Zima i góry – to połączenie nasuwa się samo. A jeśli góry to i narty. W południowej części Małopolski nie brakuje ani gór, ani możliwości do uprawiania narciarstwa. Tatry, Podhale, Pieniny i Beskidy – to tu można szusować na stokach o różnym stopniu trudności. W Małopolsce swoich sił mogą spróbować zarówno początkujący, jak i doskonalić swoje szlify i cieszyć się z adrenaliny narciarze bardziej zaawansowani.

Stoki narciarskie Małopolska

Nie da się oczywiście porównywać możliwości uprawiania narciarstwa w Małopolsce z krajami alpejskimi czy włoskimi Dolomitami. Mamy tu do czynienia z zupełnie inną skalą samych gór, a co za tym idzie, także infrastruktury. Nie znaczy to jednak, że narciarze będą się tu nudzić. Co to, to nie. Ostatnie lata przyniosły w całym regionie liczne modernizacje wyciągów i stacji oraz inwestycje w poprawę infrastruktury.
Bardzo ważnym i praktycznym z punktu widzenia narciarzy projektem jest wspólny skipass Tatry Super Ski, do którego należy 18 stacji narciarskich – 14 w Polsce i 4 na Słowacji z rejonu Tatr, Podhala, Spisza i Gorców. Wspólny karnet pozwala szusować na prawie 120 trasach o łącznej długości ponad 80 km. Drugim ze skipassów, które uprawniają do przejazdów na większej liczbie stacji narciarskich Małopolski, jest Pingwin Pass. Jego ośrodki znajdują się w różnych punktach Małopolski – na Słotwinach, Czarnym Groniu koło Andrychowa i w Kasinie w Beskidzie Wyspowym.

 

Stacje narciarskie w Małopolsce – Tatry i Podhale

Tatry nazywane są potocznie zimowym sercem Polski, a Zakopane zimową stolicą. Stoki narciarskie w Tatrach przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy. Pierwszy ośrodek znajduje się na Kasprowym Wierchu i ma dwie trasy liczące po około 8 km – Gąsienicową i Goryczkową. Jest on nieoświetlony i nie ma tu sztucznego zaśnieżania. Druga tatrzańska stacja to Nosal, na którym znajdują się trasy trudne oraz bardzo trudna czarna trasa FIS. 

Znacznie szersza oferta zjazdowa znajduje się na Podhalu. Bukowina Tatrzańska z jej sztandarowymi stacjami Rusiń-Ski, Olczań-Ski, ale też mniejszymi Zebra Ski czy Niedźwiadek, uwielbiana przez narciarzy Białka Tatrzańska, gdzie czekają trasy na Kotelnicy Białczańskiej. Do wyboru mamy też ośrodek Bania Ski, stacje narciarskie w Jurgowie, Czarnej Górze (Grapa Ski, Koziniec), w Poroninie, Witowie, Małym Cichym. Są to trasy o bardzo zróżnicowanym poziomie. Miejscowości te oferują także wiele innych atrakcji, jak choćby relaks w termach i Aqua parkach. Dla tych, którzy wybiorą Zakopane, a nie czują się na siłach, by stawiać kroki na Nosalu czy Kasprowym, czekają stoki na Gubałówce. Są tu stacje Polana Szymoszkowa i Harenda.

Narty w Pieninach i na Spiszu 

Po sąsiedzku z Podhalem znajduje się Spisz i Pieniny. Na granicy tych regionów są wymienione już stacje w Jurgowie i Czarnej Górze. Jednak to nie wszystko. Bardzo przyjemne i cenione przez narciarzy trasy znaleźć można na Polanie Sosny nad Jeziorem Sromowieckim. Z kolei w samych Pieninach wyciągi narciarskie znajdują się w ich wschodniej części. Pierwsza to stacja narciarska Palenica, do której wjechać można wyciągiem bezpośrednio z centrum Szczawnicy. Druga znajduje się w Jaworkach – Arena narciarska Jaworki Homole z szałasem Bukowniki ma aż 5 tras, które są idealne dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.

Beskid Sądecki – stoki narciarskie w Małopolsce 

Do najlepiej zagospodarowanych pod względem narciarskim rejonów Małopolski należy Beskid Sądecki, a niewątpliwą stolicą jest tu Krynica. Znajdują się tu dwie duże stacje narciarskie – Jaworzyna Krynicka, gdzie znajduje się najdłuższa w Polsce oświetlona trasa o długości 2,6 km oraz trasa czerwona FIS, a także Arena Słotwiny z 11 trasami oraz atrakcją w postaci ścieżki w koronach drzew i wieżą widokową.

Ale to nie koniec. Na granicy z Beskidem Niskim w Tyliczu działają stacje Tylicz Master Ski i Tylicz SKI, które są idealne dla początkujących narciarzy. Niedaleko stąd także do stacji Wierchomla, a nieco dalej w Dolinie Popradu znajdują się RyterSKI w Rytrze oraz Kokuszka w Piwnicznej.

 

Małopolskie stoki narciarskie – Gorce, Beskid Wyspowy, Makowski i Żywiecki 

Na północ od Podhala wznoszą się Gorce. Na ich stokach znajduje się kilka wartych uwagi stacji narciarskich. Nad Nowym Targiem pojeździć można na Długiej Polanie, z kolei piękne widoki na Pieniny, Tatry i Jezioro Czorsztyńskie gwarantują stoki na zboczach góry Wdżar w Czorsztyn Ski. Północne stoki Gorców to stacja Koninki z wyciągiem Tobołów. 

Pięknymi widokami i zróżnicowanymi trasami kuszą też ośrodki w Beskidzie Wyspowym Kasina SKI, Limanowa Ski oraz Laskowa Ski. Z kolei w Beskidzie Małym zjeżdżać można w stacjach Kocierz i Czarny Groń niedaleko Andrychowa, zaś w Makowskim królują niewielkie wyciągi głównie w rejonie Myślenic. Ci, którzy chcą się wybrać w najwyższe partie polskich Beskidów, mogą wybrać stację Mosorny Groń w Zawoi w Beskidzie Żywieckim. 

 

 

polecamy:

partnerzy: