Nuda, najgorszy wróg podczas weekendów, wakacji czy innych wolnych dni. Dzieci czekają na to, żeby rodzice zorganizowali im w jakiś sposób ten wspólny czas, a w głowie pustka. Oczywiście zawsze można posadzić całą rodzinę przed ekranami telewizora, komputera, tabletu czy telefonu, ale czy o to chodzi, kiedy ma się w końcu czas dla siebie? Przecież bycie razem to jedna z najcenniejszych rzeczy, które można sobie dać w rodzinie. Jak więc ustrzec się nudy podczas spędzanych wspólnie dni? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Sposoby na domową nudę

Zdarza się, że całą rodziną zostajemy w domu. Dla niektórych wydaje się to najgorszym przekleństwem i sennym koszmarem. Co tu robić, żeby się nie nudzić… Na szczęście żeby spędzić doskonale czas z rodziną w domu nie potrzeba wielu przygotowań. Najprostsze wydaje się granie w gry planszowe. To świetny sposób na rozwijanie wyobraźni, współpracy, wspólne spędzanie czasu i oczywiście dobrą zabawę. Jednak są też inne sposoby.

Świetnym pomysłem na rodzinne zabawy w domu są też kalambury. Zasady są proste. Jedna osoba pokazuje hasło bez użycia słów (mowa i pismo), a pozostali starają się odgadnąć, o co chodzi. Zależnie od liczebności rodziny można grać albo 1 na wszystkich, albo podzielić się na dwie drużyny. Oczywiście hasła trzeba dopasować do wieku i możliwości dzieci, ale dobra zabawa jest gwarantowana.
Dzieci lubią też różnego rodzaju przebieranki, więc wolny dzień z rodziną w domu można zaplanować tematycznie. Indiańska przygoda, magiczna kraina, a może dzień pod hasłem ulubionej kreskówki? Ogranicza nas tylko wyobraźnia, a przygotowywanie kostiumów czy elementów dekoracyjnych może być samo w sobie świetną zabawą.

Wyjdź z domu

Jednak gdy za oknem piękna pogoda, aż żal siedzieć w domu. Dlatego mając przed sobą rodzinny czas, warto zaplanować krótszy lub dłuższy wypad. Ci, którzy mają ogród lub działkę są w uprzywilejowanej sytuacji, bo sposobów na zabawy na zewnątrz jest mnóstwo. Berek, gra w piłkę, badmintona, rzucanie piłką do celu, gra w klasy, gumę… można tak wymieniać w nieskończoność.

Mieszkając w bloku, na miejskim osiedlu trzeba miejsca do zabaw na zewnątrz sobie poszukać. Może to być park, lasek miejski albo okolice swojego miasta. Nawet zwykła wycieczka do lasu może stać się wielką przygodą, jeśli odpowiednio ją zaaranżujemy. Można przygotować zadania dla dzieci, sprawdzić, gdzie są miejsca ogniskowe i z nich skorzystać, zorganizować piknik lub wybrać się na krótki biwak.

Doskonałym sposobem na nudę z rodziną są gry terenowe i questy. To jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi usług turystycznych i dziś coraz więcej miejscowości ma swoje własne, udostępnione nieodpłatnie gry. Wystarczy przed wyjazdem poszukać ich w internecie, ściągnąć i wydrukować karty i można ruszać na spotkanie przygody. Podobną ideę ma geocatching, czyli gra w „poszukiwanie skarbów”. Skarbem są zwykle ukryte w różnych miejscach skrytki z pieczątką, książką do wpisania oraz czasem drobnymi fantami, które wymienia się i przenosi do następnego punktu. Miejsce ukrycia „skarbu” jest oznaczone współrzędnymi GPS, ale zwykle do znalezienia skrzynki konieczne jest także rozwiązanie zagadek lub znalezienie hasła.

Dzieci, ale też dorośli, uwielbiają dobrą zabawę, dlatego idealnym miejscem, w którym nie ma czasu na nudę, są parki rozrywki i parki tematyczne. Warto więc sięgać po to, co najlepsze. Znajdująca się niedaleko Krakowa Energylandia, największy Park Rozrywki w Polsce, to miejsce, gdzie i dzieci i dorośli zapomną o jakiejkolwiek nudzie. Karuzele, roller coastery, koło młyńskie Wonder Wheel, niezwykłe krainy jak ze snów, a także duża strefa wodna to aż nadto, by spędzić pełen atrakcji dzień. Dlatego warto na wizytę poświęcić więcej czasu, co nie stanowi problemu, bo tuż obok znajduje się kompleks Western Camp Resort, gdzie w klimacie rodem z Dzikiego Zachodu można spędzić niezapomnianą noc. Będzie ona równie atrakcyjna, jak sam pobyt w Parku Rozrywki.

polecamy:

partnerzy: