Strój indiański dla dzieci

Imprezy tematyczne to jedna z ulubionych form dziecięcych przyjęć i bali. A tematyka Dzikiego Zachodu i Indian należy do bardziej popularnych i lubianych przez dzieci. Dlaczego? Bo jest barwna, można do niej dopasować wiele zabaw ruchowych, a do tego pozwala bezkarnie malować sobie twarze. A dzieci uwielbiają wszystko co niezwykłe i związane z kolorami. Nie ma jednak indiańskiej zabawy bez odpowiedniego stroju. A ten, choć na pierwszy rzut oka skomplikowany, okazuje się możliwy do dość szybkiego wykonania w domu.

Pióropusz indiański – jak zrobić?

Pierwszym skojarzeniem ze słowem Indianin jest oczywiście pióropusz. I to on powinien być podstawą stroju. Można oczywiście pożyczyć gotowy w wypożyczalni, ale doskonałą formą przygotowania do imprezy, do której można wciągnąć też dziecko jest własnoręczne przygotowanie pióropusza indiańskiego.

W pierwszej wersji można się pokusić o wykonanie pióropusza z piór. Są one dostępne w sklepach z dodatkami krawieckimi i materiałami do DIY. Należy przygotować materiałową lub papierową opaskę, która dobrze przylega do głowy, jak korona i od spodu dokleić do niej pióra. Opaskę można wcześniej wspólnie z dzieckiem ozdobić w „indiańskie” motywy. Do doklejania piór najlepiej użyć kleju typu magic lub kleju na gorąco, który skleja materiały o różnym składzie. Ponieważ pióra mają twarde i czasem ostre końcówki warto zabezpieczyć je drugą warstwą miękkiej tasiemki lub papieru.

Druga wersja pióropusza to przygotowanie go w oparciu o wykonane samodzielnie pióra. Można je zrobić z kolorowego papieru, folii piankowej lub sztywnego filcu. Podobnie jak w przypadku piór podstawą jest opaska Indianina z materiału lub papieru, do której od spodu przykleja się wykonane własnoręcznie pióra. Opaskę można ozdobić rysowanymi lub naklejanymi indiańskimi wzorami geometrycznymi.

Pióropusz z piórami to atrybut indiańskiego wojownika. A co w takim razie może być odpowiednim elementem stroju  indiańskiego dla dziewczynki? Zastąpi go ozdobiona wzorkiem opaska indiańska z papieru lub materiału z jednym piórem umieszczonym na boku.

Poncho i sukienki indiańskie

Choć pióropusz jest najważniejszym i najbardziej zauważalnym elementem indiańskiego stroju, to warto też pomyśleć o innych elementach ubioru. Bardzo łatwo jest wykonać koszulkę typu poncho. Wystarczy duży, nieużywany T-shirt, który należy obciąć w kształt trójkąta, odcinając rękawy. Następnie za pomocą igły i nitki naszywamy na niego tasiemki i frędzle, które będą indiańskimi ozdobami. Frędzle są dostępne w sklepach z materiałami krawieckimi, ale można je też wykonać samodzielnie z kawałków materiału. Poncho z koszulki założone do spodni będzie doskonałym i wyróżniającym się elementem stroju. Jako podstawę takiego przebrania indiańskiego najlepiej użyć t-shirtu w kolorach szarym, brązowym, beżowym lub innym neutralnym, a frędzle i tasiemki wykonać w intensywnych kolorach.

Sukienkę indiańską dla dziewczynki najlepiej zrobić z tuniki, którą można lekko rozciąć na bokach. Następnie trzeba ją ozdobić frędzlami i tasiemkami, co nada jej indiańskiego kolorytu.

 

Bransoletki i naszyjniki indiańskie dla dzieci

Własnoręcznie można też zrobić naszyjniki i inne ozdoby, które uzupełnią strój Indianki i Indianina. Potrzebne będą do tego kolorowe koraliki, wycinane z papieru lub prawdziwe piórka oraz cienki sznurek lub gumka. Koraliki można nawlekać w dowolnych konfiguracjach i umieszczać między nimi piórka. W ten sposób mogą powstać naszyjniki, bransoletki czy np. łańcuszki koralików wplecione w dziewczęce włosy. Dodatkowym elementem mogą być indiańskie grzechotki, które można zrobić z klasycznych instrumentów, po prostu ozdabiając je wzorami, piórami czy muszelkami.

Przygotowywanie stroju indiańskiego może być doskonałą formą spędzenia czasu z dzieckiem. Choć samo szycie lepiej wykonać samemu, to warto uwzględnić sugestie swojej pociechy przy projektowaniu stroju. Posłuchać jakich kolorów dziecko chciałoby użyć czy jak rozmieścić zdobienia. Świetną zabawą będzie przygotowanie indiańskich naszyjników i innej „biżuterii”, które dzieci mogą tworzyć same. Nie zapomnijcie też o imionach indiańskich, których wymyślanie samo w sobie może być świetną zabawą. Siedzący Byk, Kolorowy Motyl, Barwny Ptak, Pędząca Jaskółka, Szemrzący Potok czy Skaczący Konik – coś, co odzwierciedla charakter dziecka czy dorosłego. Może poważne, a może wymyślone tylko dla wywołania uśmiechu i radości waszych pociech.

Wyobraźnie dziecka jest nieograniczona więc pozwólmy jej działać!

 

polecamy:

partnerzy: