Małopolska to bez wątpienia jeden z najchętniej odwiedzanych regionów naszego kraju. Niezwykłe bogactwo przyrodnicze, wyjątkowe położenie geograficzne, bogate dziedzictwo kultury i historii oraz niesłychana różnorodność przyrodnicza sprawiają, że ta część Polski charakteryzuje się wysokim potencjałem turystycznym. Chętnych do poznawania najpiękniejszych ludowych tradycji nie brakuje. Podróż po Małopolsce to jedyna w swoim rodzaju okazja do odkrywania dawnych dziejów państwa i narodu polskiego. Region zapewnia jednak nie tylko możliwość spotkania z historią, lecz także doskonały wypoczynek na tle pięknej przyrody oraz świetną zabawę w nowoczesnych obiektach sportowo-rekreacyjnych. Planujesz urlop w Małopolsce i zastanawiasz się, gdzie pojechać? Zebraliśmy dla ciebie największe atrakcje Małopolski w jednym artykule.
Plan twojej wycieczki
Dzień 1: Kraków
10:00 Rynek Główny w Krakowie
13:00 przerwa na kawę (Jama Michalika)
14:00 Zamek Królewski na Wawelu
15:00 obiad na Rynku
16:00 spacer nad Wisłę
17:00 zwiedzanie Kazimierza
20:00 nocleg
Dzień 2: Wieliczka
9:00 śniadanie na Kazimierzu
10:00 wyjazd z Krakowa
11:00 zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce
13:00 przerwa na obiad
15:00 Skansen Taboru Kolejowego w Wieliczce
18:00 nocleg w Rabce-Zdroju
Dzień 3: Gorczański Park Narodowy
10:00 start z Obidowej
11:00 schronisko Stare Wierchy
15:00 schronisko przy Turbaczu
19:00 powrót do Obidowej
20:00 nocleg w Białce Tatrzańskiej
Dzień 4: Białka Tatrzańska
10:00 rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami
13:00 obiad
14:00 wyjazd kolejką na szczyt Kotelnicy Białczańskiej
19:00 nocleg w Zakopanem
Dzień 5: Zakopane
10:00 Muzeum Stylu Zakopiańskiego
12:00 zwiedzanie Krupówek
14:00 obiad na Krupówkach
16:00 spacer do Wielkie Krokwi
18:00 wjazd kolejką na Gubałówkę
Dzień 6: Chochołów
11:00 całodzienny relaks na termach
20:00 nocleg w Zatorze (ośrodek WesternCamp)
Dzień 7: Energylandia
10:00 całodzienna zabawa w parku rozrywki
14:00 obiad w strefie gastronomicznej
Jeden dzień w Krakowie: trasa i plan zwiedzania
Zwiedzanie Małopolski zaczynamy od Krakowa – dawnej stolicy Polski. Mówi się, że jeden dzień w tym mieście to stanowczo za mało. Nawet rodzimi mieszkańcy mawiają, że magię tego niezwykłego miasta można odkrywać wciąż i wciąż na nowo. Jednak nawet jeśli macie do dyspozycji tylko jeden dzień, zdążycie w tym czasie zakosztować cudownej atmosfery Krakowa. Oczywiście z góry trzeba założyć, że nie uda się zobaczyć wszystkich atrakcji. Najlepiej skupić się na kilku wybranych wcześniej punktach i dać sobie trochę swobody. Większość turystycznych perełek Krakowa znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Warto zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto wraz z otaczającymi je Plantami, wybrać się na spacer na Wawel (polecamy pójść Drogą Królewską, najbardziej reprezentacyjną trasą turystyczną w Krakowie), a stąd nad Wisłę i na Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, a obecnie modną artystyczną część Krakowa. W przerwie proponujemy wypić kawę w najsłynniejszej kawiarni artystycznej Krakowa, czyli w Jamie Michalika, oraz zatrzymać się na obiad w którejś z fantastycznych restauracji na Rynku. Jeśli chodzi o nocleg, polecamy wybrać jakiś klimatyczny hostel na Kazimierzu.
Atrakcje okolic Krakowa: Wieliczka, Chabówka, Rabka-Zdrój
Po zjedzeniu pysznego śniadania na krakowskim Kazimierzu (mnóstwo restauracji śniadaniowych znajdziecie wokół Placu Nowego) opuszczamy Kraków i kierujemy się do jednej z najbardziej popularnych gmin w bliskim sąsiedztwie stolicy Małopolski. Na liście atrakcji do odwiedzenia w Polsce południowej obowiązkowo powinna znaleźć się Wieliczka. To bardzo ciekawe, historyczne miasteczko słynie przede wszystkim ze znajdujących się tu żup solnych. Przepiękną Kopalnię Soli co rok odwiedza ponad milion turystów. Wejście do kopalni usytuowane jest przy ul. Daniłowicza 10. Odwiedzający mają do wyboru kilka alternatywnych tras zwiedzania, m.in. górniczą i turystyczną. Ze swej strony szczególnie polecamy trasę turystyczną, wiodącą przez ponad 20 podziemnych komór połączonych siecią krętych (i oczywiście oświetlonych) korytarzy. Po drodze możemy podziwiać niesamowite solankowe jeziora, przepiękne sale oraz wspaniałe zabytki, jak słynna kaplica św. Kingi. Na wizytę w kopalni warto poświęcić co najmniej dwie godziny. Po zwiedzaniu krótka przerwa na obiad i regenerację sił.
Kolejnym punktem na naszej trasie jest oddalona od Wieliczki o niecałą godzinę drogi Chabówka. Możemy w niej odwiedzić słynny skansen taboru kolejowego. Ekspozycja składa się z blisko 90 zabytkowych pojazdów szynowych. Skansen w Chabówce to największe tego typu muzeum w Polsce. To prawdziwa gratka dla osób pragnących poznać historię polskiego kolejnictwa i przespacerować się pomiędzy wielkimi maszynami. Coś takiego naprawdę warto zobaczyć.Jeśli chodzi o obiekty noclegowe, w najbliższej okolicy znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Naszym zdaniem najlepiej zatrzymać się w pobliskim uzdrowisku, malowniczo położonej Rabce-Zdroju.
Gorczański Park Narodowy
źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gorcza%C5%84ski_Park_Narodowy_a2.jpg
Małopolska to nie tylko historia i zabytki. To również piękne góry! Wyjątkowym pasmem rozciągającym się niedaleko Rabki-Zdroju są Gorce. Warto przeznaczyć jeden dzień wycieczki na aktywny odpoczynek w tym miejscu. Gorczański Park Narodowy oferuje mnóstwo przepięknych i świetnie oznaczonych szlaków turystycznych. Warto zdobyć się na wysiłek i dotrzeć na sam szczyt Gorców – Turbacz. Do wyboru mamy kilka alternatywnych ścieżek; my proponujemy wam szlak z Obidowej przez Stare Wierchy. Do schroniska PTTK na Starych Wierchach dotrzecie po niecałej godzinie spokojnego marszu. Stąd do schroniska PTTK na Turbaczu, gdzie proponujemy zrobić dłuższy przystanek na ciepły posiłek, zostanie wam już tylko około dwie i pół godziny. Z Obidowej wyruszcie szlakiem zielonym. Gdy dotrzecie do Przełęczy Obidowskiej, dotychczasowy szlak skręci w lewo – wy jednak kontynuujcie wędrówkę prosto, tym razem za znakami czerwonymi, które doprowadzą was do schroniska i sam szczyt Turbacza. Powrót do Obidowej to około dwugodzinny spacer.
Atrakcje Białki Tatrzańskiej
źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_w_Bia%C5%82ce_Tatrza%C5%84skiej_SeD_IMG_5903.JPG
Po tak aktywnym dniu pora na zasłużony odpoczynek. Około 30 minut drogi z Obidowej leży jedna z najbardziej malowniczych wsi podhalańskich, Białka Tatrzańska. To tutaj polecamy zatrzymać się na noc, a kolejnego dnia poznać najciekawsze atrakcje okolicy. Rano wybierzcie się na spacer do rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami. Po południu polecamy natomiast wyjazd kolejką widokową na szczyt Kotelnicy (pamiętajcie, by wcześniej sprawdzić czy w dany dzień wyciąg będzie czynny). A skoro już jesteśmy na Podhalu, nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie polecili wam wyjazdu do Zakopanego! Znajdźcie nocleg gdzieś w centrum i przygotujcie się na jutrzejsze zwiedzanie zimowej stolicy Polski.
Zakopane w pigułce
Zakopane jest jedną z głównych baz wypadowych w Tatry. Ponieważ jednak dopiero co wróciliśmy z wędrówki po Gorcach, tym razem proponujemy wam zwiedzanie kolebki stylu zakopiańskiego w trochę odmienny sposób. W tym uroczym górskim kurorcie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzanie rozpocznijcie od wizyty w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. Niezwykłą atmosferę tego miejsca tworzy zarówno bardzo interesująca ekspozycja etnograficzna (ornamenty i stroje ludowe, ceramika, rzeźba oraz oryginalne sprzęty i meble właściciela pochodzące z przełomu XIX i XX wieku), lecz także niepowtarzalny styl architektoniczny. Willę zaprojektował nie kto inny, jak sam Stanisław Witkiewicz.
W samym centrum Zakopanego, przy słynnej ulicy Krupówki, czeka na was cała masa atrakcji dla dużych i małych. Najsłynniejszy deptak w Polsce jest bardzo popularny wśród turystów również z powodu wielu klimatycznych góralskich knajpek oraz straganów z produktami regionalnymi.
Po obiedzie warto się na spacer ulicami Tetmajera i Piłsudskiego do Wielkiej Krokwi. Świetną atrakcją może być także wieczorna przejażdżka kolejką na Gubałówkę.
Relaks na termach
W bliskim sąsiedztwie Zakopanego znajdziecie jedyną w swoim rodzaju atrakcję, którą można określić jako żywy skansen. Mowa tu o wsi Chochołów, najlepiej zachowanym kompleksie budownictwa podhalańskiego. Możecie tu podziwiać oryginalne XVIII i XIX-wieczne drewniane chaty, kapliczki, figury i krzyże. Inną atrakcją Chochołowa jest kompleks termalny Chochołowskie Termy. Podarujcie sobie odrobinę przyjemności i wybierzcie się tu na całodzienny relaks.
Noc na Dzikim Zachodzie
Myślicie, że to koniec atrakcji? Małopolska ma do zaoferowania znacznie więcej! Ciekawą przygodą może być nie tylko zwiedzanie, lecz także sam nocleg. Jeśli szukacie miejsca z klimatem, świetną opcją może być ośrodek wypoczynkowy WesternCamp w Zatorze. To bez wątpienia jedna z najciekawszych inwestycji ostatnich lat. Nowoczesny kompleks WesterCamp jest inspirowany tematyką westernową. Poczujecie się tu jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie i miło spędzicie czas w indiańskim tipi.
Fenomenalna Energylandia
Na koniec wycieczki po Małopolsce zaplanowaliśmy coś naprawdę ekstra. Wszystkim fanom dobrej zabawy i osobom szukającym rozrywki na naprawdę wysokim poziomie serdecznie polecamy Energylandię. Największy park rozrywki w Polsce oferuje kilkadziesiąt atrakcji podzielonych na sześć całkowicie odmiennych stref tematycznych. Obiekt zajmuje gigantyczną powierzchnię 35 hektarów – czegoś takiego nie znajdziecie nigdzie indziej w kraju. Dzień spędzony w Energylandii będzie wspaniałym uwieńczeniem podróży po Małopolsce. Zapewniamy, że przywieziecie stąd naprawdę niesamowite wspomnienia! Oprócz doskonałej rozrywki Energylandia słynie także z doskonałej gastronomii: na terenie wesołego miasteczka funkcjonuje kilkadziesiąt restauracji, kawiarni i barów szybkiej obsługi.