Wadowice to spokojne, niewielkie miasto leżące około 15 km na południe od Zatora. Znane jest przede wszystkim jako miejsce narodzin Karola Wojtyły, Jana Pawła II, którego dom rodzinny jest obecnie muzeum. Do Wadowic przyjeżdżają licznie pielgrzymki, ale także turyści nastawieni na aktywne spędzanie czasu. Miasto leży u podnóża Beskidu Małego i jest dobrą bazą wypadową na szlaki w Paśmie Leskowca i Łamanej Skały.
Wadowice – co zwiedzić w Papieskim Mieście
Historia Wadowic sięga czasów średniowiecza, ale prawdziwą sławę zyskały dopiero w drugiej połowie XX w. W swoich początkach były miastem zasiedlonym przez osadników z terenów Niemiec i rozwijały się jako ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Należały do piastowskich księstw oświęcimskiego i zatorskiego, a następnie weszły w skład starostw.
Życie Wadowic skupiało się wokół Rynku będącego centrum handlowym i miejscem, gdzie swoje domy mieli lokalni rzemieślnicy. W okresie zaborów założono tu stację Traktu Handlowo-Pocztowego, a pod koniec XIX w. doprowadzono linię kolejową.
Do dziś Wadowice zachowały swój kameralny charakter choć są dziś znacznie bardziej znane. To zasługa Jana Pawła II. Przyszły papież-Polak urodził się tu 7 maja 1920 r. w domu nieopodal Bazyliki. Mieszkał tu do ukończenia szkoły średniej, a w późniejszych latach wracał wielokrotnie.
Dziś najważniejsze zabytki i atrakcje Wadowic nawiązują do osoby Jana Pawła II. To przede wszystkim funkcjonujący dziś jako Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. W kamienicy na ul. Kościelnej 7 multimedialne wystawy oraz zbiory pamiątek pomagają odtworzyć życie papieża od dzieciństwa do działalności papieskiej. Zgromadzono tu pamiątki rodzinne z czasów szkolnych, pracy w dekanacie krakowskim i jako biskup krakowski, a także przedmioty pochodzące z czasów pontyfikatu.
Obok Domu Rodzinnego zobaczyć można Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. To późnobarokowy kościół będący centrum życia religijnego Wadowic. Jest też miejscem chrztu i przyjmowania kolejnych sakramentów przez Karola Wojtyłę. Do jego postaci nawiązuje też współczesny kościół pw. Św. Piotra Apostoła wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenia Jana Pawła II z zamachu.
Od wiosny do jesieni Wadowice i ich najbliższe otocznie można poznawać z Kolejki Wadowickiej. To pociąg turystyczny przewożący zwiedzających po zabytkowym centrum miasta i obok najważniejszych atrakcji.
Wadowice – atrakcje dla dzieci
Przyjeżdżając do Wadowic z dziećmi, można skorzystać z kilku atrakcji dedykowanych specjalnie dla nich. W Wadowickim Centrum Kultury działa SOWA, czyli Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności. Jej siedzibą jest wyremontowany dworzec PKP – Stacja Kultury. Powstała we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, a jej wystawa to kilkadziesiąt eksponatów pozwalających na samodzielne eksperymenty. Do tego w SOWA znajduje się też przestrzeń swobodnego tworzenia nazwana Majsternią.
Drugie z polecanych dla dzieci miejsc znajduje się tuż za granicami Wadowic, w Kleczy Górnej. To Apilandia – centrum edukacyjne poświęcone pszczołom. Można tu odbyć niezwykłą podróż w głąb pszczelej krainy i poznać tajemnice świata pszczół oraz pszczelarstwa. Wszystko oczywiście w przystępnej formule, z możliwością dotykania eksponatów i nauki przez zabawę.
Wadowice i okolice – atrakcje dla aktywnych
Wadowice leżą u podnóży Beskidu Małego, więc mogą być doskonałą bazą wypadową na beskidzkie szlaki. Z samego miasta prowadzi niebieski szlak im. Cz. Panczakiewicza, który kieruje się na Groń Jana Pawła II do schroniska Leskowiec i dalej do Tarnawy Górnej. Węzeł szlaków pod schroniskiem umożliwia także obranie innych kierunków wędrówki i wejście m.in. czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim na najwyższe szczyty pasma – Leskowiec i Łamaną Skałę.
Na przedmieściach Wadowic w Gorzeniu Górnym przy dworku Emila Zegadłowicza można z kolei wejść na szlak żółty i wędrować nim niskimi wzgórzami w kierunku Andrychowa.
Okolice Wadowic obfitują też w atrakcje rozrywkowe. Najważniejszą z nich jest Energylandia w Zatorze odległa o zaledwie 15 km. Z kolei w niedalekim Inwałdzie działa Park Miniatur.