Pieniński Park Narodowy należy do najmniejszych, a zarazem najbardziej atrakcyjnych parków narodowych w Polsce. Obejmuje niezwykle malowniczy, ale także cenny przyrodniczo teren Pienin Właściwych, Pieninek oraz Pienin Czorsztyńskich. Na jego terenie znajdują się tak popularne wśród turystów szczyty, jak Trzy Korony i Sokolica oraz jeden z najpiękniejszych rzecznych kanionów Europy, czyli Przełom Dunajca. 

Pieniński Park Narodowy – najważniejsze informacje

Historia Pienińskiego Parku Narodowego rozpoczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1921 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera powstał rezerwat. Obejmował on tereny należące do Drohojowskich wokół zamku w Czorsztynie. Wykup gruntów pod teren przyszłego parku rozpoczęto pod koniec lat dwudziestych XX w., zaś w 1924 r. podpisano porozumienie z rządem Czechosłowacji o uregulowaniu spraw granicznych związanych z turystyką. Park Narodowy w Pieninach, bo taką nazwę wówczas nosił, utworzono w 1932 r. i była to pierwsza taka forma ochrony przyrody w Polsce. Reaktywacja parku po II wojnie światowej nastąpiła w 1954 r. 

Park ma powierzchnię 23,46 km kwadratowych, zaś jego otulina 26,82 km kwadratowych. Zalicza się więc do najmniejszych w Polsce. Obejmuje obszar Pienin Właściwych i Pieninek, Przełom Dunajca, Pieniny Czorsztyńskie oraz niewielką eksklawę na terenie Pienin Spiskich – Zielone Skałki. Bilety wstępu obowiązują na wejście na platformy widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy (jeśli odwiedza się je jednego dnia, można to zrobić w ramach jednego biletu) oraz na szlak wodny Przełomem Dunajca – bilety są tu doliczone do ceny spływu. Na terenie Parku poruszać można się pieszo po wyznakowanych szlakach. Dla ruchu rowerowego udostępniona jest tylko Droga Pienińska w Przełomie Dunajca oraz droga asfaltowa łącząca Czorsztyn z Niedzicą. Na terenie Parku znajduje się Zamek Pieniński w Czorsztynie i wstęp do niego możliwy jest po wykupieniu biletu wstępu w kasie w pawilonie w Czorsztynie. 

Siedziba PPN mieści się w Krościenku nad Dunajcem. W siedzibie dyrekcji mieści się wystawa przyrodnicza udostępniona za niewielką opłatą (wartość biletu wstępu do Parku). Działają także pawilony wystawowe w Szczawnicy, Czorsztynie, Sromowcach Niżnych, Sromowcach Wyżnych – Kątach z udostępnionymi nieodpłatnie niewielkimi wystawami poświęconymi przyrodzie, historii i kulturze Pienin. 

Atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego 

Powstanie PPN związane było z ogromną wartością krajobrazową i przyrodniczą tego obszaru. Roślinność Pienińskiego Parku Narodowego jest wyjątkowo bogata, a przy tym niespotykana na tak niskich wysokościach. Ze względu na specyficzne warunki można tu spotkać roślinność alpejską, naskalną, ciepłolubną, a także liczne gatunki storczyków. Spośród ponad 1000 roślin naczyniowych wiele to gatunki endemiczne. Bogaty i różnorodny jest też świat pienińskich owadów. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie występuje niepylak apollo, duży, biały motyl z widowiskowymi kropkami na skrzydłach. 

Największą atrakcją, która trafiła na logo Pienińskiego Parku Narodowego, jest Przełom Dunajca. Rzeka wpada tu między skalne ściany, a urwiska Trzech Koron, Sokolicy, Czertezików wyglądają stąd wyjątkowo monumentalnie. Przełom pokonać można na tradycyjnych flisackich tratwach spływu pienińskiego, pontonach, kajakach lub pieszo oraz rowerem po Drodze Pienińskiej biegnącej częściowo po stronie słowackiej. 

Wyjątkowy krajobraz Pienin Właściwych i Pieninek przyciąga do Pienińskiego Parku Narodowego tysiące turystów. Przygotowano dla nich około 35 km szlaków pieszych, dzięki którym można dokładnie poznać cały teren. Najpopularniejsze cele wędrówek to Trzy Korony i Sokolica. Poza możliwością wędrówek pozostaje jedynie uroczysko Zielone Skałki. Przy szlaku niebieskim prowadzącym z Czorsztyna, na polanie Majerz prowadzony jest kulturowy wypas owiec i działa bacówka, w której można kupić sery.

 

polecamy:

partnerzy: