Co warto zobaczyć w Małopolsce – największe atrakcje w 7 dni

Małopolska to bez wątpienia jeden z najchętniej odwiedzanych regionów naszego kraju. Niezwykłe bogactwo przyrodnicze, wyjątkowe położenie geograficzne, bogate dziedzictwo kultury i historii oraz niesłychana różnorodność przyrodnicza sprawiają, że ta część Polski charakteryzuje się wysokim potencjałem turystycznym. Chętnych do poznawania najpiękniejszych ludowych tradycji nie brakuje. Podróż po Małopolsce to jedyna w swoim rodzaju okazja do odkrywania dawnych dziejów państwa i narodu polskiego. Region zapewnia jednak nie tylko możliwość spotkania z historią, lecz także doskonały wypoczynek na tle pięknej przyrody oraz świetną zabawę w nowoczesnych obiektach sportowo-rekreacyjnych. Planujesz urlop w Małopolsce i zastanawiasz się, gdzie pojechać? Zebraliśmy dla ciebie największe atrakcje Małopolski w jednym artykule.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1: Kraków

10:00 Rynek Główny w Krakowie

13:00 przerwa na kawę (Jama Michalika)

14:00 Zamek Królewski na Wawelu

15:00 obiad na Rynku

16:00 spacer nad Wisłę

17:00 zwiedzanie Kazimierza

20:00 nocleg

Dzień 2: Wieliczka

9:00 śniadanie na Kazimierzu

10:00 wyjazd z Krakowa

11:00 zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

13:00 przerwa na obiad

15:00 Skansen Taboru Kolejowego w Wieliczce

18:00 nocleg w Rabce-Zdroju

Dzień 3: Gorczański Park Narodowy

10:00 start z Obidowej

11:00 schronisko Stare Wierchy

15:00 schronisko przy Turbaczu

19:00 powrót do Obidowej

20:00 nocleg w Białce Tatrzańskiej

Dzień 4: Białka Tatrzańska

10:00 rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami

13:00 obiad

14:00 wyjazd kolejką na szczyt Kotelnicy Białczańskiej

19:00 nocleg w Zakopanem

Dzień 5: Zakopane

10:00 Muzeum Stylu Zakopiańskiego

12:00 zwiedzanie Krupówek

14:00 obiad na Krupówkach

16:00 spacer do Wielkie Krokwi

18:00 wjazd kolejką na Gubałówkę

Dzień 6: Chochołów

11:00 całodzienny relaks na termach

20:00 nocleg w Zatorze (ośrodek WesternCamp)

Dzień 7: Energylandia

10:00 całodzienna zabawa w parku rozrywki

14:00 obiad w strefie gastronomicznej

Jeden dzień w Krakowie: trasa i plan zwiedzania

Zwiedzanie Małopolski zaczynamy od Krakowa – dawnej stolicy Polski. Mówi się, że jeden dzień w tym mieście to stanowczo za mało. Nawet rodzimi mieszkańcy mawiają, że magię tego niezwykłego miasta można odkrywać wciąż i wciąż na nowo. Jednak nawet jeśli macie do dyspozycji tylko jeden dzień, zdążycie w tym czasie zakosztować cudownej atmosfery Krakowa. Oczywiście z góry trzeba założyć, że nie uda się zobaczyć wszystkich atrakcji. Najlepiej skupić się na kilku wybranych wcześniej punktach i dać sobie trochę swobody. Większość turystycznych perełek Krakowa znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Warto zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto wraz z otaczającymi je Plantami, wybrać się na spacer na Wawel (polecamy pójść Drogą Królewską, najbardziej reprezentacyjną trasą turystyczną w Krakowie), a stąd nad Wisłę i na Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, a obecnie modną artystyczną część Krakowa. W przerwie proponujemy wypić kawę w najsłynniejszej kawiarni artystycznej Krakowa, czyli w Jamie Michalika, oraz zatrzymać się na obiad w którejś z fantastycznych restauracji na Rynku. Jeśli chodzi o nocleg, polecamy wybrać jakiś klimatyczny hostel na Kazimierzu.

Atrakcje okolic Krakowa: Wieliczka, Chabówka, Rabka-Zdrój

Po zjedzeniu pysznego śniadania na krakowskim Kazimierzu (mnóstwo restauracji śniadaniowych znajdziecie wokół Placu Nowego) opuszczamy Kraków i kierujemy się do jednej z najbardziej popularnych gmin w bliskim sąsiedztwie stolicy Małopolski. Na liście atrakcji do odwiedzenia w Polsce południowej obowiązkowo powinna znaleźć się Wieliczka. To bardzo ciekawe, historyczne miasteczko słynie przede wszystkim ze znajdujących się tu żup solnych. Przepiękną Kopalnię Soli co rok odwiedza ponad milion turystów. Wejście do kopalni usytuowane jest przy ul. Daniłowicza 10. Odwiedzający mają do wyboru kilka alternatywnych tras zwiedzania, m.in. górniczą i turystyczną. Ze swej strony szczególnie polecamy trasę turystyczną, wiodącą przez ponad 20 podziemnych komór połączonych siecią krętych (i oczywiście oświetlonych) korytarzy. Po drodze możemy podziwiać niesamowite solankowe jeziora, przepiękne sale oraz wspaniałe zabytki, jak słynna kaplica św. Kingi. Na wizytę w kopalni warto poświęcić co najmniej dwie godziny. Po zwiedzaniu krótka przerwa na obiad i regenerację sił.
Kolejnym punktem na naszej trasie jest oddalona od Wieliczki o niecałą godzinę drogi Chabówka. Możemy w niej odwiedzić słynny skansen taboru kolejowego. Ekspozycja składa się z blisko 90 zabytkowych pojazdów szynowych. Skansen w Chabówce to największe tego typu muzeum w Polsce. To prawdziwa gratka dla osób pragnących poznać historię polskiego kolejnictwa i przespacerować się pomiędzy wielkimi maszynami. Coś takiego naprawdę warto zobaczyć.
Jeśli chodzi o obiekty noclegowe, w najbliższej okolicy znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Naszym zdaniem najlepiej zatrzymać się w pobliskim uzdrowisku, malowniczo położonej Rabce-Zdroju.

Gorczański Park Narodowy

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gorcza%C5%84ski_Park_Narodowy_a2.jpg

Małopolska to nie tylko historia i zabytki. To również piękne góry! Wyjątkowym pasmem rozciągającym się niedaleko Rabki-Zdroju są Gorce. Warto przeznaczyć jeden dzień wycieczki na aktywny odpoczynek w tym miejscu. Gorczański Park Narodowy oferuje mnóstwo przepięknych i świetnie oznaczonych szlaków turystycznych. Warto zdobyć się na wysiłek i dotrzeć na sam szczyt Gorców – Turbacz. Do wyboru mamy kilka alternatywnych ścieżek; my proponujemy wam szlak z Obidowej przez Stare Wierchy. Do schroniska PTTK na Starych Wierchach dotrzecie po niecałej godzinie spokojnego marszu. Stąd do schroniska PTTK na Turbaczu, gdzie proponujemy zrobić dłuższy przystanek na ciepły posiłek, zostanie wam już tylko około dwie i pół godziny. Z Obidowej wyruszcie szlakiem zielonym. Gdy dotrzecie do Przełęczy Obidowskiej, dotychczasowy szlak skręci w lewo – wy jednak kontynuujcie wędrówkę prosto, tym razem za znakami czerwonymi, które doprowadzą was do schroniska i sam szczyt Turbacza. Powrót do Obidowej to około dwugodzinny spacer.

Atrakcje Białki Tatrzańskiej

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_w_Bia%C5%82ce_Tatrza%C5%84skiej_SeD_IMG_5903.JPG

Po tak aktywnym dniu pora na zasłużony odpoczynek. Około 30 minut drogi z Obidowej leży jedna z najbardziej malowniczych wsi podhalańskich, Białka Tatrzańska. To tutaj polecamy zatrzymać się na noc, a kolejnego dnia poznać najciekawsze atrakcje okolicy. Rano wybierzcie się na spacer do rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami. Po południu polecamy natomiast wyjazd kolejką widokową na szczyt Kotelnicy (pamiętajcie, by wcześniej sprawdzić czy w dany dzień wyciąg będzie czynny). A skoro już jesteśmy na Podhalu, nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie polecili wam wyjazdu do Zakopanego! Znajdźcie nocleg gdzieś w centrum i przygotujcie się na jutrzejsze zwiedzanie zimowej stolicy Polski.

Zakopane w pigułce

Zakopane jest jedną z głównych baz wypadowych w Tatry. Ponieważ jednak dopiero co wróciliśmy z wędrówki po Gorcach, tym razem proponujemy wam zwiedzanie kolebki stylu zakopiańskiego w trochę odmienny sposób. W tym uroczym górskim kurorcie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzanie rozpocznijcie od wizyty w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. Niezwykłą atmosferę tego miejsca tworzy zarówno bardzo interesująca ekspozycja etnograficzna (ornamenty i stroje ludowe, ceramika, rzeźba oraz oryginalne sprzęty i meble właściciela pochodzące z przełomu XIX i XX wieku), lecz także niepowtarzalny styl architektoniczny. Willę zaprojektował nie kto inny, jak sam Stanisław Witkiewicz.
W samym centrum Zakopanego, przy słynnej ulicy Krupówki, czeka na was cała masa atrakcji dla dużych i małych. Najsłynniejszy deptak w Polsce jest bardzo popularny wśród turystów również z powodu wielu klimatycznych góralskich knajpek oraz straganów z produktami regionalnymi.
Po obiedzie warto się na spacer ulicami Tetmajera i Piłsudskiego do Wielkiej Krokwi. Świetną atrakcją może być także wieczorna przejażdżka kolejką na Gubałówkę.

Relaks na termach

W bliskim sąsiedztwie Zakopanego znajdziecie jedyną w swoim rodzaju atrakcję, którą można określić jako żywy skansen. Mowa tu o wsi Chochołów, najlepiej zachowanym kompleksie budownictwa podhalańskiego. Możecie tu podziwiać oryginalne XVIII i XIX-wieczne drewniane chaty, kapliczki, figury i krzyże. Inną atrakcją Chochołowa jest kompleks termalny Chochołowskie Termy. Podarujcie sobie odrobinę przyjemności i wybierzcie się tu na całodzienny relaks.

Noc na Dzikim Zachodzie

Myślicie, że to koniec atrakcji? Małopolska ma do zaoferowania znacznie więcej! Ciekawą przygodą może być nie tylko zwiedzanie, lecz także sam nocleg. Jeśli szukacie miejsca z klimatem, świetną opcją może być ośrodek wypoczynkowy WesternCamp w Zatorze. To bez wątpienia jedna z najciekawszych inwestycji ostatnich lat. Nowoczesny kompleks WesterCamp jest inspirowany tematyką westernową. Poczujecie się tu jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie i miło spędzicie czas.

Fenomenalna Energylandia

Na koniec wycieczki po Małopolsce zaplanowaliśmy coś naprawdę ekstra. Wszystkim fanom dobrej zabawy i osobom szukającym rozrywki na naprawdę wysokim poziomie serdecznie polecamy Energylandię. Największy park rozrywki w Polsce oferuje kilkadziesiąt atrakcji podzielonych na sześć całkowicie odmiennych stref tematycznych. Obiekt zajmuje gigantyczną powierzchnię 35 hektarów – czegoś takiego nie znajdziecie nigdzie indziej w kraju. Dzień spędzony w Energylandii będzie wspaniałym uwieńczeniem podróży po Małopolsce. Zapewniamy, że przywieziecie stąd naprawdę niesamowite wspomnienia! Oprócz doskonałej rozrywki Energylandia słynie także z doskonałej gastronomii: na terenie wesołego miasteczka funkcjonuje kilkadziesiąt restauracji, kawiarni i barów szybkiej obsługi.

polecamy:

partnerzy: