W Małopolsce jest mnóstwo ciekawych miejsc, w które warto wybrać się z najbliższymi. Te urokliwe i malownicze rejony polecamy odwiedzić szczególnie wiosną i wczesnym latem, gdy przyroda budzi się do życia, a krajobrazy nabierają wyjątkowego charakteru. Jeżeli nie wiecie, gdzie wybrać się na długi weekend, skorzystajcie z naszego planu. Proponujemy zejść z utartych szlaków i wyjechać poza miasto. W pobliżu Grodu Kraka nie brakuje uroczych zakątków i miejsc na kilkudniowy wypad. Oto plan weekendowej wyprawy przez ciekawe szlaki turystyczne Polski południowej.

Plan twojej wycieczki:

Dzień 1: Zalew Balaton w Trzebini

11:00 – 18:00 odpoczynek nad wodą

14:00 przerwa na obiad

18:00 nocleg w Zatorze (ośrodek WesternCamp)

20:00 kolacja w restauracji Bonanza

Dzień 2: przygoda w parku rozrywki

9:00 śniadanie w restauracji Bonanza

10:00 – 18:00 Energylandia

14:00 obiad w strefie gastronomicznej Energylandii

18:30 odpoczynek w strefie relaksu WesternCamp

20:00 kolacja w restauracji Bonanza

21:00 nocleg w WesternCamp

Dzień 3: spacer na Górę Żar

9:00 śniadanie w restauracji Bonanza

10:00 wyjazd z Zatora

11:00 – 15:00 wycieczka na Górę Żar

Serce Trzebini, czyli Zalew Balaton

Wycieczkę rozpoczniemy w jednym z najpopularniejszych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców Małopolski i Śląska. Niespełna 45 minut drogi samochodem od Krakowa znajduje się akwen położony na terenie byłego kamieniołomu wapienia – kąpielisko Balaton. Akwen nosi nazwę zapożyczoną zapewne od swojego węgierskiego pierwowzoru. Turkusowe wody zalewu przyciągają nie tylko miłośników plażowania, lecz także nurków i amatorów wspinaczki. Zbiornik powstał na terenie dawnego kamieniołomu, gdzie jeszcze do lat 60. XX wieku wydobywano wapień.

Po zaprzestaniu eksploatacji obszar w wyniku zatopienia został zalany wodą i od tego czasu stał się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Trzebini i okolic. Duża przejrzystość wody, porozrzucane wokół skałki wapienne oraz duża plaża z zapleczem kąpielowym sprawiają, że zalew Balaton stanowi wręcz idealne miejsce na odpoczynek w otoczeniu pięknej przyrody. Warto dodać, że wody akwenu należą do pierwszej klasy czystości. Na terenie obiektu funkcjonuje park linowy, zjazd tyrolski oraz punkty gastronomiczne.

Dziki Zachód pod Krakowem

 

Małopolska jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w naszym kraju, w związku z czym posiada niezwykle rozbudowaną bazę noclegową. Oferta jest tu na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli szukasz ciekawego i oryginalnego miejsca na nocleg, które doskonale sprawdzi się w roli bazy wypadowej na zwiedzanie okolicy, polecamy ośrodek WesternCamp w Zatorze, niedużej miejscowości leżącej na styku dwóch aglomeracji południa: Krakowa i Katowic.

Od Zalewu Balaton dzieli go jedyne 25 km, a droga na miejsce nie powinna zająć dłużej niż pół godziny. Zatrzymując się w WesternCamp będziecie mieli okazję doświadczyć naprawdę niezapomnianych emocji. Dzięki znajdującym się tu atrakcjom poczujecie się jak na prawdziwym amerykańskim Dzikim Zachodzie. Ośrodek WesternCamp jest stylizowany na wzór westernowych miasteczek. Goście mają do wyboru przeróżne opcje zakwaterowania: przytulne domki z rustykalnymi meblami, oryginalne namioty Indian oraz prawdziwe kowbojskie wozy. Na terenie kompleksu znajdują się również inne udogodnienia, przede wszystkim nastrojowa restauracja Bonanza, w której zakosztujecie pysznych westernowych dań, oraz mnóstwo miejsca do relaksu i wypoczynku (m.in. boiska sportowe, kino plenerowe, łowisko ryb itd.).

Szalona przygoda w Energylandii

 

Niewątpliwym atutem kompleksu WesternCamp jest również położenie: obiekt znajduje się kilkanaście minut drogi piechotą od największego, najnowocześniejszego i najbardziej spektakularnego parku rozrywki, jaki kiedykolwiek powstał w naszym kraju. Mowa tu oczywiście o Energylandii – ogromnym przedsięwzięciu zajmującym dziesiątki hektarów terenu i oferującym blisko 80 fenomenalnych atrakcji przeznaczonych dla gości w każdym wieku. Park Rozrywki Energylandia stanowi nie lada gratkę dla miłośników ekstremalnej rozrywki i wyjątkowo atrakcyjną wariację na temat supernowoczesnego wesołego miasteczka na prawdziwie światowym poziomie. Co tu dużo mówić – to po prostu trzeba zobaczyć!

Małopolska dla aktywnych, czyli widokowy spacer na Górze Żar

 

Jedną z najcenniejszych atrakcji Małopolski jest przyroda. Podczas naszej wycieczki nie może więc zabraknąć również i wyzwania dla fanów górskich spacerów. Naszym celem na dziś jest Góra Żar – bardzo łatwy i malowniczo położony szczyt w Beskidzie Żywieckim. Ze szczytu wznosi się przepiękna panorama na sąsiednie góry i jeziora. Szlak, którym wyruszymy, startuje w Międzybrodziu Żywieckim (dojazd z Zatora na miejsce to około 1h), obok dolnej stacji kolejki. Idziemy czarnym szlakiem turystycznym.

Czas przejścia w jedną stronę: 60 minut. Aby dostać się na górę możecie też skorzystać z kolejki – podróż w tym wariancie trwa 5,5 minuty. Bilet w górę kosztuje 15 zł, w dwie strony: 19 zł. Przy górnej stacji kolejki znajduje się nieduża strefa gastronomiczna, restauracja i kilka opisanych panoram widokowych. Największa atrakcją są jednak po prostu widoki. Rozsiądźcie się więc wygodnie i nacieszcie się nimi do woli!