Sokolica jest obok Trzech Koron najbardziej rozpoznawalnym szczytem w Pieninach. Wznosi się nad Doliną Dunajca, w jej najbardziej malowniczej, przełomowej części. Wygląda pięknie zarówno z pokładu tratwy spływu pienińskiego, z Drogi Pienińskiej, jak i z grzbietu prowadzącego od Trzech Koron i Zamku Pienińskiego. Jej charakterystycznym elementem jest sosna reliktowa, która od lat jest jednym z symboli Pienin i Pienińskiego Parku Narodowego.
Sokolica – szczyt w Pieninach
Sokolica ma wysokość 747 m n.p.m. Znajduje się w tak zwanych Pieninkach będących częścią Pienin Właściwych. To najbardziej spektakularna część tych gór, wznosząca się nad Przełomem Dunajca. Południowe zbocza Sokolicy opadają 310-metrową przepaścią do Dunajca, a największa tutejsza ściana skalna ma prawie 100 m wysokości. To właśnie z perspektywy Dunajca i znajdującej się w Dolinie Drogi Pienińskiej, Sokolica wygląda najbardziej imponująco. Doceniali to turyści już w XIX w., gdy urwisko uwieczniali na swoich obrazach malarze oraz pierwsi fotografowie tych gór. Sokolicę podziwiano także z pokładów sunących po Dunajcu tratw.
Północne zbocza Sokolicy porośnięte są lasami bukowo-jodłowymi, a na szczycie znajduje się stanowisko sosen reliktowych. Najbardziej znana z nich, oceniana na około 600 lat, rośnie na samym wierzchołku, wychylona w stronę Doliny Dunajca. Jest to jeden z najbardziej znanych pienińskich obrazków, powielany na licznych fotografiach i grafikach. Niestety sosna doznała w ostatnim dziesięcioleciu sporych uszkodzeń, podczas akcji ratunkowej GOPR została przypadkowo odłamana przez podmuch od śmigła helikoptera, a zniszczenia pogłębiła wichura. Dziś pozostała z niej tylko jedna gałąź.
Szczyt Sokolicy to wąska, skalista grzęda, której południowe zbocze opada w stronę Dunajca. Ze względów bezpieczeństwa zamontowano tu barierkę, która zmniejsza ryzyko upadku z wysokości. Jej przekraczanie jest bardzo ryzykowne, szczególnie gdy kamienie są mokre, wilgotne lub oblodzone, i może skończyć się ciężkimi obrażeniami, a nawet śmiercią. Na Sokolicy po wpadnięciu w przepaść zginęło już kilka osób.
Wejście na Sokolicę jest płatne i wymaga zakupienia biletu do Pienińskiego Parku Narodowego. Punkt sprzedaży biletów znajduje się pod szczytem. Turyści, którzy jednego dnia chcą zdobyć zarówno Sokolicę, jak i Trzy Korony, zakupują jeden bilet, który obowiązuje na obydwa szczyty. Z Sokolicy rozciąga się piękny widok na Dolinę Dunajca. Widać stąd także Tatry, Małe Pieniny, Pieniny Spiskie i Właściwe, a także Magurę Spiską.
Sokolica – szlaki na szczyt
Sokolica znajduje się w Pieninach Właściwych przy niebieskim szlaku przebiegającym od Czorsztyna do Dunajca w Szczawnicy i dalej przez Małe Pieniny w Beskid Sądecki. To właśnie ten szlak wprowadza na szczyt.
Niebieskim szlakiem można iść na Sokolicę od Szczawnicy lub od Czorsztyna i Przełęczy Osice. Najbliżej jest ze Szczawnicy, a wejście na szczyt wymaga jedynie pokonania długiego i stromego podejścia od przeprawy przez Dunajec. Warto pamiętać, że przeprawa działa jedynie od 15 kwietnia do końca października. Jest ona płatna, zgodnie z cennikiem Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Wejście na szczyt ze Szczawnicy zajmuje około 1 h 15 min. Z kolei niebieskim szlakiem z Przełęczy Osice idzie się na Sokolicę około 5 h. Jest to jedno z najpiękniejszych przejść w Pieninach. Prowadzi przez Przełęcz Szopka, Trzy Korony, Zamek Pieniński i Przełęcz Sosnów.
Można też wyjść na Sokolicę z Krościenka. Niebieski szlak prowadzi brzegiem Dunajca do rozdroża Kras, a stąd wspina się do przełęczy Sosnów, gdzie łączy się z opisanym już szlakiem niebieskim. Tą drogą na Sokolicę idzie się niecałe 2 h.
Oczywiście opisane szlaki można ze sobą łączyć, tworząc pętle. Mając bazę w Krościenku, można dostać się pod Trzy Korony szlakiem żółtym i następnie niebieskim szlakiem wejść na Sokolicę i wrócić zielonym szlakiem znów do Krościenka.