Hasło „polskie góry” przywołuje przed oczy głównie obraz Tatr. Ale to tylko niewielki wycinek tego, co czeka każdego, kto chciałby wybrać się na wędrówkę. Są one znacznie bardziej rozległe, zróżnicowane i co ważne całe godne są głębszego poznania. Poznaj 7 miejsc, które warto odwiedzić w Polskich górach.
Jak wybrać miejsce na wyjazd w góry
Wybierając miejsce na wyjazd w polskich górach, trzeba kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Jedni wolą poszarpane tatrzańskie szczyty, inni łagodne, pokryte połoninami bieszczadzkie grzbiety. Nie można się spinać, że coś trzeba koniecznie zobaczyć i przejść. To tylko kwestia własnego nastawienia i upodobań. Osoba z lękiem przestrzeni będzie się źle czuła na Orlej Perci czy wejściu na Giewont, ale może odkryć magię gór, wędrując gorczańskimi halami i spoglądając na Tatry z oddali.
Dla wyboru celu wycieczki ważne jest też, z kim się podróżuje. Podczas wypadu z dziećmi oraz z osobami dorosłymi trzeba wybierać inne cele. Warto też zwrócić uwagę na możliwości i kondycję, żeby piękna wędrówka nie zmieniła się w koszmar.
Gdzie warto jechać w góry? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi
Tatry – najwyższe i najbardziej wymagające
W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć Tatr. Dla wielu osób najpiękniejsze miejsca w polskich górach znajdują się właśnie tu. To góry bardzo zróżnicowane, gdzie można znaleźć szlaki zarówno dla początkujących i na wypady z dziećmi, jak i bardzo wymagające, dla zaawansowanych turystów.
Najłatwiej chodzi się po tatrzańskich dolinach, które mają mnóstwo uroku. Dolina Kościeliska, Strążyska, Dolina Białego, a także Dolina Rybiego Potoku, na której końcu znajduje się Morskie Oko. One każdego roku przyciągają tysiące turystów spragnionych pięknych widoków. Z nich można też dojść do udostępnionych dla turystów tatrzańskich jaskiń. W 2023 r. po dłuższym remoncie otwarto dla odwiedzających Jaskinię Mroźną.
Jakie inne miejsca w Tatrach można polecić na jednodniowe wędrówki? Na pewno Dolinę Gąsienicową i jej otoczenie, Giewont oraz niezwykle widokową, a nieco niedocenianą Rusinową Polanę, z której podziwiać można oszałamiające panoramy Tatr.
Dla bardziej zaawansowanych wyzwaniem będzie Orla Perć z jej drabinkami i klamrami, a także wejście na Rysy, które od polskiej strony jest dość wymagające.
Pieniny – nie tylko Trzy Korony
Gdzie w góry latem, wiosną czy jesienią? Na przykład w Pieniny. To niewielka, ale niezwykle malownicza grupa górska, która wznosi się ponad Doliną Dunajca. Utożsamiana jest przede wszystkim z Trzema Koronami, których białe zęby wznoszą się nad Przełomem Dunajca. One oraz sąsiednia Sokolica są miejscemi w Pieninach, które warto odwiedzić.
Można też wybrać się w Małe Pieniny, które wznoszą się wzdłuż granicy ze Słowacją od Szczawnicy po Jaworki. To właśnie tu znajduje się najsłynniejszy okoliczny wąwóz Homole. Nad nim wnosi się najwyższy szczyt tego łańcucha górskiego, Wysoka (tak, tak, Trzy Korony to wcale nie najwyższy szczyt tego pasma). A wędrówka grzbietem Małych Pienin od Jaworek do Szczawnicy to prawdziwa uczta dla oczu. No i można stąd podziwiać majestatyczną sylwetkę Trzech Koron, a także cały łańcuch Tatr.
Góry Stołowe – w skalnych labiryntach
Kto nie marzy o przeniesieniu do świata fantazji i baśni? W Górach Stołowych to możliwe. Szczególnie godne polecenia są tu dwa miejsca – Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały.
Pierwsze z nich jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Choć słowo „szczyt” średnio do niego pasuje – przypomina potężny trapez, z wywłaszczoną wierzchowiną. Na jej skraju stoi jedno z najpiękniej położonych schronisk w polskich górach. Oszałamiające widoki to dopiero wstęp do dalszych atrakcji. Za budynkiem, na wierzchowinie rozpoczyna się szlak prowadzący między skałkami oraz w szczelinach i rozpadlinach. Najgłębszym miejscem jest tu Piekiełko – wąska rozpadlina, do której schodzi się po stopniach wykutych w skale. Śnieg potrafi się tu utrzymywać aż do czerwca.
Drugie z niezwykłych miejsc w Górach Stołowych to Błędne Skały. Fantazyjny labirynt pobudził nawet wyobraźnie twórcy filmu Opowieści z Narnii. Czy może być lepsza rekomendacja? Przechodząc wąskimi przejściami między skałami, można się poczuć jak przeniesionym do baśniowego świata marzeń i niecodziennych stworów. To także idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi.
Śnieżka – z Polski na najwyższy szczyt Czech
Nie ma drugiego takiego miejsca w polskich górach, by idąc z Polski wyjść na najwyższy szczyt innego państwa. A tak właśnie jest w przypadku Śnieżki w Karkonoszach. Naga, pokryta skalnym rumoszem i kosówką kopuła widoczna jest z wielu miejsc na Dolnym Śląsku. Wejście na górę można potraktować zarówno jako pętlę z Karpacza, jak i część wędrówki malowniczym grzbietem Karkonoszy.
Oprócz samej Śnieżki na uwagę zasługuje tu Kocioł Małego i Wielkiego Stawu z klimatycznym schroniskiem Samotnia, a także leżące nieco dalej Śnieżne Kotły, których strome oberwane zbocza wyglądają niezwykle majestatycznie.
Babia Góra – królowa Beskidów
Nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu prezentującym najpiękniejsze góry w Polsce i miejsca, które warto odwiedzić. Babia Góra, Diablak, Królowa Beskidów, Królowa Niepogód. Określeń na ten szczyt jest wiele. Z daleka wygląda jak potężna piramida albo ogromny, wyniesiony ponad całą okolicę wał.
Babia Góra to jedyne miejsce w polskich Beskidach, gdzie można zobaczyć wszystkie piętra roślinności górskiej, aż po skalne rumowiska. Szczyt ma też wybitne walory widokowe i rozciągają się stąd panoramy obejmujące Tatry, Beskidy, a także góry na Słowacji. Zasłużoną sławą cieszy się podziwianie wschodów i zachodów słońca na Babiej Górze, ponieważ można tu wejść w około 2 h zarówno ze schroniska Markowe Szczawiny, jak i z parkingu znajdującego się na Przełęczy Krowiarki.
Bieszczady – gdzie wiatr gna przez połoniny
Niewiele jest gór w Polsce, które obrosły tak wielką romantyczną legendą jak Bieszczady. Może gra tu rolę melancholia połoninnych traw chylących się na wietrze albo opuszczone doliny nastrajają do takich przemyśleń. Jedno jest pewne. Te górskie pasma trafiły nawet do popularnego powiedzenia, „a gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać…”.
Wizytówką Bieszczadów są połoniny – Wetlińska, Caryńska, Bukowe Berdo czy też połoniny porastające Tarnicę i jej okoliczne szczyty – Kopę Bukowską, Halicz i Rozsypaniec. Każde z tych miejsc to gotowy przepis na wspaniałą wycieczkę, najpierw wśród bukowych lasów, a następnie bieszczadzkich łąk.
Jednak przyjeżdżając tu, nie można też zapominać o drugiej twarzy tych gór. O dolinach opuszczonych wsi, takich jak Caryńskie, Łopienka, Beniowa, Tyskowa i innych, gdzie jedynym śladem po dawnych mieszkańcach są stare cmentarze, przydrożne krzyże, a czasem, jak w Łopience odbudowana społecznymi siłami malownicza cerkiew.
Gorce – z widokiem na Tatry
Dla tych, którzy uwielbiają dalekie widoki, a szczególnie te na Tatry, doskonałą propozycją wycieczki w góry będą Gorce. To pasmo, które rozciąga się między Krościenkiem a Rabką. Jego zbocza porastają lasy świerkowe i mieszane, ale na grzbietach jest mnóstwo widokowych polan i hal. To ślady po dawnych pastwiskach i prowadzonej tu gospodarce pasterskiej.
Dziś nadal w kilku miejscach odbywa się wypas kulturowy, który przybliża dawne zwyczaje. Ale hale to też doskonałe punkty widokowe. A dodatkowo na kilku szczytach, jak na Lubaniu, Magurkach czy Gorcu stanęły wieże obserwacyjne.
Polskie góry to bogactwo krajobrazów i widoków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są miejsca bardziej i mniej popularne. Takie, które przyciągają tłumy i inne, które odkrywać można w samotności. Jedno jest pewne, wybór zawsze będzie dobry, niezależnie czy będą to Tatry, Beskidy, Pieniny czy może Sudety.