Małopolska z psem — trasy przyjazne dla czworonogów

Pies jest dla wielu osób prawdziwym członkiem rodziny i ciężko sobie wyobrazić pozostawienie go w domu podczas weekendowego czy wakacyjnego wypadu. Nawet jeśli miałby zostać w towarzystwie zaufanych osób. Ale sytuacja taka rodzi także pewne ograniczenia, ponieważ nie wszystkie miejsca są dostępne dla czworonożnych przyjaciół. Na szczęście w Małopolsce nie brakuje miejsc, które można odwiedzić z psem i gdzie można się czuć zupełnie swobodnie. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i kultury społecznej, ale właściciele psów zwykle są do tego przyzwyczajeni i nie trzeba im o tym przypominać.

Gdzie z psem w Krakowie

Miasto to zawsze duże wyzwanie dla posiadaczy psów. Dużo ludzi, ruch uliczny, konieczność korzystania ze środków komunikacji publicznej oraz wiele obiektów niedostępnych dla zwierząt to najważniejsze przeszkody, które mogą utrudnić zwiedzanie. Oczywiście nie oznacza to, że się nie da. Jeżeli pies jest przyzwyczajony do funkcjonowania w miejskim ruchu, jest prowadzony na smyczy, a właściciel wie, jak prawidłowo prowadzić czworonożnego przyjaciela i reagować na trudne sytuacje, to nawet zwiedzanie Krakowa (z ograniczeniami typu zakazy wstępów) jest jak najbardziej możliwe.

Jednak podczas takiego wyjazdu warto zadbać też o to, by pies miał miejsce i czas na wybieganie się i spacer w mniej skażonym cywilizacją miejscu. A w Krakowie takie miejsca są całkiem łatwo dostępne. Dwa z nich, czyli Planty oraz Błonia, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta. Jeszcze więcej przestrzeni dla zwierząt znaleźć można w Lasku Wolskim oraz nad Zalewem w Kryspinowie. To popularne miejsca spacerowe mieszkańców Krakowa, które jednak są trochę mniej znane turystom. Zarówno Lasek Wolski, jak i Kryspinów oferują sporo ścieżek, po których można spacerować, a dodatkowo w Kryspinowie można posiedzieć nad wodą i na przykład pobawić się z psem na plaży.

Jura Krakowsko-Częstochowska z psem

Na północ od Krakowa rozciąga się niezwykle malowniczy i zróżnicowany pod względem krajobrazowym obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obszar ten wyjątkowo dobrze nadaje się na wycieczki z psem, ponieważ nie obowiązuje na nim zbyt dużo ograniczeń, jest on łatwo dostępny komunikacyjnie, a liczne szlaki i ścieżki spacerowe ułatwiają planowanie.

Najbliżej Krakowa znajduje się rejon tak zwanych Dolinek Podkrakowskich. To piękne wąwozy z licznymi wapiennymi skałkami, które wyglądają wspaniale o każdej porze roku. Najbardziej znane to Dolina Będkowska, Dolina Kluczywody, Dolina Kobylańska, Dolina Bolechowicka czy Dolina Szklarki. Wybierając się w rejon dolinek jurajskich, warto pamiętać, że jest on bardzo chętnie odwiedzany przez miłośników wspinaczki skałkowej, którzy często zostawiają u podnóża skał swój sprzęt. Dobrze jest sprawdzić, czy podczas zabawy pies nie złapał przypadkowo jakiegoś elementu wyposażenia i nie przyniósł jako swojego trofeum.

Oprócz skałek, na obrzeżach Jury można też znaleźć inny interesujący przyrodniczo i krajobrazowo obszar – Pustynię Błędowską. Znajduje się ona niedaleko Olkusza i Chrzanowa i prowadzą przez nią szlaki piesze. Oprócz tego na terenie gminy Klucze zlokalizowane są punkty widokowe na ten obszar. Wszystkie te miejsca są dostępne dla osób z czworonogami.

Ojcowski Park Narodowy przyjazny psom

Choć panuje powszechne przekonanie, że do parków narodowych, nie wprowadza się psów, to kilka z nich jednak daje taką możliwość. Ojcowski Park Narodowy znajdujący się zaledwie 30 km od granic Krakowa jest parkiem przyjaznym psom i na jego szlaki mogą być one wprowadzane przez właścicieli. Należy jednak pamiętać, że czworonożny przyjaciel musi być prowadzony na smyczy i w kagańcu. Z psami nie wolno wchodzić jedynie do Jaskini Łokietka i Jaskini Ciemnej.

Trasy na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego należą do niezbyt wymagających, a główna droga prowadząca Doliną Prądnika jest wyasfaltowana. Sieć szlaków jest bardzo gęsta i pozwala na urządzanie zarówno krótszych, jak i trwających kilka godzin wycieczek.

polecamy:

partnerzy: