Ekstremalne wrażenia są tym, co przyciąga do parków rozrywki na całym świecie tysiące osób spragnionych mocnych wrażeń. Polskie parki nie pozostają w tej konkurencji ani trochę w tyle, a wprost przeciwnie, to właśnie w Zatorze, niedaleko Krakowa znajduje się największy roller coaster w Europie. Energylandia, którą ledwie krótki spacer dzieli od domków letniskowych Westerncamp, to prawdziwy raj dla wielbicieli ekstremalnych rozrywek. Tutejsze kolejki, których liczba rośnie z roku na rok, biją kolejne rekordy nie tylko w szybkości i wysokości, ale też nowinkach konstrukcyjnych.

Energylandia – zabawa dla każdego

Energylandia to Największy w Europie Park Roller Coasterów i  największy rodzinny park rozrywki w Polsce. Oferowana tu różnorodność i ilość atrakcji jest tak duża, że często jeden dzień to zbyt mało, by spróbować przynajmniej większości z nich. Pomyślana jako rodzinny park rozrywki, Energylandia ma atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku, od przedszkolaków, po nastolatki. W Energyladnii można też odpocząć nad wodą w strefie Water Park oraz Aqualantis.

Większość roller coasterów na terenie parku przeznaczona jest dla dorosłych, młodzieży i starszych dzieci, ale najmłodsi, pod opieką rodziców, mogą skorzystać z kolejek widokowych w strefach dziecięcych oraz z rodzinnego roller coastera Boomerang w Strefie Familijnej. Warto również pamiętać, że Energylandia w dniu urodzin dziecka oferuje bilety za 1 zł.

Energylandia – rollercoastery w światowej czołówce

Roller coastery w Energyladii mogą oszołomić swoją wielkością i rozmachem. Tym bardziej że te największe osiągają prędkości przekraczające – i to znacznie – 100 km/h, ich wysokość zaś porównywalna jest z wielopiętrowymi wieżowcami. Widoczne z daleka, są magnesem przyciągających do Zatoru miłośników mocnych wrażeń.

Hyperion Energylandia

Król jest tylko jeden i nazywa się Hyperion. To  mega roller coaster, najwyższy i najszybszy w Europie, którego wysokość to 77 m, zaś najdłuższy zjazd ma spadek aż 80 m. Atrakcja została otwarta w 2018 r. i jest chlubą parku. Wagoniki rozpędzają się tu do prędkości 142 km/h, czyli szybciej niż wynosi dopuszczalna prędkość na polskich autostradach. Cała trasa liczy półtora kilometra, a pierwszy zjazd o spadku 80 m kończy się w podziemnym tunelu, do którego kolejka wjeżdża na pełnej szybkości. Trasa jest niezwykle zróżnicowana, pełna zakrętów, podjazdów i zjazdów, które powodują chwilowe przeniesienie do stanu nieważkości i powstanie zjawisk grawitacyjnych.

Energylandia – Mayan – król przeciążeń

Choć Mayan nie jest już największym roller coasterem w Energylandii, to nadal przoduje w kategorii największych przeciążeń. Dzięki pięciu inwersjom na trasie dochodzą one do 5g, co jest porównywalne z przeciążeniami, jakich doświadczają piloci samolotów F16 podczas nagłych zwrotów w locie. Konstrukcja ma wysokość 33m, co odpowiada dziesięciopiętrowemu wieżowcowi, a wagoniki poruszają się z prędkością 80 km/h.

Zadra – największy roller coaster na świecie zbudowany z drewna

Każdy z roller coasterów w Energylandii ma w sobie coś szczególnego. Choć Zadra ustępuje Hyperionowi zarówno pod względem wysokości, jak i szybkości, to i tak jest królową. To najwyższy na świecie wooden roller coaster, czyli zbudowany z drewna. Zastosowano w nim nowatorską technologię tłumiącą drgania, co zwiększa komfort jazdy i jednocześnie zmniejsza emitowany przez wagoniki hałas. Kolejka mknie po drewnianym torze z prędkością maksymalną 121 km/h i w czasie niecałych 2 minut pokonuje aż 3 inwersje. W najwyższym punkcie trasa osiąga 63,8 m.

Roller coaster familijny, czyli Dragon Energylandia

Dragon to tak zwana kolejka odwrócona. Oznacza to, że nie jedzie po torach, ale jest do nich podwieszona. Pasażerowie siedzą przypięci specjalnymi zabezpieczeniami, a ich nogi zwisają swobodnie, co potęguje odczucie szybkości. Dzięki głębokim siedzeniom, mniejszym inwersjom oraz bardziej płaskiej linii przejazdu z Dragona mogą korzystać nawet dzieci o wzroście 120 cm w towarzystwie opiekunów.

Speed Water- najszybszy i największy na świecie roller coaster wodny

Kolejny król w swojej kategorii. Speed Water osiąga w najwyższym punkcie ponad 60 m wysokości i porusza się z prędkością 110 km/h. Na jego trasie znajdują się odcinki, gdzie kolejka przejeżdża przez wodę, wzbijając w górę prawdziwe fontanny. I choć nie studzi to emocji, to warto pamiętać, że z przejażdżki na Speed Water wychodzi się mokrym.

polecamy:

partnerzy: