Jurajskie dolinki pod Krakowem

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to cudny region turystyczny. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy rodzinnej rekreacji, jak i pasjonaci sportów ekstremalnych. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Park Krajobrazowy Dolinki Podkrakowskie, jedna z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spacer po tutejszych szlakach to nie tylko podziwianie pięknej przyrody, lecz także okazja do spotkania historią. Na terenie parku znajduje się łącznie 7 dolinek i 5 rezerwatów. Które w nich warto odwiedzić? Przygotowaliśmy plan wycieczki jednodniowej po jurajskich dolinkach pod Krakowem.

Dolina Kluczwody

Wycieczkę rozpoczynamy w Dolinie Kluczwody. Dojazd na miejsce z centrum Krakowa nie powinien zająć więcej niż pół godziny. Choć można dojechać tu komunikacją miejską, rekomendujemy podróż własnym autem. Na miejscu jest niewielki darmowy parking, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód. Dolina Kluczwody znajduje się na terenie urokliwej miejscowości Zelków w gminie Zabierzów. To jedna z najpiękniejszych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Profesjonalnie przygotowana trasa turystyczna częściowo prowadzi nas wzdłuż wartkiego potoku Kluczwody, stanowiącego niegdyś granicę między zaborem austriackim i rosyjskim. Po drodze woda tworzy dwie malownicze kaskady. Najbardziej charakterystycznym elementem Doliny Kluczwody są jednak jaskinie jury. Warto zobaczyć przede wszystkim dwie z nich: Jaskinię Wierzchowską i Jaskinię Mamutową. Co ciekawe, archeologom udało się odnaleźć w tym miejscu prawdziwe kości i kły mamuta! Na przejście całej dolinki trzeba przeznaczyć około 2h.

Dolina Racławki i Tenczynek

Po zwiedzeniu Doliny Kluczwody kierujemy się na zachód. Dojazd na parking przy Dolinie Racławki zajmie nam mniej więcej 20-30 minut. Podczas spaceru położoną między Dubiem a Racławicami Doliną Racławki koniecznie wstąpmy do rezerwatu przyrody, stanowiącego zdecydowanie najpiękniejszą i najbardziej malowniczą część trasy turystycznej. Po drodze zobaczymy liczne wąwozy, kamieniołomy i dawne wyrobiska. Nasłonecznione zbocza doliny porastają monumentalne starodrzewy bukowe oraz roślinność typowa dla terenów górskich. Nad okolicą górują występujące tu i ówdzie ostańce wapienne uformowane w niezwykłe kształty. Zwiedzając Dolinę Racławki można natrafić także na cenne zabytki architektury. Jedną z budowli znajdujących się na trasie szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego jest gotycki Kościół Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach. Po odwiedzeniu kościółka znów wracamy do samochodu i jedziemy na obiad w okolice Tenczynka.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Wybudowano go w systemie Orlich Gniazd, czyli średniowiecznych twierdzy wzniesionych w celu strzeżenia granic Królestwa Polskiego. Choć do dzisiejszych czasów zachowała się jedynie część warowni, mimo to zamek jest częstym celem wędrówek dla turystów z Krakowa i okolic. Najlepiej przyjechać tu w sobotę, niedzielę lub dni świąteczne, ponieważ wtedy ruiny są udostępnione do zwiedzania. Przy zamku znajdują się trzy obszerne parkingi, nie musimy się więc martwić o miejsce do zostawienia auta. Dwa z nich są darmowe, a jeden płatny. Ruiny zamku są bardzo okazałe: to jedne z największych na całej jurze. Podczas zwiedzania będziemy mieli okazję zobaczyć pozostałości barbakanu, przejść się po dziedzińcu zamku górnego i podziwiać dawny mur obronny. W zamku znajdują się także dwa punkty widokowe: wieża Nawojowa oraz Barbakan. Warto się na nie wdrapać, ponieważ z góry rozpościera się fantastyczny widok na pozostałe zabudowania zamkowe i okolicę. Przy sprzyjającej pogodzie można stąd dostrzec nawet tatrzańskie szczyty! Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zamek został wybudowany na dawnym stożku wulkanicznym. W trakcie zwiedzania towarzyszyć nam będą przewodnicy, którzy przybliżą historię zamku oraz wspomną o tajemniczych legendach związanych z tym niezwykłym miejscem.

Dolina Brzoskwinki

Po dniu pełnym wrażeń należy się nam odpoczynek. Jeśli marzy wam się relaks w spokojnym miejscu z dala od popularnych tras turystycznych, polecamy Dolinę Brzoskwinki. Choć to niewątpliwie jedna z najbardziej urokliwych dolinek jurajskich, nie spotkacie tutaj tłumów. Dolinka jest niewielka (ma około 4 km), jednak bardzo malownicza. Popołudniowy spacer najlepiej rozpocząć na parkingu we wsi Chrosna. Szlak wiedzie polną drogą, gdzieniegdzie poprzecinaną ścianami skalnymi. Z punktu widokowego na grzbiecie Garbu Tenczyńskiego możemy podziwiać piękny widok na kołyszące się łany zbóż. Przy odrobinie szczęścia możemy akurat natrafić na zachód słońca – gwarantujemy, że oglądany z tego miejsca naprawdę zapiera dech w piersiach.

Plan twojej wycieczki

9:00 wyjazd z Krakowa
9:30 zwiedzanie Doliny Kluczwody
• Jaskinia Wierzchowska Górna
• Jaskinia Mamutowa
11:30 przejazd na parking przy Dolinie Racławki
12:00 zwiedzanie Doliny Racławki
• rezerwat
• Szlak Architektury Drewnianej – kościółek w Paczółtowicach
15:00 obiad w Tenczynku
16:00 zwiedzanie zamku Tenczyn w Rudnie
17:00 przejazd na parking przy Dolinie Brzoskwinki
17:30 spacer Doliną Brzoskwinki
19:30 powrót do Krakowa

polecamy:

partnerzy: