Kolejka Hyperion
Naj, naj, naj… te przedrostki często pojawiają się przy opisie jednej z czołowych atrakcji Energylandii, roller coastera Hyperion. Najwyższy i najszybszy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie gwarantuje skok adrenaliny i zapewnia wrażenia porównywalne z lotem kosmicznym.
Energylandia – Hyperion i wyprawa w kosmos
Do kosmosu nawiązuje sama stylistyka roller coastera. Jej motywem przewodnim jest podróż statkiem badawczym Hyperion 1 w kierunku księżyca Saturna o tej samej nazwie. Jednak lot nie przebiega zgodnie z planem i pojazd zostaje pochłonięty przez tunel czasoprzestrzenny i przeniesiony na planetę Hyper Novi. Stacja stylizowana jest na opuszczoną stacje kosmiczną. A z niej wyrusza się w szaloną podróż, podczas której można poczuć się jak w stanie nieważkości.
Hyperion – wysokość i prędkość
Nie da się mówić o tym największym w Energylandii roller coasterze, nie podając jego parametrów technicznych. Hyperion ma wysokość 77 m, a największy spadek na trasie wynosi aż 80 m, ponieważ po wyjechaniu na najwyższy punkt zjeżdża do znajdującego się pod ziemią tunelu z efektem wodnym splash flow. Nachylenie przy tym spadku to aż 85 stopni, a wagoniki osiągają tu prędkość 142 km/h. Do tunelu roller coaster wjeżdża na pełnej prędkości, co potęguje nadzwyczajne uczucie.
Hyperion – przeciążenia
Trasa mega roller coastera Hyperion w Energylandii ma prawie półtora kilometra długości, a rozpędzone wagoniki pokonują ją w 2 minuty. Nie brakuje na niej niespodziewanych zakrętów, w tym podwójnych, odcinków z obrotowym nachyleniem toru oraz pokonywanych z ogromną prędkością spadków z kolejnych wzniesień. W połączeniu z prędkością dają one niespodziewane efekty grawitacyjne, efekt nieważkości, a także przeciążenia dodatnie i ujemne. Dla tych, którzy mają w takich momentach siłę i chęć do rozglądania się, roller coaster Hyperion oferuje wspaniałe widoki na okolicę.
Hyperion w Energylandii – szybki, ale bezpieczny
Hyperion Energylandia zabiera jednorazowo na swój pokład 28 osób. Siedzenia umieszczone są w 7 rzędach, po 4 miejsca w każdym. Pod względem konstrukcji jest to klasyczny roller coaster z szyną umieszczoną pod siedzeniami. Został otwarty w 2018 r. i powstał we współpracy z firmą Intamin, która tworzy atrakcje dla największych i najbardziej znanych parków rozrywki na świecie.
Aby wsiąść do roller coastera o tak wyśrubowanych parametrach trzeba mieć stuprocentową pewność, że jest ona bezpieczna. W przypadku znajdującego się w Energylandii Hyperiona bezpieczeństwo miało kluczowe znaczenie dla konstruktorów i wykonawców. Zabezpieczenia pozwalają na to, by samodzielnie trasę pokonywały dzieci już od wysokości 140 cm. Jednocześnie jazda z przejazdów nie mogą korzystać kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca. Podczas przejazdu muszą być zachowane szczególne środki ostrożności, dlatego oprócz każdorazowej kontroli zabezpieczeń, w roller coasterze nie wolno używać aparatów fotograficznych, kamer, telefonów i smartfonów. Na pokład nie są też wpuszczane osoby z napojami, jedzeniem, a plecaczki czy torebki należy zostawić w przechowalni. Wszystko to dlatego, że pęd powietrza mógłby wyrwać z rąk każdy z takich przedmiotów, co jest potencjalnym zagrożeniem dla Gości. Roller coaster Hyperion jest zatrzymywany w przypadku nadejścia burzy.