Małopolska to region, który warty jest poznawania o każdej porze roku. Bogactwo atrakcji krajobrazowych, szlaków turystycznych, zabytków, muzeów i fascynujących miast oraz miasteczek sprawia, że można tu wracać wielokrotnie. Małopolska to też liczne festiwale i święta, które wzbogacają ofertę kulturalną regionu. Podczas wycieczki w te okolice warto połączyć zwiedzanie z pobytem na takim wydarzeniu. Wybór jest ogromny.

Wiosenne festiwale w Małopolsce

Wiosenny sezon festiwali i świąt jest bardzo mocno związany z obchodzonymi wówczas Świętami Wielkanocnymi. W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej odbywa się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Barwne gałązki wykonywane są przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Najwyższe z nich mają ponad 30 m. W okresie Wielkanocy odbywa się też w Krakowie Festiwal Muzyki Dawnej Misteria Paschalia.

Dwa kolejne wydarzenia znane są jedynie w Krakowie. W Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek przy ul. Kościuszki odbywa się odpust nazywany Emaus. To ludowa zabawa z jarmarkiem, na którym sprzedawane są tradycyjne precle i serca z piernika. Dzień później w dzielnicy Podgórze odbywa się Rękawka związana z tradycją sypania Kopca Krakusa, na który mieszkańcy przynosili ziemię w zawiązanych rękawach. Podczas święta odbywają się pokazy średniowieczne, walki rycerskie oraz pokazy dawnych rzemiosł, a także jarmark z tradycyjnym wesołym miasteczkiem.

Sezon wiosenny kończy odbywający się w oktawę Bożego Ciała pochód Lajkonika, który został wpisany na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Lato w Małopolsce – najważniejsze festiwale

Lato to czas, kiedy w całej Małopolsce dzieje się najwięcej. Liczba wszelkiego rodzaju większych i mniejszych świąt, festynów i jarmarków jest tak duża, że skupimy się tu tylko na kilku wybranych. Na początek trzy wydarzenia, które odbywają się w Krakowie pod koniec czerwca i na początku lipca. Niesamowita Parada Smoków kończy się koncertami i pokazami świetlnymi pod Wawelem. Wianki w Krakowie nawiązują do dawnego zwyczaju sobótkowego puszczania wianków na wodę. W końcu Festiwal Kultury Żydowskiej to tydzień wypełniony muzyką, filmem, teatrem nawiązującymi do dawnych mieszkańców Krakowa, a szczególnie dzielnicy Kazimierz.

Latem mnóstwo wydarzeń odbywa się też w regionie. Wiele z nich ma związek z folklorem. W połowie lipca w Zdyni odbywa się Łemkowska Watra, na którą ściągają dawni mieszkańcy Beskidu Niskiego z kraju i zagranicy. Pod koniec lipca do Nowego Sącza zjeżdżają dziecięce zespoły folklorystyczne, by uczestniczyć w Święcie Dzieci Gór, zaś koniec sierpnia to Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Koniec wakacji to jeden z największych festiwali folkowych w Polsce, czyli Pannonica, która odbywa się nad Popradem w niewielkich Barcicach.

Przez całe wakacje w różnych punktach Małopolski odbywają się kolejne etapy Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Jaki festiwal w Małopolsce wybrać jesienią

Gdy drzewa powoli przybierają jesienne barwy, z hal wracają bacowie ze swoimi stadami. Uroczyste przemarsze nazywane redykami są dużą atrakcją Małopolski. Odbywają się one m.in. w Szczawnicy czy Bukowinie Tatrzańskiej.
W małopolskiej stolicy zaś jesień to czas dla gór. Krakowski Festiwal Górski jest spotkaniem ludzi gór, podczas którego można obejrzeć filmy, prezentacje, wziąć udział w dyskusjach, warsztatach i konkursach oraz zainspirować się do dalszych podróży. Co jeszcze można robić jesienią w Małopolsce?

Zimowe festiwale w Małopolsce

Choć zima wydaje się wielu osobom czasem, gdy życie nieco zamiera, to w małopolskiej kulturze wciąż wiele się dzieje. W weekend po 6 grudnia w niewielkiej Lanckoronie można wziąć udział w magicznym Festiwalu Anioł w Miasteczku.
W grudniu w Krakowie odbywa się konkurs szopek krakowskich. Ich wytwarzanie znajduje się na liście dziedzictwa niematerialnego UNESCO, a pokonkursowa wystawa przyciąga zawsze wielu zwiedzających. Na liście UNESCO są też wyścigi kumoterek – dwuosobowych sań góralskich, które można oglądać na przełomie stycznia i lutego w Bukowinie Tatrzańskiej. W tej samej miejscowości odbywa się też Karnawał Góralski, który kończy zimowy sezon małopolskich świąt i festiwali. Jakie jeszcze atrakcje zimowe w Małopolsce warto sprawdzić?

 

polecamy:

partnerzy: