Dwudniowa przygoda w Małopolsce

W wakacje każdemu marzy się chwila wytchnienia i odpoczynku od codziennych obowiązków. Często jesteśmy jednak tak zapracowani, że planowanie letniego wyjazdu zostawiamy dopiero na ostatnią chwilę. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzą blogi podróżnicze, na których można znaleźć całą masę inspiracji. Jeśli szukasz pomysłu na weekendowy wypad za Kraków, doskonale trafiłeś. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, jakie atrakcje Małopolski czekają na ciebie!

Plan twojej wycieczki

Dzień 1

9:00 wyjazd z Krakowa
10:00 Niepołomice: zwiedzanie Zamku Królewskiego
13:00 obiad w Niepołomicach
14:00 krótki spacer po Puszczy Niepołomickiej
15:00 wyjazd z Niepołomic
16:00 zwiedzanie Zalipia
19:00 nocleg w Tarnowie

Dzień 2

10:00 śniadanie na Rynku w Tarnowie
11:00 zwiedzanie Tarnowa

 

Małopolska mniej znana: odkrywamy Niepołomice

Małopolska jest pełna ciekawych miejsc. Większość osób przyjeżdżających w te rejony po raz pierwszy na początek wybiera Kraków – nie ma w tym zresztą nic dziwnego, w końcu jest on uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Gród Kraka to doskonała baza wypadowa do wycieczek po okolicy. By zobaczyć coś interesującego wcale nie trzeba jechać daleko. Do największych atrakcji Małopolski należą m.in. wspaniałe zamki i pałace. Niektóre z nich nie przetrwały do naszych czasów, a pamiątką ich dawnej świetności są jedynie górujące nad okolicą ruiny. Wiele z nich zachowało się jednak w pełnej okazałości, czego doskonałym przykładem może być Zamek Królewski w Niepołomicach. To właśnie od zwiedzenia tej wspaniałej gotyckiej budowli znajdującej się w samym sercu Niepołomic rozpoczniemy naszą wyprawę. Nieprzypadkowo jest on nazywany „Drugim Wawelem”. Obszerny zamek królewski z połowy XIV wieku został wybudowany z polecenia Kazimierza Wielkiego. Choć wzniesiono go w stylu gotyckim, w późniejszych latach został przebudowany, stanowiąc obecnie prawdziwą perłę architektury renesansowej. Przez wiele lat zamek pełnił funkcję rezydencji królewskiej, a jednocześnie był bazą myśliwską dla magnatów wyruszających na polowania do niedalekiej Puszczy Niepołomickiej. Obecnie dziedziniec i wnętrza są udostępnione do zwiedzania. Wycieczka tutaj to niezwykła okazja do podróży do czasów wielkich monarchów. Na terenie zamku organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, działa tam również muzeum, hotel i restauracja. Według legendy w podziemiach najstarszej części budowli znajduje się kamień ze słynnej Kaplicy św. Gereona na Wawelu, tzw. czakram wawelski, mający ponoć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Przy okazji pobytu na zamku polecamy zatrzymać się w tutejszej restauracji – serwowane tu specjały zadowolą każdego smakosza dobrej kuchni. Po obiedzie warto wybrać się też na krótki spacer po Puszczy Niepołomickiej. Na terenie obszernego kompleksu leśnego znajdują się cztery wyznaczone szlaki turystyczne.

Malowane domy Zalipia

Małopolska to nie tylko wspaniałe zamki i pałace, lecz także niezwykle urokliwe wsie. Jednym z najbardziej oszałamiających zakątków tego regionu jest położone niecałą godzinę drogi od Krakowa idylliczne Zalipie. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce. W tej maleńkiej miejscowości czas dosłownie się zatrzymał. Wieś słynie ze zwyczaju ozdabiania chat kwiecistymi malunkami – ta wspaniała tradycja jest tu pielęgnowana od ponad stu lat! Mieszkanki Zalipia dekorują swoje zagrody przepięknymi ornamentami. Barwne malowidła są umieszczane nie tylko na domach, lecz także na zabudowaniach gospodarczych, budach dla psów, studniach itp. Jeden z domów, zagroda Felicji Curyłowej nr 135, został nawet wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. W roku 2017 Zalipie zostało wyróżnione w konkursie „Piękna Małopolska Wieś”, otrzymując zaszczytne drugie miejsce (zaraz za Ostrowem i jego słynnymi lawendowymi polami). To naprawdę wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski.

Kilka ciekawostek na temat Tarnowa

Zalipie jest położone około 30 kilometrów na północ od Tarnowa. Przebywając w tych rejonach nie sposób nie odwiedzić zatem centralnego miasta aglomeracji tarnowskiej. Tarnów jest piękny zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Polecamy znaleźć zakwaterowanie gdzieś w centrum i wybrać się na wieczorny spacer klimatycznymi uliczkami Starego Miasta. Tarnów ma bardzo bogatą i ciekawą historię, dlatego polecamy zatrzymać się tu na nieco dłuższą chwilę. Wśród miejsc, które warto zobaczyć, znajdują się m.in. Ratusz, Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, Mauzoleum gen. Józefa Bema, Park i Pałac Sanguszków, ruiny Zamku Tarnowskich czy Stary Cmentarz. Większość najcenniejszych zabytków Tarnowa pochodzi z XVI – XVIII wieku. Prawdziwą perłą secesji jest tutejszy Dworzec Kolejowy: budynek został gruntownie odrestaurowany w roku 2010 i przez wielu nazywany jest najpiękniejszym dworcem w Polsce. Na koniec mała ciekawostka: tak jak Suwałki bywają nazywane polskim biegunem zimna, tak Tarnów określany jest jako biegun ciepła – posiada on najwyższą średnią temperaturę w ciągu roku.

polecamy:

partnerzy: