Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych tatrzańskich szczytów. Turyści są tu o każdej porze roku, bo latem wejście na szczyt nie należy do najtrudniejszych, a przez cały rok dostać się tu można koleją linową. Zimą, podczas ferii na Kasprowym Wierchu działają najwyżej położone w Polsce narciarskie trasy zjazdowe. Ile się idzie na Kasprowy Wierch, jak dostać się na szczyt i jak zaplanować wycieczkę dowiesz się z naszego krótkiego przewodnika.
Kasprowy Wierch – atrakcje na szczycie
Kasprowemu Wierchowi niewiele brakuje do 2000 m n.p.m. Szczyt w Tatrach Zachodnich wznosi się na 1987 m n.p.m., a w niewielkiej odległości od niego znajduje się Przełęcz Liliowe, za którą ciągną się już Tatry Wysokie. Szczyt jest zwornikiem dla 4 spotykających się tu grani, a poniżej niego otwierają się piękne tatrzańskie doliny – Dolina Gąsienicowa, Dolina Sucha, Dolina Bystrej oraz znajdująca się na Słowacji Dolina Cicha.
Ze względu na swoje umiejscowienie i wysokość Kasprowy Wierch jest bardzo dobrym punktem widokowym na Tatry, Beskidy i góry na Słowacji. Przy bardzo dobrych warunkach i przejrzystym powietrzu można stąd dostrzec nawet odległe o prawie 220 km Sudety ze szczytem Pradziad znajdującym się w Czechach.
Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne IMGW wybudowane tuż przed II wojną światową w 1938 r. Jest to obecnie najwyżej położony budynek w Polsce. Z kolei pod szczytem stoi budowla mieszcząca górną stację Kolei Linowej na Kasprowy Wierch, poczekalnię, najwyżej położoną restaurację w Polsce oraz zimową dyżurkę TOPR.
Kolejka na Kasprowy Wierch
Najpopularniejszym sposobem dostania się na Kasprowy Wierch jest wjazd koleją linową. Została ona zbudowana w latach 1935-1936 i po kilku modernizacjach służy turystom i narciarzom do dziś. Dolna stacja kolei znajduje się w Kuźnicach w Zakopanem, zaś górna na wysokości 1959 m n.p.m. pod szczytem Kasprowego.
Trasa kolejki ma ponad 4250 m i pokonuje różnicę wysokości 936 m. Podróż w jedną stronę trwa około 12 minut, a wagonik może jednorazowo zabrać na pokład 60 osób. Wjazd podzielony jest na dwa etapy, a stacja pośrednia znajduje się na Myślenickich Turniach. Tutaj pasażerowie muszą przesiąść się z jednego wagonika do drugiego.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch to jedna z największych atrakcji turystycznych polskich Tatr oraz pobytu w Zakopanem. Nic więc dziwnego, że jest oblegana przez turystów, a w sezonie należy liczyć się z kolejkami. Obecnie bilety można nabyć z wyprzedzeniem online. Są one sprzedawane na konkretną godzinę, więc można zaplanować wycieczkę i nie tracić czasu w kolejce do kas. Oczywiście działają także tradycyjne kasy biletowe, a także biletomaty znajdujące się na Krupówkach przy Poczcie Głównej, w przejściu podziemnym z Krupówek oraz przy stacjach kolejki na Gubałówkę.
Szlaki na Kasprowy Wierch
Choć kolej linowa na Kasprowy Wierch jest dużą atrakcją, to wielu turystów decyduje się na wejście na szczyt na piechotę. Ile się idzie na Kasprowy Wierch? To zależy od tego, jaki szlak się wybierze.
Najkrótszy szlak na Kasprowy Wierch prowadzi z Kuźnic i oznaczony jest kolorem zielonym. Prowadzi wzdłuż trasy kolei linowej przez Myślenickie turnie. Pokonuje się około 6,5 km z przewyższeniem 970 m, co przekłada się na około 3 h 15 min – 3 h 30 min marszu. Latem nie jest to szlak trudny, choć wymaga pewnej kondycji. Niemniej dadzą sobie na nim radę nawet dzieci.
Na Kasprowy można wejść także przez Halę Gąsienicową. Od strony Kuźnic wędrować można szlakiem niebieskim przez Boczań lub połączeniem szlaku żółtego w Dolinie Jaworzynki i niebieskiego od Przełęczy Między Kopami. W obydwu wariantach na Halę Gąsienicową i do schroniska Murowaniec dociera się w około 2 h 15 min. Stąd na szczyt jest jeszcze około półtorej godziny szlakiem żółtym, który w górnej części przebiega zakosami, podchodząc pod szczyt. Do Murowańca można też dojść czarnym szlakiem przez Dolinę Suchej Wody z Brzezin. Szlak prowadzi drogą, którą można poruszać się rowerami, jest monotonny, ale wznosi się bardzo łagodnie.
Nagromadzenie szlaków w okolicach Kasprowego umożliwia robienie wycieczek w formie pętli – na przykład z wejściem przez Myślenickie Turnie i powrotem przez Dolinę Gąsienicową.
Planując rozpoczęcie wędrówki w Kuźnicach, warto pamiętać, że w okolice dolnej stacji kolei linowej nie można dojechać samochodem prywatnym. Od ronda w Kuźnicach ulica Przewodników Tatrzańskich dostępna jest tylko dla komunikacji zbiorowej, dorożek, rowerów i służb. Odcinek ma około 2 km i na jego pokonanie trzeba przeznaczyć około 25-30 min. Dojście należy wziąć pod uwagę także, planując wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, żeby nie spóźnić się na godzinę odjazdu.
Kasprowy Wierch zimą
Zimą na Kasprowym Wierchu działa najwyżej położony w Polsce ośrodek narciarski. Jego umiejscowienie na północnych stokach sprawia, że śnieg utrzymuje się tu bardzo długo. Z Kasprowego zostały wytyczone dwie piękne trasy zjazdowe – Gąsienicowa i Goryczkowa obsługiwane przez wyciągi krzesełkowe. Ich przedłużeniem są nartostrady o tych samych nazwach, które umożliwiają zjazd do Kuźnic. W górnej części obydwie trasy oznaczone są kolorem czarnym – bardzo trudne, zaś nartostrady czerwonym – trudne. Każda z tras łącznie z nartostradą ma około 8,5 km długości.