Wakacyjne atrakcje w Małopolsce

Lato w pełni, każdemu marzy się więc urlop. Podróże kształcą, uczą odnajdywania się w nowych sytuacjach i są doskonałą okazją do oderwania się od codziennej rutyny. Większość Polaków woli samodzielnie planować wakacje niż korzystać z usług biura podróży. Aby wycieczka była spokojna i beztroska trzeba jednak poświęcić trochę czasu na jej organizację. Nie wiesz, dokąd wyruszyć? Skorzystaj z naszego poradnika i wspólnie z nami przygotuj się na trzydniową wycieczkę po Małopolsce.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1

9:00 Rynek Główny, Wawel, spacer Drogą Królewską
11:00 zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego
15:00 obiad w restauracji przy Błoniach, spacer
17:30 wyjazd z Krakowa
19:00 nocleg w Zawoi

Dzień 2

10:00 wycieczka na Babią Górę
13:00 obiad w Schronisku Markowe Szczawiny
15:00 zdobycie szczytu Babiej Góry
17:30 dojście na parking, wyjazd z Zawoi
19:00 nocleg w Zatorze, ośrodek WesternCamp

Dzień 3

9:00 śniadanie w WesternCamp
10:30 całodzienna zabawa w Energylandii
15:00 obiad w strefie gastronomicznej

Kraków

Każdy szanujący się podróżnik wie, że zwiedzanie Małopolski najlepiej rozpocząć w samym jej sercu. Kraków jest prawdziwą perłą architektury, a jednocześnie kolebką tradycji, nauki i historii. Aby zobaczyć najważniejsze zabytki najlepiej przejść się tzw. Drogą Królewską. To najatrakcyjniejsza i najbardziej uczęszczana trasa turystyczna w mieście. Wiedzie wzdłuż ulic Floriańskiej, Grodzkiej, Senackiej i Kanoniczej, prowadząc od Barbakanu i Bramy Floriańskiej przez Rynek Główny aż do Wzgórza Wawelskiego. Po obejrzeniu głównych zabytków Starego Krakowa polecamy wybrać się na spacer w inne szczególne miejsce na mapie Królewskiego Miasta. W malowniczym Lasku Wolskim znajduje się Krakowski Ogród Zoologiczny, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. ZOO to doskonałe miejsce na spacer bez względu na porę roku. Na terenie ogrodu swój dom ma blisko 1300 zwierząt, w tym przedstawiciele wielu chronionych i zagrożonych gatunków. Na zwiedzanie ZOO warto poświęcić co najmniej 3 godziny. Po spacerze polecamy odwiedzić Błonia, jedną z największych w Europie łąk w środku miasta. W okolic znajduje się wiele przytulnych restauracji – dobrym pomysłem będzie zatrzymać się tu na obiad. Odwiedziny w Krakowie możecie zakończyć krótkim spacerem wokół Błoń.

Zawoja

Po opuszczeniu Krakowa kierujemy się do Zawoi, urokliwej wsi położonej na granicy ze Słowacją. Znalezienie miejsca noclegowego nie będzie trudne – okolica obfituje w dużą ilość różnorodnych obiektów hotelowych. Dlaczego właśnie Zawoja? Przede wszystkim ze względu na bardzo malownicze położenie i kilka atrakcji, których próżno szukać w innych częściach kraju. Tu mała ciekawostka: czy wiecie, że Zawoja jest największą wsią w Polsce? Lecz to nie wszystko. Ulice nie mają tu nazw, a numery domów są nadawane zgodnie z kolejnością budowania. Wyobraźcie sobie, co musi przeżywać listonosz roznoszący tu przesyłki! Odpocznijcie i zregenerujcie siły, bo na jutro przygotowaliśmy dla was coś naprawdę ekstra.

Babia Góra

W okolicy Zawoi znajduje się kilka świetnych stoków narciarskich – to informacja dla osób planujących przyjechać tu zimą. Nas interesują inne formy aktywności outdoorowej, przede wszystkim wycieczki w góry. Zawoja jest doskonałą bazą wypadową na Babią Górę – i to właśnie będzie główny punkt dzisiejszego programu. Na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego wiedzie kilka znakowanych szlaków turystycznych. Jest zarówno wersja łagodna, jak i opcja bardziej wymagająca (z łańcuchami i stromymi podejściami). Na trasie znajduje się duże schronisko górskie – Markowe Szczawiny. Tutejsza kuchnia serwuje pyszne obiady, dlatego polecamy się tu zatrzymać i napełnić brzuch przed dalszą wędrówką. Wybierając się na Babią nie zapomnijcie zabrać ze sobą wody i kurtki przeciwdeszczowej: pogoda na grani potrafi być wyjątkowo kapryśna. Obowiązkowo załóżcie dobre buty i weźcie z sobą ciepły polar. Całość trasy jest bardzo dobrze oznakowana. Sam nieprzerwany marsz powinien zająć wam około 2h 30 min. Warto zarezerwować sobie jednak więcej czasu na zdjęcia i podziwianie widoków – krajobraz oglądany z wierzchołka Królowej Beskidów naprawdę robi wrażenie.

Nocleg w kowbojskim stylu

Babia Góra to zdaniem wielu najpiękniejsza góra w Polsce. Po całym dniu spędzonym na szlaku przyda wam się porządny odpoczynek. Opuszczamy Zawoję i ruszamy w stronę DW957 Makowa Podhalańskiego, gdzie zjeżdżamy na DK28. Przejeżdżamy przez Wadowice i kontynuujemy podróż, by po około godzinie od wyjazdu z Zawoi dotrzeć do Zatora, niewielkiej miejscowości na granicy dwóch ważnych aglomeracji: Krakowa i Katowic. To właśnie tutaj znajduje się WesternCamp, nowoczesny ośrodek noclegowy stylizowany na wioskę z klasycznego amerykańskiego westernu. To miejsce pełne wyjątkowego klimatu. Goście mogą możliwość spędzić noc w prawdziwym indiańskim tipi (oczywiście wyposażonym we wszystkie niezbędne sprzęty) lub na drewnianym wozie kowbojskim (tę opcję szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi). Jeśli wolicie wariant klasyczny, możecie wybrać przytulny drewniany domek z własną łazienką, balkonem i wszelkimi wygodami.

Niezapomniana przygoda w Energylandii

Przed nami ostatni dzień podróży po Małopolsce. Po odwiedzeniu magicznego Krakowa i zdobyciu najwyższej góry Beskidu Żywieckiego czas na kolejną niezwykłą atrakcję. Tym razem proponujemy wam coś, co z pewnością zapisze się w waszej pamięci na długo. Małopolska, a szczególnie okolice Zatora, to prawdziwe zagłębie doskonałe rozrywki dla rodzin z dziećmi. Bezdyskusyjnym numerem jeden w kategorii atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych jest największy, najnowocześniejszy i najchętniej odwiedzany park rozrywki w Polsce. Czy wiecie już, o czym mowa? Zgadza się – chodzi oczywiście o Energylandię. Tej wyjątkowy park rozrywki naprawdę robi wrażenie. Pobyt tutaj to okazja do przeżycia niezapomnianej przygody bez względu na to, ile macie lat. Cos dla siebie znajdą tu zarówno fani rodzinnej rozrywki, jak i miłośnicy adrenaliny i mocnych wrażeń. Energylandia ma też fantastyczną ofertę gastronomiczną: w przerwie między kolejnymi atrakcjami możecie napić się kawy, orzeźwić się zimnym napojem, przekąsić coś szybkiego czy zjeść pyszny obiad. W okresie wakacyjnym park rozrywki jest czynny w godzinach 10:00 – 20:00. Polecamy spędzić tu cały dzień – na pewno nie będziecie się nudzić.

polecamy:

partnerzy: