Podróże i wyjazdy z dziećmi to wyzwanie. To stwierdzenie jest tak oczywiste, że większość rodziców po prostu przyjmuje je za pewnik. Szukanie odpowiedniego miejsca na wyjazd i nocleg musi uwzględniać potrzeby najmłodszych, ich zainteresowania oraz zapewnić dostęp do atrakcji. Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że zwykłe zwiedzanie zabytków nie jest najbardziej lubianą przez dzieci formą spędzania czasu. Znacznie lepiej sprawdzają się miejsca, które pozwalają na działanie, dają nowe doświadczenia oraz pozwalają na aktywność ruchową. Gdzie pojechać z dziećmi w 2022 r.?

Pomorze – bo morze to zawsze dobre rozwiązanie

Dla wielu osób synonimem przyjemnie spędzonego urlopu jest odpoczynek na plaży. Nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież lubią plażowanie i kąpiele morskie. Polskie Wybrzeże oferuje zarówno duże, gwarne kurorty, jak i ciche, spokojne miejsca, gdzie można odpoczywać z dala od zgiełku. Pobyt nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży. Wiele miejscowości stawia na bardziej aktywne formy wypoczynku. Boiska do gry w piłkę plażową, plażowe place zabaw, zjeżdżalnie, a także oferta zajęć animacyjnych dla dzieci uatrakcyjniają pobyt.

A co, gdy pogoda nie dopisze? Nad polskim morzem nawet wtedy nie ma czasu na nudę. Nadmorskie miejscowości kuszą licznymi atrakcjami, skierowanymi głównie do dzieci i rodzin. Wybierać można w lunaparkach, parkach wodnych, akwariach, centrach doświadczeń, parkach tematycznych i niezwykłych muzeach.

Na Mazury czyli urlop pod żaglami (i nie tylko)

Jeśli nie morze, to idealnym miejscem na wyjazd z dziećmi są też Mazury. Oferują one możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Tutejsze jeziora to raj dla wodniaków. Jeżeli szukamy miejsc, które pozwolą na aktywny wypoczynek z dzieckiem, Mazury będą świetnym wyborem. Można tu żeglować, pływać kajakami i łódkami, ale też odbywać wycieczki rowerowe.

Region ten ma też bardzo bogatą historię której świadectwem są średniowieczne zamki. Część z nich oferuje oprócz tradycyjnego zwiedzania także zajęcia dla dzieci i młodzieży, organizuje turnieje i pokazy rycerskie, a także warsztaty i gry terenowe.

Dolny Śląsk – dla aktywnych i odkrywców

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Coś dla siebie znajdzie tu każdy, od wielbiciela górskich wędrówek po pasjonata muzeów. Także oferta dla dzieci jest niezwykle bogata i urozmaicona. Karkonosze, Góry Stołowe, Śnieżnik i wiele innych pasm górskich oferuje wspaniałe widoki, liczne możliwości wycieczek, a także niezwykłe formacje skalne, jak na przykład te na Szczelińcu czy Błędnych Skałach.

Świetną atrakcją dla dzieci jest też możliwość zwiedzania licznych na tych terenach twierdz, podziemi, kopalń i obiektów militarnych. Ich zarządcy prześcigają się w pomysłach jak uatrakcyjnić rodzinny pobyt z dziećmi. Można więc np. wcielić się w pruskiego żołnierza, pływać podziemną rzeką przez poniemieckie korytarze, zostać poszukiwaczem złota albo odnaleźć ślady niedźwiedzia jaskiniowego.

Małopolska – od Tatr po skały Ojcowa

I w końcu Małopolska, prawdziwy raj na rodzinny wypoczynek. Tatry, Pieniny i Beskidy, a także malownicze doliny w okolicach Ojcowa to idealne miejsce na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem. Do tego bystry Dunajec ze spływem przepięknym przełomem i gęsta sieć szlaków rowerowych. Czego można chcieć więcej? Chyba tylko jakiegoś miejsca, gdzie króluje rozrywka.

I oto jest. Energylandia w Zatorze, niedaleko Krakowa, po drodze w góry, ale i do dolinek ojcowskich. Świetnie położona kraina niewyczerpanych możliwości zabawy dla osób w każdym wieku. Rollercoastery, karuzele, zjeżdżalnie, park wodny, a także animacje i przedstawienia oraz różnorodne krainy tematyczne wciągną nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

W Energylandii można spokojnie spędzić nie jeden a dwa dni, a także potraktować ją jako przedłużony postój w drodze do innych małopolskich i podkarpackich atrakcji. Po sąsiedzku znajduje się idealne miejsce na nocleg z dziećmi czyli Western Camp. To nie tylko miejsce noclegowe, ale i atrakcja sama w sobie. Bo czy można sobie wyobrazić lepsze uzupełnienie pobytu w Energylandii niż nocleg w kowbojskim domku, wozie osadników lub indiańskim tipi? W kompleksie nie brakuje też restauracji, a do Energylandii można stąd dojechać bezpłatnym turystycznym pociągiem.

polecamy:

partnerzy: