Małopolska należy do najbardziej zróżnicowanych krajobrazowo i przyrodniczo regionów Polski. Znajduje się tu wiele cennych miejsc pod względem ukształtowania terenu, właściwości geologicznych, szaty roślinnej czy populacji zwierząt. Najbardziej wartościowe obszary objęte są ochroną parków narodowych, których w Małopolsce jest aż sześć. Ale atrakcyjne tereny podziwiać można także w parkach krajobrazowych oraz w rezerwatach przyrody. Krótki przegląd pomoże w odpowiedzi na pytanie, gdzie ich szukać.

Parki Krajobrazowe w Małopolsce

Park krajobrazowy to jedna z form ochrony przyrody w Polsce. Podlega on znacznie mniejszym restrykcjom niż park narodowy, w związku z czym turysta może się tu poruszać swobodniej. Na terenach parków krajobrazowych prowadzona jest normalna działalność gospodarcza, mogą pracować w szerokim zakresie miejsca noclegowe, a ochrona polega przede wszystkim na utrzymywaniu balansu między przyrodą a działalnością człowieka.

W Małopolsce znajduje się 11 parków krajobrazowych, które rozsiane są po terenie całego województwa. Czas na ich krótki przegląd.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie – znajduje się na obrzeżach Krakowa. Jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoją scenerię z wapiennymi skałkami i dolinami. Jest to bardzo popularny teren wycieczek weekendowych, ale także miejsce, gdzie można uprawiać wspinaczkę skałkową.

Tenczyński PK położony między Krakowem i Chrzanowem ma niezwykle zróżnicowaną budowę geologiczną. Na jego terenie znajduje się Puszcza Dulowska oraz kilka średniowiecznych zamków. Jest to teren rozwijającej się turystyki rowerowej.

Rudniański PK w rejonie Alwerni obejmuje malownicze tereny Garbu Tenczyńskiego oraz piękną dolinę potoku Rundo objętą rezerwatem przyrody. Ciekawymi miejscami w parku są kamieniołomy porfirów oraz rezerwat Kajasówka, w którym chroniony jest unikalny zrąb tektoniczny porośnięty roślinnością kserotermiczną.

Wiśnicko-Lipnicki PK znajduje się na Pogórzu Wiśnickim, a jego pagórkowaty teren urozmaicają ciekawe wychodnie skalne. Na jego terenie znajduje się wiele ważnych zabytków kultury, w tym zamek w Nowym Wiśniczu, miejscowość Lipnica Murowana z wpisanym na listę UNESCO drewnianym kościołem.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd – choć jego nazwa jednoznacznie kojarzy się z jurajskimi zamkami, to obszar ten ma do zaoferowania znacznie więcej. Malownicze pagórkowate scenerie, skałki wapienne, cenne zbiorowiska leśne oraz Pustynia Błędowska to dość, by zadowolić najbardziej wybrednych. Na terenie parku prężnie rozwija się turystyka rowerowa i wspinaczkowa.

Bielańsko-Tyniecki PK znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. W jego skład wchodzą m.in. Las Wolski, Salwator oraz Tyniec ze znanym klasztorem benedyktynów stojącym na wapiennej skale nad Wisłą. Jest to jeden z bardziej popularnych terenów wypoczynkowych mieszkańców Krakowa.

Park Krajobrazowy Pasma Brzanki znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim. Obejmuje długi wał wzniesień z kulminacjami Brzanki i Liwocza – najwyższego szczytu Pogórza Ciężkowickiego. Przy dobrej widoczności można stąd podziwiać widoki na Tatry odległe o około 100 km.

Ciężkowicko-Rożnowski PK – położony na dwóch pogórzach Rożnowskim i Ciężkowickim, po dwóch stronach rzeki Biała obejmuje malownicze, pagórkowate tereny, gdzie można z powodzeniem uprawiać turystykę rowerową. Dużą atrakcją parku jest Rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach z fantazyjnymi wychodniami piaskowców.

Dłubniański PK – park obejmuje dolinę meandrującej rzeki Dłubnia, która tworzy piękne zakola. Wzdłuż niej można podziwiać także pozostałości dawnych młynów, foluszy i tartaków.

Popradzki PK – obejmuje niemal cały Beskid Sądecki wraz z dolinami Dunajca i Popradu. To niezwykle atrakcyjny teren z kulminacjami na Radziejowej oraz Jaworzynie Krynickiej. Rozwija się tu turystyka piesza, rowerowa, a zimą narciarska.

Park Krajobrazowy Beskidu Małego znajduje się na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Ma charakter górski, a na jego terenie znajdują się bukowe lasy porastające zbocza gór, widokowe polany oraz malownicze wychodnie skalne, a nawet jaskinie.

Rezerwaty przyrody w Małopolsce

W Małopolse znajduje się aż 85 rezerwatów przyrody, z których zdecydowana większość to rezerwaty leśne. Na wyróżnienie zasługuje tu np. rezerwat Las Lipowy Obrożyska koło Muszyny, gdzie oglądać można fragment boru lipowego oraz rezerwat Cisy w Mogilnie, gdzie zachowały się te cenne krzewy.

Bardzo atrakcyjne są rezerwaty przyrody nieożywionej obejmujące wąwozy, wychodnie skalne i inne formy geologiczne. Należą do nich pienińskie rezerwaty Wąwóz Homole, Biała Woda, Zaskalskie – Bodnarówka i Wysokie Skałki, wspomniany już rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, a także rezerwaty Wąwóz Bolechowicki, Panieńskie Skały, Skałka Rogoźnicka czy Przełom Białki pod Krempachami.

 

polecamy:

partnerzy: