Gdy na zewnątrz śnieg pada, wiatr wieje, a termometr od dawna pokazuje temperaturę na minusie, wielu z nas woli spędzić taki czas w domu. Myli się jednak ten, który uważa, że w domowym zaciszu trudno o jakąś inną rozrywkę niż oglądanie filmów w telewizji czy gry komputerowe. W swoich czterech kątach również możecie się świetnie bawić. W zasadzie potrzeba jedynie nieco inwencji i… wspaniałego towarzystwa. Oto 5 pomysłów, które mogą przypaść do gustu Waszym pociechom.

Zabawa w Indian i kowbojów

Praktycznie każdy już dziś dorosły w dzieciństwie marzył o tym, by być dzielnym Indianinem albo kowbojem. Teraz możecie zaproponować swoim dzieciom tę zabawę. Najpierw jednak stwórzcie wspólnie niezbędne stroje. Aby przebrać się za kowboja wystarczy np. kraciasta koszula taty, jeansy, pasek oraz kapelusz. Jeżeli dziecko ma bujanego konika, może go osiodłać i ruszyć na podbój Dzikiego Zachodu. Chcąc przebrać pociechę za Indianina lub Indiankę wystarczy opaska z powtykanymi piórami albo kawałkami materiałów, które będą imitować pióropusz. Na twarzy dziecka można farbami wymalować charakterystyczne indiańskie barwy, a do ręki wręczyć łuk. Możecie również dowiedzieć się jak zrobić jak zrobić tipi indiańskie z koców.

Doświadczenia chemiczne

Jeżeli Wasze pociechy to miłośnicy wszelkich eksperymentów chemicznych, możecie takie przeprowadzić w domu. Wrażenie na dziecku zrobi np. doświadczenie, które wyjaśnia, czym jest ciecz nienewtonowska. Do przeprowadzenia tego eksperymentu będziecie potrzebować: wody, miski oraz mąki ziemniaczanej. Do miski wsypcie mąkę ziemniaczaną. Następnie dolejcie odrobinę wody. Wymieszajcie rękami dokładnie mąkę z wodą. Teraz czas na obserwację. Gdy mąka i woda są mieszane i urabiane, twardnieją. Jednak, gdy przestajecie je formować, wracają do poprzedniej, płynnej wersji. Wiele radości sprawi dziecku doświadczenie z balonem, wełnianym szalikiem i skrawkami papieru. Nadmuchajcie balon. Następnie potrzyjcie go szalikiem. Taki balon teraz należy zbliżyć do kawałków papieru, które znajdują się na stole. Na podstawie tego doświadczenia można wyjaśnić dziecku zasadę działania elektrostatyki. Balon za sprawą jego pocierana szalikiem ma ładunek ujemny, a kawałki papieru – dodatni. Z tego powodu balon je przyciąga.

Baza z koców i poduszek albo miasto z kartonu

Warto uruchomić kreatywność i pomóc dziecku wybudować bazę z wykorzystaniem koców oraz poduszek. Można też zastosować do tego fotele i inne meble, które znajdują się w domu. Na koniec warto ukryć się w nowo zbudowanym domu i np. z latarką w ręku przeczytać dziecku interesującą książkę, np. straszliwą historię dla dzieci.

Małym budowniczym warto dać do dyspozycji niepotrzebne kartony, z których mogą z Waszą pomocą skonstruować interesujące domki i inne budynki. Warto wyciąć w nich okna, stworzyć dach z dna pudełka. Można też dorobić materiałowe firanki. Obowiązkowo dodajcie mieszkańców, np. z papieru lub ulubione lalki czy misie.

Podłoga to lawa

Zabawa polega na tym, że należy przemieszczać się po pokoju nie dotykając podłogi. Kto dotknie podłogi wpadł do „wody” albo do „lawy”. Uwaga! Przed zabawą ustalcie z pociechą, na jakim obszarze wolno się przemieszczać. Jeżeli obawiacie się, że dziecko podczas skakania porozbija np. lustro w szafie albo postrąca książki lub inne przedmioty, zamiast mówić mu wprost, że nie wolno mu skakać np. na komodę, możecie powiedzieć to w sposób wprowadzający element gry, np.: „Tu nie będzie można skakać, bo to przepaść / ciemny las. Kto skoczy na komodę, wpada w przepaść”. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad dzieckiem.

Rysowanie (auto)portretu

Możecie przemienić Wasze mieszkanie w pracownię artystyczną i zachęcić swoją pociechę do tego, by przygotowała swój autoportret. Rodzice także mogą zostać modelami i pozować swoim dzieciom. Uwaga! W trakcie, gdy dzieci będą Was rysować, Wy możecie zająć się inną czynnością, np. przygotowywaniem jedzenia czy też sprzątaniem.

Z dzieckiem można bawić się na różne sposoby. Warto przypomnieć sobie swoje zabawy z dzieciństwa i opowiedzieć o nich córce lub synowi. Będzie to wspaniała podróż do przeszłości i sposób na pogłębienie więzi oraz relacji między Wami.

polecamy:

partnerzy: