Małopolska uchodzi za jeden z najciekawszych regionów turystycznych w kraju. Ta wyróżniająca się niezwykle zróżnicowaną budową geologiczną kraina jest chętnie odwiedzana przez turystów z Polski i zagranicy. Atrakcje województwa małopolskiego są rozpoznawane na całym świecie, a wiele znajdujących się tu obiektów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W okolice Krakowa warto przyjechać o każdej porze roku. Małopolska zachwyca pięknem przyrody, słynnymi zabytkami architektury, wyjątkowymi krajobrazami i lokalnym folklorem. Wśród największych ciekawostek rejonu znajduje się Jura Krakowsko-Częstochowska, magiczna kraina przyciągająca miłośników zwiedzania zamków i osób lubiących aktywnie spędzać czas. Jura to bez dwóch zdań cudny region turystyczny. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaplanować dwudniową wycieczkę po okolicznych atrakcjach. Nasz plan uwzględnia zarówno najpopularniejsze obiekty, jak i nieco mniej znane zakątki na łonie natury.
Plan wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Dzień 1
9:00 wyjazd z Krakowa
10:00 zwiedzanie Zamku Ogrodzienieckiego, odpoczynek na wzgórzu zamkowym
13:30 zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Pilicy
14:30 obiad na Rynku w Pilicy
16:30 zwiedzanie ruin Zamku Smoleń
17:30 zwiedzanie ruin Zamku Mirów
18:00 nocleg w Mirowie
Dzień 2
11:00 zwiedzanie Królewskiego Zamku Bobolice
14:00 obiad w Częstochowie
15:00 zwiedzanie Jasnej Góry
Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Ogrodzieniec – piękny zamek, który warto zwiedzić
Niekwestionowaną atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Szlak Orlich Gniazd, trasa turystyczna łącząca Małopolskę ze Śląskiem i przebiegająca przez większość średniowiecznych warowni wzniesionych w celu obrony granic ówczesnego Królestwa Polskiego. Budowę fortyfikacji zlecił prawdopodobnie Kazimierz Wielki. Wszystkie 13 zamków królewskich wzniesiono na skałach wapiennych, stąd też nawiązanie do orłów budujących swoje gniazda w najbardziej niedostępnych miejscach. Szlak można pokonywać na piechotę, można też przejechać go na rowerze. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana i prowadzi przez większość fortyfikacji składających się na dawny system obronny. Jako ciekawostkę dodajmy, że Szlak Orlich Gniazd w roku 2010 otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawany wyjątkowym atrakcjom i miejscom turystycznym w Polsce. Najpopularniejszym, a jednocześnie najbardziej spektakularnym Orlim Gniazdem jest Zamek Ogrodzieniecki. Ta okazała budowla znajduje się w niewielkiej wsi Podzamcze położonej nieopodal granicy województwa małopolskiego i śląskiego. Choć czasy dawnej świetności warownia ma już za sobą, możemy dziś podziwiać jej malownicze ruiny. Zamek Ogrodzieniecki jest udostępniony do zwiedzania.
Śląsk mniej znany: zespół pałacowo-parkowy w Pilicy
Jednym z najciekawszych zabytków Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest zespół pałacowo-parkowy w Pilicy. Dawna warownia otoczona jest okazałymi fortyfikacjami bastionowymi – pasjonaci historii i dawnej architektury obronnej z pewnością będą nimi oczarowani. Warto przyjechać tu jednak nie tylko z powodu samego pałacu, lecz także ze względu na otaczający go rozległy park. Tutejszy ogród był niegdyś prawdziwym dziełem sztuki. Rozległy na 10 hektarów, został założony w XVIII wieku na wzór klasycznych ogrodów francuskich. Można w nim podziwiać wiele starych drzew i krzewów, m.in. lipę królowej Elżbiety z pniem o 6-metrowym obwodzie. W roku 1949 park przy Zamku w Pilicy został zaklasyfikowany jako zabytek sztuki ogrodniczej.
Szlakiem Orlich Gniazd – Zamek Smoleń
Kolejnym ciekawym obiektem na Szlaku Orlich Gniazd jest Zamek Pilcza w Smoleniu. Choć do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny, pozostałości dawnej twierdzy są jedną z najbardziej atrakcyjnie położonych fortyfikacji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Warownia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody – wznoszącą się ponad drzewami wieżę zamkową widać już z daleka. Zamek został wzniesiony na wzgórzu z wapienia jurajskiego. Tym, co najbardziej rzuca się w oczy, jest charakterystyczny kolor kamieni, z których zbudowano mury. Zabudowania zamkowe są niemal całkowicie białe, co w przy słonecznej pogodzie robi naprawdę niesamowite wrażenie.
Zamek w Mirowie – wspaniałe świadectwo historii
Kolejnym przystankiem na naszej drodze będzie Zamek w Mirowie. Pierwotnie pełnił on funkcję twierdzy obronnej, by następnie zostać zaadoptowanym do celów mieszkalnych. To jedna z najstarszych budowli na całej Jurze. Warto wybrać się tu na spacer szczególnie późnym popołudniem – widok słońca zachodzącego na tle monumentalnych ruin jest przepiękny. Polecamy zatrzymać się na noc gdzieś w okolicy aby rano móc kontynuować wycieczkę zgodnie z planem.
Poznajemy dawne rezydencje królewskie: Zamek Bobolice
W samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nieopodal Zamku w Mirowie leży kolejna przepiękna warownia. Zamek Bobolice został wybudowany w celu ochrony Małopolski przed najazdami ze Śląska, który za czasów panowania Kazimierza III Wielkiego należał do Czechów. Historia tej niezwykłej budowli jest bardzo burzliwa – nie brakuje w niej wątków morderstw, częstych zmian właścicieli i zniszczeń dokonanych pod pretekstem szukania w zamkowych komnatach rzekomego skarbu. Nie będziemy jednak zdradzać zbyt wielu szczegółów. Wszystkim, którzy są ciekawi losów tej tajemniczej warowni, polecamy wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem. Warto zaznaczyć, że odwiedzając Zamek Królewski w Bobolicach można zwiedzać także jego wnętrza – co jest rzadkością na trasie Orlich Gniazd.
Jasna Góra
Wędrówkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej polecamy zakończyć w miejscu, które jest rozpoznawane na całym świecie. Jasna Góra jest jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych katolików. To właśnie tu znajduje się słynny wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej – obraz uznawany za cudowny. Częstochowa przyciąga jednak nie tylko wyznawców religijnych. Klasztor Paulinów na Jasnej Górze to wspaniały zabytek sztuki sakralnej i obiekt uznany za pomnik historii. To miejsce było świadkiem wielu przełomowych wydarzeń w dziejach naszego kraju, jak chociażby słynnej obrony przed najazdem Szwedów w XVII wieku. Na zwiedzenie Bazyliki i pozostałych budowli zespołu klasztornego trzeba przeznaczyć około 3h. Warto odwiedzić również działające tu od roku 1982 Muzeum 600-lecia Jasnej Góry.