Magurski Park Narodowy zajmuje środkową część Beskidu Niskiego na pograniczu województwa małopolskiego i podkarpackiego. To kraina łagodnych, porośniętych w większości bukowymi lasami gór o wysokościach nieprzekraczających 850 m n.p.m. oraz dolin dawnych wsi łemkowskich, w których pozostały dziś krzyże przydrożne i cmentarze. Jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek oraz prawdziwym rajem dla miłośników turystyki rowerowej.
Gdzie leży Magurski Park Narodowy
Historia Magurskiego Parku Narodowego nie jest bardzo długa. Założono go w 1995 r. jako pomost łączący obszary chronione Karpat Zachodnich i Wschodnich. Choć park obejmuje przede wszystkim tereny leśne (jest ich około 90%), to w wielu miejscach natknąć się można na ślady dawnego osadnictwa. Mieszkający tu Łemkowie wykorzystywali doliny na pola, a zbocza i grzbiety gór na pastwiska. Po przesiedleniach z lat 1944-1947 tereny te opustoszały, a przyroda zaczęła wchłaniać ślady dawnych osiedli, co nazywane jest sukcesją wtórną.
Teren Parku rozciąga się w większości w województwie podkarpackim, a zachodnie skraje sięgają do Małopolski. Granica regionów przebiega na zachód od Folusza, grzbietem Magury Wątkowskiej i nad Doliną Wisłoki. Sam Park natomiast od południa opiera się o granicę polsko-słowacką, na północy zaś sięga do linii Wapienne – Folusz – Desznica – Kąty. Od wschodu ograniczony jest dolinami Wilszni i Wisłoka, a na zachodzie pasmem Magury Wątkowskiej i doliną Wisłoki.
Centralna część Beskidu Niskiego jest urozmaicona krajobrazowo. Najwyższe tutejsze szczyty sięgają prawie 850 m n.p.m. w paśmie Magury Wątkowskiej, ale przeważają wzniesienia o wysokościach 700-750 m n.p.m. Przecinają je rozległe doliny rzek i potoków, w których w przeszłości kwitło życie.
Magurski Park Narodowy – co warto zobaczyć
Ze względu na swoją specyfikę, Magurski Park Narodowy to przede wszystkim możliwość obcowania z naturą. Piękne lasy bukowe położone w dolinach, łąki, dziczejące doliny są doskonałym miejscem na wycieczki piesze i spacery. Dolinami prowadzą często drogi utwardzone, którymi można się poruszać na rowerach.
Ponieważ większość Parku porasta las, nie ma tu zbyt wielu punków oferujących dalekie widoki. Najlepszym z tych naturalnych jest Wysokie – góra znajdująca się niedaleko granicy polsko-słowackiej pomiędzy Krempną i Ożenną. Z tych właśnie miejscowości prowadzi na nią szlak zielony. Na szczycie stoi niska platforma widokowa, ale nawet bez niej krajobrazy są tu wyjątkowo piękne, a przy dobrej pogodzie ponad szczytami Beskidu Niskiego wznoszą się Tatry.
Oprócz tego przy samej granicy Parku mamy dwie wieże widokowe. Pierwsza z nich na Ferdlu nad Wapiennym stoi dokładnie na parkowej granicy i oferuje piękne widoki na Beskid Niski, Pogórza, Beskid Sądecki, a przy dobrej widoczności także Babią Górę i Tatry. Z kolei kilka kilometrów poza parkiem stoi wieża na Górze Desznickiej.
Wędrując po Magurskim Parku Narodowym, nie sposób pominąć dolin dawnych wsi. Szlaki prowadzą Dolinami Świeżówki, Nieznajowej, w dolinie Żydowskiego i Wilszni, gdzie zachowały się cmentarze, miejsca po cerkwiach i krzyże przydrożne. Niestety niedostępna jest dolina Ciechani niedaleko Ożennej – wejście do niej odbywa się latem tylko z przewodnikiem, a ogólnodostępna jest tylko przez tydzień około 1.11. ze względu na Wszystkich Świętych i możliwość odwiedzenia grobów przez potomków dawnych mieszkańców.
Magurski Park Narodowy – atrakcje
Na terenie Magurskiego Parku Narodowego znajdują się ciekawe formacje skalne. Można je znaleźć na grzbiecie Magury Małastowskiej, ale najbardziej spektakularną jest Diabli Kamień w Foluszu. Prowadzi do niego parkowa ścieżka przyrodnicza, przy której znajduje się też Wodospad Magurski.
Tereny Parku i do niego przyległe obfitują też w zabytki architektury drewnianej. W Krempnej, Świątkowej Wielkiej i Małej, Kotaniu, Bartnem, Olchowcu i Wołowcu zachowały się piękne drewniane cerkwie. O walkach pierwszej wojny światowej przypominają z kolei malownicze cmentarze wojenne. Można je zobaczyć w Krempnej, Ożennej oraz dolinach Radocyny, Długiego i Czarnego tuż przy parkowej granicy.
W Krempnej działa Ośrodek Edukacyjno-Muzealny MPN z interesującą, multimedialną wystawą poświęconą przyrodzie Magurskiego Parku Narodowego. Planując wycieczkę do Magurskiego Parku Narodowego, trzeba pamiętać o zakupie biletów wstępu. Można to zrobić w siedzibie w Krempnej lub online na stronie parku.