Turbacz – najwyższy szczyt Gorców to niezwykle popularny i lubiany cel wycieczek. Przemawia za tym kilka jego zalet. Oferuje wspaniałe górskie panoramy, na czele z rozległym i monumentalnym widokiem na Tatry. Można tu wejść z każdej strony, a na szczyt prowadzi aż 10 wariantów tras (najkrótsze z nich to około 2h 30 min wędrówki). Pod wierzchołkiem znajduje się schronisko, w którym można odpocząć i coś zjeść, a dodatkowo niemal z każdej strony pod stoki Turbacza doprowadzone są wygodne w dojeździe drogi.

Gorce – pasmo górskie z Turbaczem

Turbacz leży w Gorcach, w ich centralnej części i ma wysokość 1310 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem tego pasma i zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Ciekawa jest topografia Turbacza. Jeśli spojrzeć na mapę, wyraźnie widać, że całe Gorce są o niego oparte. To właśnie z tego szczytu rozchodzą się we wszystkie kierunki potężne ramiona z grzbietami opadającymi w okoliczne doliny. Turbacz jest więc klasycznym przykładem rozłogu i jest to jeden z najlepszych przykładów takiego układu w polskich górach. Dzięki temu, że Turbacz jest zwornikiem Gorców, można do niego dojść z każdej strony, idąc grzbietami. Oczywiście niektóre z nich, np. opadające w okolice Nowego Targu czy Koninek, są krótsze, a te ciągnące się w stronę Krościenka, Tylmanowej, Ochotnicy znacznie dłuższe. Od tego właśnie zależy, skąd najszybciej i najłatwiej jest się dostać na szczyt.

Centralna część Gorców objęta jest ochroną Gorczańskiego Parku Narodowego, ale Turbacz jest z niego wyłączony. Niemniej większość szlaków prowadzących na szczyt prowadzi przez tereny GPN i do wędrówki nimi konieczny jest zakup biletu wstępu. Najlepiej zrobić to online przez stronę parku.

 

Turbacz – schronisko z niezapomnianym widokiem

Popularność Turbacza wiąże się przede wszystkim z jego walorami widokowymi. Najlepsze panoramy podziwiać można jednak nie z samego wierzchołka, ale ze znajdującego się około 15 min poniżej schroniska. Dziś szczyt Turbacza ma przerzedzoną pokrywę leśną, więc Tatry są stąd widoczne, ale widok jest znacznie bardziej ograniczony niż spod schroniska.

Tu czeka na turystów wspaniała, szeroka panorama Tatr, które dzięki temu, że oglądane są nad obniżeniem, jakim jest Podhale, wyglądają wyjątkowo monumentalnie. Z kolei schodząc ze szczytu na północ, trafia się na Halę Turbacz i Czoło Turbacza, skąd pięknie widać północną część Gorców i Beskid Wyspowy.

Otoczenie szczytu jest wyjątkowo malownicze. W stronę północną ciągnie się wspomniana już Hala Turbacz, zaś na wschód Hala Długa, na której skraju stoi schronisko Na Turbaczu. Nazwa jest nieco myląca, bo do szczytu jest stąd jeszcze około 15 min marszu. Przy schronisku znajduje się duży węzeł szlaków.

Schronisko Turbacz to jeden z większych tego typu obiektów w Beskidach. Ma kilkadziesiąt pokoi o zróżnicowanym standardzie i pojemności, dwie jadalnie, sprawnie działającą kuchnię i bufet, a także narciarnię i suszarnię. Zatrzymuje się tu niemal każdy, kto wędruje na Turbacz. W budynku schroniska działa Ośrodek Historii Turystyki Górskiej, którego wystawy można zwiedzić za darmo. Z kolei w sąsiednim budynku znajduje się dyżurka GOPR.

Szlaki na Turbacz 

Na sam wierzchołek Turbacza prowadzi tylko jeden szlak – czerwony, Główny Szlak Beskidzki. Ale tras jest tutaj bardzo dużo i co ważne, można je łatwo łączyć, tworząc pętelki. Dzięki temu nie trzeba wychodzić i wracać tą samą drogą. Główny węzeł szlaków znajduje się pod schroniskiem Na Turbaczu, a czasy wejść zależnie od trasy wynoszą od 2 h 30 min po ponad 5 h.

Bardzo chętnie wybierane są trasy z Koninek (wejścia zajmują około 2 h 30 – 2 h 45 min) oraz z Nowego Targu Kowańca (około 2 h 30 min). Podobny czas zajmuje bardzo widokowa wędrówka z Przełęczy Knurowskiej, czyli końca Ochotnicy Górnej czerwonym szlakiem (ok. 2 h 45 min). Znacznie dłużej idzie się z Rabki czerwonym szlakiem (prawie 6 h) oraz z Rzek przez Gorc lub przez Przełęcz Borek (od 4 h 30 min do ponad 5 h).

 

Turbacz – szlaki rowerowe i narciarskie

Turbacz jest także popularnym celem wycieczek rowerowych. Dobrze utrzymane, ale wymagające bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego i umiejętności jazdy w terenie, szlaki prowadzą z Nowego Targu Kowańca, z Rzek przez Przełęcz Borek i z Ochotnicy Górnej.
Z kolei zimą wokół Turbacza utrzymywane są świetnie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego. Po szlakach w tym rejonie chętnie poruszają się też skiturowcy.

 

 

polecamy:

partnerzy: