Małopolska mniej znana – pomysł na rodzinny wypad za miasto

Małopolska to nie tylko Kraków i Zakopane. Ta malownicza kraina obejmująca południowo-wschodnią część kraju ma do zaoferowania o wiele więcej ciekawych miejsc. Popularne atrakcje są zwykle oblegane, dlatego jeśli wolicie uniknąć tłumów turystów warto pokusić się o poznanie mniej znanego oblicza regionu. Tym bardziej, że mniej znane wcale nie jest mniej ciekawe. Jeśli szukasz inspiracji do interesującej wycieczki po Małopolsce, być może spodoba ci się nasza propozycja.

Ojców

Pierwsze miejsce, w które polecamy wybrać się podczas trzydniowej wycieczki po Małopolsce, jest Ojców, a ściślej: Ojcowski Park Narodowy. Naszym zdaniem to jeden z najpiękniejszych obszarów na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Krajobrazy są tu naprawdę magiczne. Biel wapieni jurajskich fantastycznie kontrastuje z kolorem roślinności o każdej porze roku. Spacerując po Ojcowskim Parku Narodowym można natknąć się na niezwykłe formacje skalne (np. samotne iglice o tajemniczych nazwach Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa), jak również natrafić na ukryte groty i jaskinie. Dwie spośród nich (Ciemna i Łokietka) są udostępnione do zwiedzania. Na uwagę zasługuje także niezwykłe bogactwo przyrodnicze oraz bioróżnorodność tego obszaru. Odwiedzając te rejony nie sposób pominąć też samego Ojcowa, urokliwej wsi ukrytej na dnie Doliny Prądnika. W Ojcowie możemy np. zobaczyć ruiny dawnego Zamku Kazimierzowskiego, ważnego ogniwa w systemie średniowiecznych fortec wzniesionych w celu strzeżenia dawnego traktu handlowego między Krakowem a Śląskiem.

Pieskowa Skała

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego nie może odbyć się bez obejrzenia Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale. To jedna z najpiękniejszych budowli na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i prawdziwa perła architektury renesansowej. Zamek Pieskowa Skała jest obecnie oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Do zwiedzania udostępnione są dziedzińce, ogród włoski oraz ekspozycja muzealna na I piętrze. Pobyt tutaj to także okazja to zjedzenia prawdziwie królewskiego posiłku: polecamy skusić się na obiad w zamkowej restauracji.

Kolejnym wyjątkowym miejscem na naszej trasie jest Pustynia Błędowska, rozciągająca się na granicy województwa małopolskiego i śląskiego. Podróżując po tym regionie warto ją odwiedzić. „Polska Sahara” jest największym obszarem lotnych piasków w kraju i jednym z większych w Europie. To niezwykle interesująca atrakcja: na miejscu znajduje się wiele platform widokowych i tablic informacyjnych, które pozwalają podziwiać ten niesamowity krajobraz w pełnej krasie. Najpopularniejszych punktem widokowym jest Czubatka, góra o wysokości 382 m n.p.m. w miejscowości Klucze. Piękną panoramę pustyni można zobaczyć też z platformy widokowej we wsi Chechło.

Zamek w Rabsztynie

Nieopodal Pustyni Błędowskiej, we wsi Rabsztyn w powiecie olkuskim, znajdują się ruiny jeszcze jednej średniowiecznej warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Mowa o Zamku w Rabsztynie, wzniesionym na Wzgórzu Rabsztyńskim. Pierwotnie budowla była drewniana, za czasów Kazimierza Wielkiego zamek został przekształcony na murowany. Co roku przy ruinach odbywają się turnieje rycerskie. Przebywając w okolicy warto tutaj zajrzeć. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

Trzebinia, Zalew Balaton

Wśród większych atrakcji Małopolski znajdują się także zbiorniki wodne. Świetne kąpielisko możemy odwiedzić np. w Trzebini. W kamieniołomie po dawnym wyrobisku wapiennym mieści się Zalew Balaton, z wodami należącymi do pierwszej klasy jakości. Akwen jest stale zasilany podziemnymi źródłami, dzięki czemu – oraz z uwagi na kontrast z otaczającymi go skałami wapiennymi – zawdzięcza swój charakterystyczny, turkusowo-zielony kolor. Nadbrzeżne skałki, gładka tafla wody i stała ekspozycja słoneczna sprawiają, że to miejsce jest lubiane przez pasjonatów fotografii. Warto zatrzymać się tu na dłużej i zrelaksować przed dalszą podróżą.

Zatorland

Kolejny punkt dzisiejszego dnia to prawdziwa gratka dla fanów dobrej zabawy. Na styku dwóch ważnych aglomeracji Południa, Krakowa i Katowic, leży Zator, niewielkie miasteczko do niedawna znane głównie z okolicznych kompleksów stawów rybnych. Jednak dziś Zator stanowi prawdziwe zagłębie rodzinnej rozrywki. Przy drodze krajowej nr 28 (jadąc w kierunku Wadowic) natrafimy na rewelacyjny Zatorland, kapitalny park tematyczny z atrakcjami, jakich na próżno szukać w innych miejscach w Polsce. Kompleks składa się z czterech części. W Parku Dinozaurów można podziwiać ponad 100 doskonale odwzorowanych eksponatów różnych dinozaurów (w tym największego ruchomego dinozaura na świecie, 35-metrowego Argentynozaura). W Parku Owadów można zobaczyć niezwykle realistyczne eksponaty insektów. Park Mitologii to z kolei zachwycająca podróż w czasie do ery mitycznych bogów, herosów i bohaterów. Na miejscu znajduje się również ciekawy Lunapark z atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Po całym dniu wrażeń warto zatrzymać się na noc w WesternCamp Resort, ośrodku hotelowym stylizowanym na westernowe miasteczko w klimacie Dzikiego Zachodu.

Energylandia

Na sam koniec wyprawy polecamy wam coś naprawdę ekstra. Obowiązkowym punktem programu jest największy, najnowocześniejszy i – zdaniem wielu – najlepszy park rozrywki w Polsce, czyli Energylandia. Szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych znajduje się w Bajkolandii. Strefa Familijna to urządzenia rozrywkowe o większej intensywności, doskonałe dla całych rodzin. Najsilniejsze emocje zapewnia Strefa Ekstremalna, z atrakcjami przyprawiającymi o szybsze bicie serca nawet największych śmiałków. Smoczy Gród naśladuje średniowieczne miasteczko, świetnie oddając klimat powieści fantasy, zaś aranżacja strefy Aqualantis naśladuje starożytne królestwo, które zostało zatopione w głębinach oceanu. Warto zaznaczyć, że jeden bilet uprawnia do korzystania ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie wesołego miasteczka. Co więcej, w cenie mamy także wstęp do zewnętrznego parku wodnego – a w upalne dni nie ma chyba nic przyjemniejszego niż relaks nad wodą. Jeśli zgłodniejemy, wystarczy udać się do strefy restauracyjnej, gdzie czeka blisko 50 różnorodnych punktów gastronomicznych.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1
9:30 wyjazd z Krakowa
10:30 spacer po Ojcowskim Parku Narodowym
13:30 zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale
14:30 obiad w restauracji na Zamku
16:00 Pustynia Błędowska
17:30 Zamek w Rabsztynie
19:30 nocleg w Olkuszu

Dzień 2
10:00 wyjazd z Olkusza
10:30 odpoczynek nad Zalewem Balaton w Trzebini
15:00 Zatorland
19:30 nocleg w WesternCamp

Dzień 3
10:00 całodzienna zabawa w Energylandii
14:30 obiad w strefie gastronomicznej

 

polecamy:

partnerzy: