Jesienny relaks w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój jest bardzo popularnym miasteczkiem turystycznym w sezonie letnim. Ze względu na przepiękne górskie pejzaże, liczne pijalnie wód mineralnych, imponującą XIX-wieczną architekturę oraz kapitalne warunki do uprawiania turystyki aktywnej to atrakcyjny cel wycieczek o każdej porze roku. Jedno z największych górskich uzdrowisk w Polsce, położone na wysokości około 620 m n.p.m. oferuje turystom pobyt w najlepszych ośrodkach wypoczynkowych oraz szerokie spektrum form spędzania czasu. O Krynicy-Zdroju mówi się, że to perła polskich uzdrowisk. W malowniczym otoczeniu pasm Beskidu Sądeckiego można przeżyć prawdziwie ekscytujące chwile. Jeżeli szukasz pomysłu na dwudniową wycieczkę firmową do Krynicy, być może zainspirują cię nasze propozycje.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1:

11:00 spacer głównym deptakiem

12:00 przerwa na kawę

13:00 pijalnie wody mineralnej

14:30 obiad

16:00 popołudniowy spacer na Górę Parkową

19:00 nocleg

Dzień 2:

11:00 kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką

13:30 obiad

15:00 Ścieżka w Koronach Drzew

Słynne polskie uzdrowiska: Krynica-Zdrój

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krynica-Zdr%C3%B3j,_fontanna,_w_tle_Stary_dom_zdrojowy_(HB2).jpg

Osada pod nazwą Krynica istniała już w XVI wieku. Okres intensywnego rozwoju miasteczka rozpoczął się wraz z odkryciem leczniczych właściwości tutejszych źródeł mineralnych. Pierwsze zakłady kąpielowe powstały w Krynicy na początku XIX stulecia. Prawdziwy rozkwit uzdrowiska nastąpił jednak nieco później, w II połowie XIX wieku, i był związany z działalnością profesora Józefa Dietla. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i pierwszy prezydent Krakowa jako pierwszy sklasyfikował tutejsze wody lecznicze i przyczynił się do rozpropagowania balneologii (czyli wykorzystania w procesie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji naturalnych surowców). W krótkim czasie uzdrowisko stało się bardzo popularne: zjeżdżali tu kuracjusze z najdalszych stron Polski oraz urlopowicze zza granicy. Po dziś dzień możemy podziwiać pamiątki dawnej świetności kurortu: pijalnię Słotwinka z 1806 roku, Pijalnię Główną na krynickim deptaku, Koncertową, Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki Mineralne czy neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy. Spacerując po centrum Krynicy zwróćcie też uwagę na zabytkowe wille w stylu szwajcarskim. To jedna z piękniejszych atrakcji miasteczka, wyróżniająca Krynicę spośród innych kurortów w Polsce. Wzdłuż głównego deptaku zobaczycie mnóstwo urokliwych kawiarenek – koniecznie znajdźcie chwilę, by do którejś wstąpić. Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście zwiedzanie pijalni wód mineralnych. Na terenie miasta dostępnych jest wiele źródeł wód o właściwościach leczniczych. Najbardziej znane to Pijalnia Główna, Pijalnia Mieczysław (obydwie zlokalizowane przy Deptaku), Pijalnia Jan-Józef (teren Parku Zdrojowego przy alejce Nikifora) i Pijalnia Słotwinka (teren Parku Słotwińskiego). Woda mineralna nie tylko ułatwia trawienie, lecz także wzmaga apetyt, dlatego po wizycie w pijalniach proponujemy przerwę na obiad w którejś z licznych restauracji.

Ciekawe miejsca w Krynicy: Góra Parkowa

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:G%C3%B3ra_Parkowa_Funicular_(15).jpg

Krynica-Zdrój to wręcz wymarzone miejsce na jesienny wypoczynek. Pobyt tutaj jest okazją do zregenerowania sił i odkrywania lokalnych atrakcji. Popularnym miejscem popołudniowego odpoczynku jest trasa spacerowa na Górę Parkową. To bardzo malowniczo położony szczyt, otoczony przez majestatyczne wzniesienia Beskidu Sądeckiego. Można na niego wejść na dwa sposoby: wybierając któryś ze szlaków pieszych, bądź też korzystając z kolejki linowo-terenowej. Obydwie opcje mają swój urok, dlatego wybór należy do was!

Gondolą na Jaworzynę Krynicką

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jaworzyna_Krynicka_1114npm_-_panoramio.jpg

Czy wiecie, że Krynica-Zdrój może się pochwalić najstarszą, a jednocześnie najdłuższą i najnowocześniejszą górską kolejką gondolową w Polsce? Wyciąg na Jaworzynę Krynicką to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Krynicy, dlatego to właśnie tutaj polecamy wam wybrać się drugiego dnia waszej wyprawy. Wierzchołek najwyższego szczytu wschodniej części Beskidu Sądeckiego wznosi się na wysokość 1114 m n.p.m. Przejażdżka kolejką gondolową to niezapomniane przeżycie: w podróż zabiorą was sześcioosobowe, czerwone wagoniki, z których możecie podziwiać przepiękną panoramę okolicznych gór. Przy odrobinie szczęścia (czyli jeżeli dopisze pogoda) ze szczytu Jaworzyny będziecie mogli zobaczyć nawet wierzchołki Tatr! Alternatywą dostania się na górę są oczywiście ścieżki turystyczne, jednak ponieważ mamy dla was na dziś jeszcze jedną atrakcję, tym razem polecamy skorzystać z opcji A. Na terenie Jaworzyny Krynickiej znajdują się restauracje i karczmy regionalne. Obiad tutaj to prawdziwa kulinarna uczta!

Ścieżka w koronach drzew

Wyjątkową atrakcją turystyczną Krynicy jest otwarta w roku 2019 wieża widokowa w koronach drzew. Konstrukcja ma wysokość 49,5 metra, a na najwyższej położoną platformę prowadzi stopniowo wznosząca się ścieżka o łącznej długości 1030 metrów. Wieża wznosi się wśród lasów Jaworzyny Krynickiej. Możemy z niej podziwiać widoki na Beskid Sądecki i Beskid Niski. Konstrukcja jest bardzo nowoczesna: zapewnia nie tylko niesamowite walory estetyczne, lecz także spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. Aktualny ruch turystyczny oraz warunki pogodowe można podejrzeć z kamery online zamontowanej na górnej stacji. Atrakcja jest czynna przez cały rok, dlatego jeżeli wybieracie się w te strony, koniecznie wplećcie ją w swój plan.

polecamy:

partnerzy: