Turystyka rowerowa święci w ostatnim czasie triumfy. Coraz więcej Polaków przesiada się na rowery dojeżdżając nimi do pracy, ale także aktywnie wypoczywając na rowerowych szlakach. Małopolska od lat jest jednym z liderów, jeśli chodzi o szlaki rowerowe i bardzo mocno stawia na ich rozwój. Znaleźć tu można zarówno szlaki drogowe, z których pokonaniem problemu nie będą mieć nawet dzieci, jak i wymagające górskie trasy MTB, pozwalające na wykazanie się zaawansowanym miłośnikom dwóch kółek.

Velo Małopolska — sieć Małopolskich tras rowerowych

Atrakcyjność turystyczna Małopolski połączona jest z jej doskonałymi warunkami do uprawiania turystyki rowerowej. Władze regionu zauważyły to już dawno i od 2015 r. realizują projekt wytyczenia kompleksowej sieci tras rowerowych Małopolski. Wspólna nazwa projektu to Velo Małopolska i składa się on z 8 szlaków: Wiślaną Trasę Rowerową, Velo Dunajec, Velo Metropolis, Velo Natura, Velo Skawa, Velo Rudawa, Velo Prądnik i Velo Raba. Velo Małopolska ma być osią, wokół której powstawać będą lokalne szlaki rowerowe, co już się dzieje. Trasy wchodzące w skład projektu dobrano w taki sposób, by przebiegały wzdłuż najważniejszych rzek regionu, a jednocześnie w sąsiedztwie głównych linii komunikacyjnych, zarówno kolejowych, jak i drogowych. Ma to ułatwić dostęp do nich i poprawić dostępność turystyczną regionu.

Obecnie gotowe w pełni lub w przeważających fragmentach są: Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec, Velo Metropolis i Velo Natura. Pozostałe cztery są na etapie projektów lub wytyczania w terenie. Ze względu na to, że Małopolska chce się starać o certyfikację tras znakiem Euro Velo są one budowane z uwzględnieniem najwyższych europejskich standardów. Przebiegają niemal w całości wydzielonymi ciągami komunikacyjnymi, bez ruchu samochodowego, są utwardzone, a ich stopień trudności pozwala na korzystanie przez osoby o różnym stopniu rowerowego zaawansowania. Oprócz samych szlaków Velo Małopolska to także punkty obsługi podróżnych oraz Miejsca Przyjazne Rowerom. Małopolska przygotowała specjalny portal dedykowany trasom z mapami, opisami przejazdów oraz informacjami praktycznymi.

Rowerem po Krakowie i okolicach

Kraków jest bardzo dobrze przygotowany do zwiedzania na rowerze. Na dwóch kółkach można bez problemów dojechać w pobliże największych atrakcji, od Rynku przez Wawel, Bulwary Wiślane, Planty. Trasy prowadzą też do Nowej Huty, na Zakrzówek i do Lasku Wolskiego, gdzie znajduje się ogród zoologiczny. Rozwinięta jest także infrastruktura rowerowa taka jak wypożyczalnie sprzętu, samoobsługowe punkty naprawcze czy Miejsca Przyjazne Rowerom.
Oprócz samego Krakowa doskonałym miejscem na jazdę rowerem są okolice miasta. Przez malownicze Dolinki Podkrakowskie można przejechać Pętlą po Gminie Zielonki. Z kolei Rowerowy Pierścień Solny Salina Cracoviensis łączy Bochnię, Wieliczkę i Puszczę Niepołomicką. Jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków rowerowych w okolicach Krakowa jest Szlak Orlich Gniazd prowadzący przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jest to jeden z najstarszych szlaków rowerowych w Polsce, a wśród jego atrakcji są malownicze skalne ostańce oraz jurajskie zamki. 

Rowerem po małopolskich górach

Wiele osób uważa, że najpiękniejszą częścią Małopolski są tutejsze góry. Szlaków rowerowych nie brakuje także tutaj. Przez dużą część obszarów górskich Małopolski prowadzi należące do Velo Małopolska Velo Dunajec i Velo Natura. W Beskidzie Sądeckim, Makowskim, Żywieckim, Niskim, w Gorcach i Pieninach mnóstwo jest też szlaków gminnych i lokalnych prowadzących zarówno utwardzonymi drogami, jak i leśnymi duktami. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy spokojnej jazdy z podziwianiem widoków, jak i prawdziwi rowerowi zapaleńcy uwielbiający wysiłek podczas stromych podjazdów. Na uwagę zasługuje tu przepiękna, biegnąca częściowo na Słowacji trasa rowerowa Wokół Tatr, której widoki, ale i podjazdy zapierają dech w piersiach.

 

polecamy:

partnerzy: