Jaka postać nieodłącznie kojarzona jest z Krakowem? Oczywiście Smok Wawelski. Widać go na straganach z pamiątkami w postaci figurek, kolczyków, maskotek czy nadruków na koszulkach, torbach i innych gadżetach. Ma też w Krakowie swój pomnik – pod Wawelem, tuż obok Smoczej Jamy, w której według legendy miał mieszkać. Od 2023 r. do atrakcji Krakowa dołączył też Smoczy Szlak, który pozwala na poznawanie nieco mniej znanych zakątków miasta, podążając za figurkami smoków. To dobry sposób na urozmaicenie zwiedzania stolicy Małopolski, a smocze figurki pokochają szczególnie najmłodsi turyści.

Smok – symbol Krakowa

Nie da się ukryć, że turyści szukają dziś nie tylko tradycyjnych zabytków, muzeów i atrakcji, ale także czegoś, co pomoże im zwiedzać odwiedzane miejsca w sposób nieszablonowy. Coraz więcej miast tworzy szlaki, które ułatwiają poznawanie danego miejsca, a jednocześnie nie pozwalają popaść w sztampę. Jednym z pomysłów są szlaki nawiązujące do miejscowych symboli. W Krakowie nie mógł być to nikt inny, jak Smok Wawelski. 

Według legendy bestia miała mieszkać w grocie pod wawelskim zamkiem i dawać się we znaki mieszkańcom grodu. Nie mogli jej pokonać rycerze, którzy przybywali z różnych stron, a niemożliwego dokonał w końcu szewc Skuba, który skórę baranią napchał siarką i nadał jej kształt żywego barana. Smok zjadł przysmak, a następnie męczony pragnieniem pił wodę z Wisły tak długo, aż pękł. 

Tyle legendy, która wryła się niezwykle mocno w świadomość nie tylko mieszkańców Krakowa, ale i turystów. Na Wawelu można zwiedzać Smoczą Jamę, czyli grotę w wapiennych skałach zamkowego wzgórza, która jest wielką atrakcją, szczególnie dla dzieci. U jej wejścia, nad Wisłą stanęła w 1972 r. rzeźba Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Stojący na tylnych nogach potwór co jakiś czas zieje ogniem, czym przyciąga zawsze spore grupy turystów. Raz w roku na ulicach Krakowa pojawiają się z kolei „żywe” bestie – w czerwcu odbywa się tu Parada Smoków.

Smoki w Krakowie – zwiedzanie miasta smoczym szlakiem

Smoczy Szlak w Krakowie jest pomysłem oddolnym, który w Budżecie Obywatelskim zgłosili i przegłosowali sami mieszkańcy. Pierwsze rzeźby pojawiły się na ulicach w 2023 r. i powstały na podstawie rysunków dwóch znakomitych krakowskich artystów, Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna. Początkowo wykonano 7 rzeźb, które stanęły w znaczących, ale jednak nieco mniej uczęszczanych przez turystów punktach miasta, jak np. Park Jordana, Plac na Groblach, Plac Axentowicza czy Park Krakowski. Każdy smok wyposażony jest w atrybut, który wiąże się z danym miejscem lub postacią, do której nawiązuje. Z inicjatywy prywatnej Galerii Kazimierz i z jej fundacji w 2024 r. wykonano Smoka Kazimierza. W tym samym roku do grona krakowskich smoków dołączyło 10 kolejnych figurek. Szlak będzie nadal rozwijany i na pewno na tych kilkunastu smokach się nie skończy. Warto śledzić oficjalne strony Krakowa, jak krakow.pl, gdzie zamieszczane są aktualizowane na bieżąco mapy przedstawiające kolejne umieszczane w przestrzeni miejskiej figurki. 

 

polecamy:

partnerzy: