Niezapomniane widoki w Dolinie Białego 

Dolina Białego w Tatrach Zachodnich uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich. Niezbyt długa, bardzo malownicza, świetnie nadaje się na krótsze wycieczki, także zimowe. Może być też początkiem lub końcem trasy w formie pętli przez Sarnią Skałę i Dolinę Strążyską. 

Dolina Białego – Zakopane na wyciągnięcie ręki! 

Spędzając urlop w Zakopanem, do większości atrakcyjnych szlaków pieszych należy podjechać i to czasem dość daleko. Tymczasem wycieczkę do Doliny Białego można zorganizować bezpośrednio z miasta. Jej wylot znajduje się bowiem około pół kilometra od kompleksu skoczni narciarskich na Krokwi. Można tu dotrzeć pieszo, komunikacją zbiorową lub samochodem, zostawiając go na parkingu pod Krokwią lub przy wylocie sąsiedniej Doliny Strążyskiej. 

Dzięki takiej lokalizacji Dolina Białego jest idealna na spacery, tym bardziej że jej pokonanie w dwie strony zajmuje zaledwie półtorej godziny. Choć jest to łatwa wędrówka, to warto pamiętać, że dno doliny nie nadaje się do prowadzenia wózka dziecięcego. 

Dolina Białego – nazwa i otoczenie

Pochodzenie nazwy Doliny Białego tłumaczona jest na dwa sposoby. Pierwszy to kolor skał znajdujących się w potoku, druga odnosi się do piany, jaka tworzy się na płynących z prędkością prawie 190 km/h chłodnych wód strumienia. Biały Potok ma swoje źródła pod Giewontem i to właśnie jego masyw zamyka od południa perspektywę doliny. Po jej wschodniej stronie ciągnie się grzbiet z Krokwią, zaś po zachodniej ramię Giewontu z Suchym Wierchem i Sarnią Skałą. 

Dolina była odwiedzana już w końcu XVIII i w XIX w. ze względu na bliskość Zakopanego i łatwy dostęp. Doceniano także jej walory krajobrazowe z bystro toczącym się potokiem, który tworzy w korycie kotły, progi i bystrza. Szczególnie spektakularnie wygląda wiosną, gdy topnieje śnieg i powstająca z niego woda płynie w dół. Potok szumi wówczas bardzo głośno, tworzą się na nim wiry i małe wodospady, a jego huk czasem ciężko przekrzyczeć. 

Wycieczka Doliną Białego

Wycieczka Doliną Białego może być świetnym pomysłem na mniej pogodny dzień albo wówczas, gdy część dnia zaplanowana jest na inne atrakcje. Jej dnem prowadzi żółty szlak pieszy, który rozpoczyna się przy Drodze Pod Reglami, około pół kilometra od Wielkiej Krokwi. Wejście z rzeźbioną, drewnianą bramą jest łatwe do zlokalizowania, a tuż za nią znajduje się punkt kasowy, w którym można kupić bilety. 

W dolnej części dolina jest dość wąska, a ścieżka prowadzi blisko potoku. Po 45 minutach wędrówki dociera się do miejsca, gdzie szlak gwałtownie skręca, a nad potokiem przerzucone są malownicze mostki. Są tu też ławki, na których można odpocząć. Tu znajduje się też atrakcja Doliny Białego – wodospad. Nie jest wprawdzie imponujących rozmiarów, ale nadrabia z powodzeniem malowniczością. 

Innym ciekawym miejscem w Dolinie Białego jest znajdująca się niżej zamknięta kratą sztolnia. Została wykuta na początku lat pięćdziesiątych XX w. na polecenie Rosjan. Uczeni z ZSRR mieli nadzieję znaleźć tu złoża uranu, ale przeliczyli się i w 1955 r. prace zostały zakończone. Ze względu na strategiczny charakter sztolni do zakończenia jej eksploatacji dostęp do doliny był zamknięty dla turystów. 

Przy wodospadzie duża część turystów, którzy wybrali się głównie na spacer, zawraca. Ci, którzy chcą kontynuować, zaczynają podejście do czarnego szlaku prowadzącego na Sarnią Skałę. Wrócić można tą samą drogą albo kontynuować wędrówkę do Doliny Strążyskiej i jej wylotu, który dzieli od Doliny Białego nieco ponad kilometr. 

polecamy:

partnerzy: