Weekendowy wypad po Małopolsce – Lanckorona i Zator

Weekend to idealny czas na wyjazdy. Polska kryje w sobie wiele zachwycających zakątków, a mnóstwo z nich znajdziemy w województwie małopolskim. Obszar ten charakteryzuje się pięknymi krajobrazami oraz wspaniałymi miastami – zarówno większymi, jak i mniejszymi. Na pewno wielu dobrze zna takie ośrodki jak Kraków, Nowy Sącz czy Tarnów, ale znaleźć tu można także mniejsze miejscowości, które odznaczają się bogatą historią i pięknymi zabytkami. Jednym z takich miejsc jest Lanckorona.

Ta wioska jest świetną propozycją na dwudniową wycieczkę po Małopolsce. Położona jedynie 38 kilometrów na południowy-zachód od centrum Krakowa Lanckorona znana jest przede wszystkim ze swojej uroczej zabudowy, która koncentruje się głównie w okolicy rynku. Wycieczkę do Lanckorony z łatwością można połączyć z odwiedzinami w Zatorze i szaleństwie w parku rozrywki Energylandia.

Lanckorona – co warto zwiedzać

Powstanie i rozwój miejscowości wiąże się z odwiedzinami króla Kazimierza Wielkiego i jego zamiłowaniem do polowań, a tutejsze okolice posiadały ku temu idealne warunki. W Lanckoronie znajdują się ruiny zamku ufundowanego prawdopodobnie na początku panowania króla, który jest również założycielem ówczesnego miasta. W średniowieczu zostało ono obdarowane takimi samymi prawami jak Kraków, przez co jego rozwój i ranga w Królestwie Polskim stały naprawdę na wysokim poziomie.

Zamek Lanckoroński znajduje się w pobliżu wspomnianego rynku, który jest wizytówką miejscowości, a także jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc województwa. Rynek w Lanckoronie otaczają drewniane domy – wszystkie wpisane w rejestr zabytków. Obecne funkcje domów ściśle wiążą się z ich przeszłością, dzięki czemu możemy poczuć się tu jakbyśmy przenieśli się o kilka wieków wstecz. Mieszczą się w nich sklepiki i warsztaty lokalnych artystów – można zakupić tu między innymi ręcznie robioną ceramikę, rzeźby i obrazy oraz przede wszystkim słynne lanckorońskie anioły.

W jednym z domów utworzono Izbę Regionalną, w której mamy szansę zapoznać się bliżej z miejscowością oraz jej dziejami. Lanckorona to idealne miejsce, w którym podczas dwudniowej wycieczki do Małopolski poczujemy spokój i sielską atmosferę uroczej wioski otoczonej pięknem natury. Położona na Pogórzu Wielickim oferuje urzekające krajobrazy na wzgórza i góry, a sama leży u podnóży Lanckorońskiej Góry, której wysokość to 545 m n.p.m

Zator – co warto zwiedzać

Dla zrównoważenia spokoju z niezapomnianymi emocjami podczas dwudniowej wycieczki do Małopolski warto spojrzeć nieco w górę. W górę mapy oczywiście! 35 kilometrów na północny-zachód od Lanckorony znajduje się miejscowość Zator, która jest pełna ekstremalnych atrakcji zupełnie innych od tych, które możecie napotkać w innych miejscach naszego kraju. Pierwszą z ciekawych propozycji jest Western Camp Resort, stanowiący nie tylko świetne miejsce noclegowe podczas dwudniowej wycieczki do Małopolski, ale jest również atrakcją samą w sobie.

Western Camp Resort jest uważany za jeden z najciekawszych obiektów hotelowych w Polsce i znakomitą opcję na nocleg w Zatorze. Dzięki wizycie tutaj możecie przenieść się do świata kowbojów, szeryfów i Indian – na amerykański Dziki Zachód! Ośrodek stylizowany jest na westernowe miasteczko, a goście mają niepowtarzalną okazję na spędzenie nocy w indiańskim tipi, kowbojskim wozie czy domku szeryfa. To właśnie dla swoich gości Western Camp przygotował szereg atrakcji, nie tylko pozwalających na pełen relaks, ale również na spędzenie czasu aktywnie. Na terenie ośrodka znajdują się boiska sportowe do piłki nożnej, siatkówki oraz badmintona, łowisko ryb, plac zabaw dla najmłodszych, a także strefy odpoczynku i kino plenerowe.

Hotelowa restauracja Bonanza oferuje prawdziwą kulinarną podróż do Ameryki, a dzięki paleniskom można spędzić tu wieczory nad ogniskiem. Niewątpliwym atutem Western Camp Resort jest jego bliskość do największego w Polsce parku rozrywki – Energylandii w Zatorze.

To miejsce, jak sama nazwa wskazuje, napełni Was energią! Jednodniowy bilet wstępu do Energylandii to koszt  139 złotych za bilet normalny oraz 89 złotych ulgowy. Jeśli planujecie spędzić dwudniową wycieczkę do Małopolski wyłącznie na poznawaniu szalonych atrakcji parku to oczywiście istnieje taka możliwość, gdyż park oferuje również bilety dwudniowe w cenie 249 złotych normalny oraz 159 złotych ulgowy. Bilety ulgowe przeznaczone są dla osób o wzroście poniżej 140 centymetrów oraz dla seniorów powyżej 65 roku życia.

Szeroka gama tutejszych atrakcji sprawi, że na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. W Energylandii możemy przeżyć świetną przygodę w jednej z pięciu stref: Ekstremalnej, Familijnej, Smoczym Grodzie, Bajkolandii, a w sezonie letnim także Big Milk Water Park. Niebawem dołączy do nich kolejna – Aqualantis. Dla miłośników mocnych wrażeń polecamy przede wszystkim Strefę Ekstremalną oraz Smoczy Gród, w których weźmiecie udział w hiperszybkich przejażdżkach roller coasterami takimi jak Zadra, Hyperion czy Mayan oraz przełamiecie prawa grawitacji na wieżach zrzutów i urządzeniach oferujących spore przeciążenia! Rodziny z dziećmi będą świetnie bawić się w Bajkolandii oraz Strefie Familijnej, które posiadają urządzenia przystosowane dla najmłodszych, aby i oni mogli poczuć najwyższy wymiar szaleństwa przystosowany specjalnie dla nich.

Dwudniowa wycieczka do Małopolski może być świetną okazją na doświadczenie różnorodnych przeżyć i poznanie zarówno dawnej historii, jak i najnowocześniejszych form spędzania wolnego czasu. Dzięki takiej kombinacji weekend w Małopolsce na pewno będzie niezapomniany!

polecamy:

partnerzy: