park ruchomych dinozaurów? Pobyt tutaj to okazja do zobaczenia blisko 100 eksponatów tych tajemniczych i budzących respekt gigantów. Przez park wiedzie ścieżka edukacyjna, wijąca się wśród bujnej roślinności i okazałych drzew. Większość eksponatów porusza się i wydaje dźwięki, dlatego możemy poczuć się tu jak w prawdziwym parku jurajskim. Zatorland to jednak nie tylko dinozaury. W znajdującym się tuż obok Parku Owadów można spotkać kolejne niezwykłe stworzenia. Ogromne modele owadów robią naprawdę wielkie wrażenie. Wśród 16 wykonanych z dbałością o każdy szczegół eksponatów możemy podziwiać m.in. biedronkę, modliszkę, mrówkę, skorpiona czy konika polnego – a wszystkie z nich ludzkich rozmiarów! Po obejrzeniu wystawy można udać się do położonego na wodzie Parku Mitologii. W tym klimatycznym miejscu znajdują się precyzyjnie odwzorowane rzeźby starożytnych bóstw, herosów i bohaterów. Pobyt tutaj to okazja do poznania świata mitologii i dawnej kultury, jak również świetny relaks dla ciała i umysłu. Na koniec wizyty w Zatorlandzie polecamy wstąpić do parku linowego.

WesternCamp Resort

Po tak intensywnym dniu zapewne każdemu marzy się odpoczynek – tym bardziej, że to dopiero połowa przygód, jakie na nas czekają. Nocleg najlepiej znaleźć w pobliżu. Niewątpliwie najbardziej oryginalnym obiektem hotelowym w okolicy jest WesternCamp Resort. Ośrodek stylizowany jest na miasteczko z Dzikiego Zachodu. Goście mogą spędzić noc w komfortowych domkach lub – co szczególnie powinno spodobać się najmłodszym – w oryginalnym indiańskim tipi i prawdziwym wozie kowbojskim. Oprócz miejsc do spania WesterCamp to także wyśmienita kuchnia, mnóstwo miejsca do zabawy oraz przestrzeń do relaksu.

Energylandia – największy park rozrywki w Polsce!

W nowy dzień czeka na nas kolejna porcja wrażeń. Tym razem udamy się do Energylandii, fenomenalnego wesołego miasteczka z atrakcjami odpowiednimi dla wszystkich grup wiekowych. Energylandia ciągle się rozwija: obecnie znajduje się tu przeszło 80 urządzeń rozrywkowych, w tym rollercoastery, karuzele, kolejki widokowe, zjeżdżalnie, gondole wodne, rwąca rzeka, klasyczny autodrom, diabelski młyn, kino 7D i Planetarium. Od roku 2016 w obiekcie funkcjonuje także zewnętrzny park wodny. Oprócz tego można wziąć udział w licznych pokazach specjalnych i widowiskach prezentowanych na kapitalnie udekorowanych scenach. Do obydwu części (wesołego miasteczka i Water Parku) wejdziemy w ramach jednego biletu. Ważne: w miesiącach wakacyjnych park jest czynny w godzinach 10:00 – 20:00, w pozostałym okresie od 10:00 do 18:00.

Obiad w Energylandii

Zgłodnieliście? Mamy dla was doskonałą wiadomość: aby zjeść pyszny obiad wcale nie musicie opuszczać Energylandii. W strefie gastronomicznej czeka na was kilkadziesiąt różnorodnych barów, kawiarenek i restauracji serwujących m.in. dania kuchni polskiej, włoskiej czy śródziemnomorskiej. Szkoda czasu na szukanie czegoś w okolicy – w Energylandii wszystko czeka na was na miejscu.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1
9:00 wyjazd z Krakowa
10:00 zwiedzanie Lanckorony, ruiny zamku gotyckiego na Lanckorońskiej Górze
13:00 obiad w Wadowicach
15:00 Zatorland
20:00 nocleg w WesternCamp

Dzień 2
10:00 Energylandia
14:00 obiad w strefie gastronomicznej
15:00 kontynuacja zabawy w parku rozrywki

 

polecamy:

partnerzy: