Polacy bardzo chętnie wybierają się na dwu- lub trzydniowe wycieczki do innych miast. W związku z pandemią organizacja wyjazdu zagranicznego stanowi nie lada wyzwanie, dlatego coraz więcej osób stawia w tym roku na turystykę rodzimą. A trzeba przyznać, że mamy w czym wybierać. Wiele polskich miast doskonale nadaje się na jesienny city-break. Nie jest żadną niespodzianką, że we wszelkich rankingach na najpiękniejsze miasto w Polsce pierwsze miejsce zdobywa Kraków. Czy warto do niego przyjechać po sezonie? Zdecydowanie tak! Oto nasza propozycja weekendowej wycieczki do stolicy Małopolski.

Kraków w pigułce, czyli odkrywamy uroki Starego Miasta i Kazimierza

Jesienny Kraków ma niesamowity urok. Formuła city-break, czyli krótkiego, intensywnego wyjazdu, pozwoli ci zobaczyć najważniejsze zabytki i wczuć się w magiczny klimat Grodu Kraka. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od Barbakanu, następnie przejść ulicą Floriańską (po drodze mijając Bramę Floriańską) i dojść do Rynku Głównego. Można na nim podziwiać prawdziwe arcydzieła architektury: Sukiennice, Kościół Mariacki, Wieżę Ratuszową, pomnik Adama Mickiewicza oraz przepiękne zabytkowe kamienice. Polecamy zatrzymać się na chwilę w którejś z urokliwych kawiarenek i napić się pysznej kawy. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli wysłuchać też słynnego hejnału mariackiego – wygrywanego co godzinę z wieży Bazyliki Mariackiej. Później polecamy przespacerować się na Wawel tzw. Drogą Królewską, najbardziej reprezentacyjną trasą turystyczną w mieście. Wzgórze Wawelskie to świetny punkt widokowy na okolicę: można z niego podziwiać panoramę Wisły, ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego na Bulwarach Wiślanych oraz kultowy dom handlowy Jubilat. Warto wybrać się też na zwiedzanie samej Katedry Wawelskiej i zamku. Następnie proponujemy znów udać się na Rynek (to około 15 minut piechotą), zjeść tam obiad i wybrać się na spacer Plantami aż nad Wisłę. Świetną atrakcją na wieczór może być Balon Widokowy przy Hotelu Forum. Stąd już bardzo łatwo dostać się na Kazimierz, gdzie polecamy zatrzymać się na noc.

Magiczny Kazimierz

Kazimierz to bez wątpienia najbardziej niezwykła i oryginalna dzielnica Krakowa. Znajduje się tam wiele synagog i miejsc związanych z kulturą żydowską. Zwiedzając Kraków koniecznie trzeba tam zajrzeć – przez swoją tajemniczą atmosferę Kazimierz przyciąga podróżników i artystów z całego świata.

Szlakiem krakowskich kopców

W Grodzie Kraka są również inne miejsca otoczone aurą tajemnicy. Są to krakowskie kopce. Pod tym względem miasto jest prawdziwym rekordzistą: znajduje się w nim aż pięć takich wzniesień. Czym były najstarsze z nich? Do tej pory nie wiadomo. Prawdopodobnie były to miejsca kultu lub zbudowane ludzkimi rękami mogiły wodzów. Po prawej stronie Wisły znajduje się Kopiec Krakusa – według legendy miejsce pochówku założyciela miasta. Ze szczytu kopców można podziwiać przepiękną panoramę miasta, a najładniejszy widok roztacza się właśnie z Kopca Krakusa. Aby dostać się do kolejnego punktu naszej wycieczki trzeba będzie dostać się na Błonia: rozległą łąkę położoną w samym centrum miasta. To miejsce naprawdę wyjątkowe – próżno szukać czegoś takiego w innych polskich miastach. Oprócz spaceru wokół Błoń polecamy zatrzymać się na obiad w którejś z okolicznych restauracji, a następnie przespacerować się ulicą Emaus do pętli tramwajowej Salwator, skąd wyruszymy na kolejny z krakowskich kopców. Na szczycie Wzgórza św. Bronisławy wznosi się Kopiec Kościuszki. W przeciwieństwie do Kopca Krakusa, wejście nań jest płatne, lecz cenę zrekompensują naprawdę spektakularne widoki. Oprócz tego w mieście znajdują się także trzy inne kopce: Kopiec Piłsudskiego, Kopiec Wandy i najmłodszy z nich, Kopiec Jana Pawła II. Ich zwiedzanie zostawimy sobie jednak na następny raz.

Plan twojej wycieczki

Dzień 1: Stare Miasto i Kazimierz

10:00 Barbakan, Brama Floriańska, Droga Królewska

11:00 Wawel

13:00 obiad na Rynku Głównym

14:00 zwiedzanie Rynku, spacer Plantami i nad Wisłę

19:00 Balon Widokowy

20:30 nocleg w Western Camp

Dzień 2: szlakiem krakowskich kopców

9:00 śniadanie na Kazimierzu

10:00 spacer po Kazimierzu

11:30 Kopiec Kraka

12:30 spacer po Błoniach

13:30 obiad na Błoniach

15:00 Kopiec Kościuszki

16:00 kawa w restauracji pod kopcem

 

polecamy:

partnerzy: