Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów w Polsce, najwyższy polski szczyt znajdujący się poza Tatrami, a także drugi pod względem wybitności, po Śnieżce, szczyt w kraju. Wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim i przyciąga turystów o każdej porze roku. Nazywana Królową Beskidów, ale także Kapryśnicą czy Matką Niepogód oferuje piękne widoki, a wschody i zachody słońca oglądane z jej szczytu są wśród turystów legendarne.
Babia Góra – gdzie jest i co warto o niej wiedzieć
Babia Góra znajduje się w Beskidzie Żywieckim, w jego wschodniej części, na granicy między Polską i Słowacją. U jej podnóża znajduje się duża małopolska miejscowość wypoczynkowa, Zawoja, z licznymi pensjonatami, agroturystykami i ośrodkami wypoczynkowymi. To właśnie stąd prowadzi najwięcej tras na szczyt, głównie przebiegających przez schronisko Markowe Szczawiny.
Zbocza Babiej Góry porastają lasy dolno i górnoreglowe, ponad którymi znajduje się piętro kosodrzewiny. Jest to jedyne obok Pilska miejsce w polskich Beskidach, gdzie można zobaczyć zarośla kosówki. Sam szczyt jest nagi, pokryty kamiennym rumoszem. Swój kształt z widocznymi uskokami i wywłaszczeniami Babia Góra zawdzięcza działalności lądolodu. Cały masyw znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, a wstęp na szlaki jest biletowany.
Babia Góra znana jest ze swoich zmiennych warunków pogodowych oraz silnych wiatrów. Pogoda może zmienić się w kilka minut i warto być na to przygotowanym. Latem często przechodzą tu gwałtowne burze. Przez cały rok na szczycie mocno wieje. Dni bezwietrznych jest stosunkowo mało. Wiatr prowadzi do obniżenia temperatury, dlatego na wierzchołku nazywanym Diablakiem jest często znacznie zimniej niż choćby na niedalekiej Przełęczy Brona czy Przełęczy Krowiarki.
Jak przygotować się do wycieczki na Babią Górę
Wycieczka na Babią Górę przyniesie mnóstwo fantastycznych wspomnień oraz wspaniałe widoki. Trzeba jednak pamiętać, że wejście na szczyt to nie jest spacer do sklepu za rogiem. Na wycieczkę przeznaczyć trzeba minimum 5-6 godzin. Latem i przy dobrej pogodzie wejście nie przedstawia większych trudności technicznych (poza szlakiem żółtym Perć Akademików, o której niżej), jest za to dość wymagające kondycyjnie.
Wybierając się na szlak, koniecznie należy zabrać odzież adekwatną do pogody oraz dodatkowo kurtkę przeciwdeszczową i cieplejszą odzież. Pogoda potrafi zmienić się bardzo szybko, a na szczycie bywa znacznie chłodniej niż na niższych wysokościach. Warto pamiętać o zabraniu wody lub innych napojów, by nawadniać się na trasie oraz prowiantu. Na zboczach Babiej Góry znajduje się schronisko Markowe Szczawiny z restauracją i sklepikiem.
Przy gorszej pogodzie oraz zimą Babia Góra bywa zdradliwa. Ograniczona widoczność sprawia, że szlak przestaje być oczywisty i przypadki zabłądzenia w kopule szczytowej zdarzają się nawet kilka razy w roku. Obecny rozwój techniki umożliwia zlokalizowanie się za pomocą telefonu i aplikacji typu Mapa Turystyczna lub mapy.cz.
Zimą na Babiej Górze często występuje oblodzenie lub z drugiej strony tworzą się zaspy z nawianego śniegu. W takich wypadkach trzeba realistycznie ocenić swoje możliwości, przy oblodzeniu używać raczków lub raków, zaś gdy jest głęboki śnieg rakiet śnieżnych umożliwiających utrzymanie się na jego powierzchni. Zadymka, padający śnieg, ograniczona widoczność to wskazówki, że nie powinno się podejmować prób wejścia na Babią Górę.
Dla własnego bezpieczeństwa i na wszelki wypadek w telefonie warto mieć wpisany numer ratunkowy do GOPR 601 100 300 oraz zainstalowaną aplikację Ratunek.
Na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki
Czerwony szlak na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki należy do najczęściej wybieranych przez turystów. Na przełęczy znajdują się dwa duże parkingi oraz punkt kasowy BPN. Szlak do szczytu ma długość 4,5 km i ponad 700 m różnicy wysokości. Najbardziej stroma jest pierwsza część do Sokolicy prowadząca lasem, którą pokonuje się w godzinę. Dalej, po wyjściu z lasu podejście jest łagodniejsze, a wędrówce towarzyszą widoki. Wejście zajmuje około 2 h 20 – 2 h 30 min.
Wrócić można tą samą trasą lub schodząc przez Przełęcz Brona do schroniska Markowe Szczawiny (ok. 1 h) i następnie wybierając niebieski szlak tzw. Górny Płaj na Krowiarki. Cała wycieczka bez postojów zajmuje około 5 h 30 min, a ostatni odcinek prowadzi po łagodnej, niemal płaskiej ścieżce.
Szlaki na Babią Górę z Zawoi
Od strony Zawoi wszystkie szlaki prowadzące na Babią Górę łączą się przy schronisku Markowe Szczawiny. Jest to szlak żółty z Zawoi Czatoży (dojście do schroniska w około 2 h), szlak zielony z Zawoi Markowej (ok. 1 h 30 min) i szlak czarny z Zawoi Policzne (ok. 2 h 15 min).
Pod schroniskiem można wybrać dwa warianty:
– czerwony szlak przez Przełęcz Brona, którym w około 1 h 40 min można dojść do szczytu początkowo lasem, potem zaś grzbietem porośniętym kosówką. Od Przełęczy spodziewać się można pięknych widoków we wszystkich kierunkach.
– żółty szlak Perć Akademików – szlak jednokierunkowy prowadzący tylko do góry, zabezpieczony łańcuchami na najbardziej stromych odcinkach. Ze względu na ekspozycję nie jest polecany osobom z lękiem przestrzeni i dzieciom. Szlak jest zamykany w okresie 1.11-30.04.
Wycieczka na Babią Górę to doskonały pomysł na widokową wędrówkę w Beskidach. Wiele osób decyduje się też na oglądanie wschodu i zachodu słońca na szczycie. Najlepsza trasa na takie wycieczki to albo podejście z Przełęczy Krowiarki, albo ze schroniska na Markowych Szczawinach, gdzie można spędzić noc.